Зміни у роботі ФОП: Як видаватимуть чеки, що таке віртуальна імперія і що буде з контрабандою

За прогнозами економістів, ціни після законодавчих змін можуть поповзти вгору до 20%.

Президент підписав два закони для фізичних осіб-підприємців, передають Патріоти України з посиланням на ТСН.

Тепер малий бізнес має видавати фіскальні чеки, а хто не видав або змахлював поверне вам повну вартість товару. Тож тепер роздивлятися чеки стає прибутковою справою. Утім інший бік медалі - товари і послуги здорожчають на 10-20%, порахували економісти.

Зокрема, за новими нормами закону, потрібно мати первинні документи: де, у кого і за які гроші придбано.

Підприємець Азіз Еркімбаєв, який торгує текстилем, стверджує, що для нього це стане проблемою, адже документів він ніколи не вимагав і їх йому ніхто не пропонував. Ще одна новація для Азіза - повний товарний облік усіх товарів. У випадку ФОПа Азіза – це знати, скільки і якої тканини, стрічки, тісьми і усього іншого лишилося в магазині по завершенні кожного робочого дня. Але звітність вимагає точності до сантиметра у всьому. Вести такий облік самостійно або навіть з бухгалтером – складно і дорого, каже Азіз. Тоді втрачається сенс вести такий неприбутковий бізнес. Тому він вимагає збільшити для підприємців ліміт оборотних коштів, бо малий бізнес вже давно у них не вписується. По-перше, це не прибуток, а обігові кошти підприємства. Їх встановили майже 10 років тому при курсі 8 гривень за долар, відповідному рівні інфляції та цін. Щоправда, саме другій групі обіцяють ліміт підвищити до 2,5 млн грн.
За словами Еркімбаєва, із рентабельністю в 10-20% це складатиме 20 тисяч гривень в місяць. Тому, щоб залишатися у спрощеній системі обліку – він занижуватиме свої обігові кошти, щоб залишатися на спрощеній системі обліку.
Зараз підприємці здають звітність раз на рік, сплачують податки щомісяця.
  • Податкові капкани
Сергій Вербицький – фізична особа-підприємець. Раніше працював будівельником. Повернувшись із зони АТО такі самі ветерани допомогли йому розпочати власну справу, але держава ніколи не була настільки ж товариська. Чоловік хотів би, аби підприємців насамперед інформували і допомагали, а не ловили на помилках і штрафували. "Питаю – я вам щось винен. Подивіться, перевірте мене, будь ласка. Вони дивляться – ні, ти нічого не винен. За шість місяців мені приходить штраф у 1400 гривень, бо я перед новим роком 60 гривень недоплатив якогось податку", - ділиться він.

Натомість, на його думку, електронний чек – це крок вперед. Видавати через смартфон чек зможуть ФОПи, які завантажать відповідний додаток на смартфон, планшет чи інший гаджет. Він є на сайті податкової. Однак, якщо споживач вимагатиме паперовий, ви будете зобов’язані його роздрукувати.

  • Імперія віртуальних ФОПів
Україна переповнена великими компаніями, які складаються із десятків ФОПів. "Дійсно є така схема, які використовують псевдоФОП, який може навіть не працювати в цій компанії. Це може бути людина, яка здала свої документи. І сидить кваліфікований професійний бухгалтер, і через неї проводить обороти цієї компанії", - сказав економіст Володимир Дубровський.
Вони не бояться касових апаратів. Мовляв, так контролюють своїх працівників і обороти компанії.
Приклад такої роботи: чек за алкоголь, який, наприклад, сплачуєте товариству з обмеженою відповідальністю. За страви і обслуговування гроші перераховують фізичній особі-підприємцю. Все - законно. Справа лише у тому, що це не просто кафе, а величезна мережа закладів по всій країні із обігом коштів на сотні мільйонів гривень на рік. Податки сплачує – як ФОП – 5%.

