В Україні фальшиві гривні можна купити за лічені хвилини, їх можуть доставити "Новою поштою" або заховати недалеко від вашого будинку. І хоч за такий "заробіток" загрожує до семи років в'язниці, це не зупиняє фальшивомонетників. Підробки збувають у магазинах, транспорті та навіть через термінали, передають Патріоти України.
Шахраї навчилися якісно підробляти гривні
Більшість фальшивомонетників перебуває всередині країни. Виробляти гривні поза Україною та перевозити їх через кордон просто невигідно. Адже якщо долари підробляють у будь-якій точці світу, то українська валюта цікава лише жителям нашої держави.
Для виробництва потрібні кліше, якісний спеціальний папір, обладнання для друку та імітації заходів захисту. А ще ціла система збуту, але про це пізніше. Наприклад, трохи більше ніж місяць тому СБУ в Київській області затримала групу іноземців, яка роками друкувала гроші для українців. І робили це на якісному папері, змогли сфальсифікувати навіть кілька захисних елементів, а готові купюри навчилися штучно старити.
Якщо така купюра потрапить у руки банківського касира, він щонайменше вважатиме її сумнівною і відправить на експертизу в Нацбанк. А ось, наприклад, продавці в звичайних магазинах або водії маршруток навряд чи зможуть відрізнити якісну підробку від справжньої купюри.
"Система захисту гривні перебуває на високому рівні і відповідає системам захисту провідних валют світу. Українська гривня має сучасні інноваційні елементи захисту, які дозволяють просто перевірити справжність банкноти візуально і на дотик. Потрібно тільки знати, на що звертати увагу", – розповів заступник голови Національного банку Олексій Шабан. І головне тут: щоб перевірити купюру, недостатньо розглянути її проти світла, потрібно знати, на які елементи захисту варто звернути увагу.
В НБУ кажуть, що в Україні виявляють значно менше фальшивок, ніж, наприклад, у країнах ЄС. Проте доступ до підроблених банкнот є практично в будь-якого користувача інтернету. У месенджерах працюють десятки закритих груп, а в анонімних Telegram-каналах можна ознайомитися і з якістю фальшивок, і з умовами доставлення.
У мережі Darknet є навіть відомі у вузьких колах майданчики, які контролюють якість товару і гарантують його доставлення. Продавці обіцяють, що їхню підробку "їдять" навіть термінали. Мовляв, на купюрах присутні орловський друк, прес, водяні знаки, ультрафіолетові знаки, лазерне гравіювання і навіть магнітна стрічка.
Ціна фальшивої купюри – 30-40% від номіналу. Гроші беруть на гаманець EASYPAY, а доставляють або скарбами у великих містах (коли купюри ховають просто на вулиці, а потім надсилають фотографію і позначку на карті, де можна знайти товар), або через відділення "Нової пошти" у будь-яку точку країни.
У розмові продавець фальшивок назвав такі варіанти:
Навряд чи українці масово вивчають особливості національної валюти. Але, наприклад, на купюрі в 200 грн є відразу 8 елементів захисту, кожен з яких повторити вкрай складно.
Так, на кожній купюрі є повністю занурена в папір захисна стрічка, чіткі мікротексти, які можна прочитати за допомогою збільшувального скла, а ще квітка лілії, яка змінює колір під час зміни кута огляду банкноти. Детальніше з усіма елементами захисту можна ознайомитися за допомогою інфографіки НБУ:
Щоб не отримати фальшивку, експерти радять:
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...
Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...