Саме проти подібних схем із залученням ФОПів і боротимуться новими законами. Йдеться, про великі магазини, цілі мережі закладів харчування та інтернет-платформи. Розрахункові апарати із фіскальними чеками мають вивести нечесних підприємців із тіні. "Вони просто не зможуть використовувати ФОПів, бо ліміти їхніх продажів, якщо кожна операція буде обліковуватися через нашу електронну систему, швидко вийдуть", - заявив нардеп Данило Гетьманцев.

Насамперед, це стосується тих підприємців, які працюють у так званих ризикових групах, зокрема щодо реалізації контрабанди: побутова техніка та електроніка, ліки, медичні вироби та надання платних медичних послуг, ювелірні вироби; секонд-хенди, ресторани, кафе, турагенції, туроператори, готелі, автозапчастини, текстиль і продаж будь-яких товарів через інтернет. Для них введений дворічний мораторій на перевірки не діятиме. І на кожен товар має бути первинна документація.
  • Контрабандні пазли

Але чому за проблеми тотальної контрабанди, якою наповнений ледь не кожний український прилавок, має відповідати реальний малий підприємець. Потрібна реформа самої податкової та митниці, говорять і законотворці, і економісти, і самі підприємці. "Уночі підіймають шлагбаум, вимикають світло, вимикають камери і якісь там машини виїжджають чи виїжджають… Це в багатьох випадках організоване злочинне угруповання. Я можу це сказати абсолютно відверто. І працівники митниці, і заслужені, на жаль, правоохоронці і дуже часто туди залучені прикордонники, бо вони теж стоять на тому ж пункті пропуску і все це бачать. І дуже часто в це залучена місцева влада", - стверджує голова Митної служби Максим Нефьодов.

То ж на митниці працюють над сертифікацією маршрутів, облаштуванням цифровими камерами з єдиним відеоцентром, аби ніхто не міг вимкнути її на пункті пропуску вручну. Там прагнуть встановити автоматичні ваги, підвищити зарплату митникам і боротися із підробкою первинної документації.
До речі, ще одними законом - у гру з тіньовим бізнесом - тепер залучено все українське населення. Йдеться про так званий кешбек, що викликало справжню хвилю невдоволення віртуальних фопівських імперій. Якщо ви отримали чек не фіскальний, або в нього не вписали товар на понад 850 гривень – ви можете підзаробити. Потрібна скарга у податкову, перевірка правдивості і вам виплатять 100% купленого, але прихованого від податкової товару. Тому відтепер читати отримані чеки корисно для кишені.

По суті головним завданням змін є інформація: скільки, чого і як продано усередині країни, а також порівняти з тим, що в Україну ввезено. Запустити ж усі елементи, які запрацюють, на митниці обіцяють за півтора року. ФОПи мають два роки, аби ознайомитися і підготуватися до нових правил гри. Перевірки, ведення повного обліку, видача фіскальних чеків – усе із жовтня наступного року.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Ми не забули ані про нього, ані про його колег": У Третій штурмовій порадили, де ще треба шукати російських агентів

субота, 18 січень 2025, 21:52

Гарною новиною є той факт, що російські агенти отримують підозри. Проте важливо не зупинятися на досягнутому та звернути увагу на Верховну Раду, адже там подібних колаборантів дуже багато. Таку думку висловив підполковник ЗСУ, заступник командира 3 ОШБ...

"Яка реакція батюшок? Жодної!": Через обстріл росіян пошкоджено собор УПЦ МП в Запоріжжі (фото)

субота, 18 січень 2025, 21:33

У Запоріжжі внаслідок ракетного обстрілу, який РФ здійснила у суботу, 18 січня, вибуховою хвилею пошкоджений Свято-Андріївський кафедральний собор УПЦ МП. Військовий прокоментував, як "відреагували" представники собору. Про це військовослужбовець ЗСУ С...