У всьому світі ціни на продукти харчування різко зростають через безпрецедентні кліматичні аномалії. Від черешні в Україні до какао в Африці - погода дедалі частіше стає головним тригером глобальної продовольчої інфляції. На окремі позиції ціни можуть злетіти на десятки, а подекуди й сотні відсотків упродовж кількох тижнів. Про це пише Financial Times. Світ стикається з ланцюговою реакцією – коли аномалії в одному регіоні впливають на харчові ринки в десятках країн, передають Патріоти України.
Так, у Великій Британії ціни на картоплю зросли на 22% лише за два місяці після надто вологої зими. В Індії цибуля подорожчала на 89% після спеки, а в Південній Кореї капуста стала дорожчою на 70% після літнього температурного рекорду.
У США в листопаді 2022 року овочі подорожчали на 80% після посухи в Каліфорнії та Аризоні. В Японії ціна на рис підскочила на 48%, у Китаї – овочі на 30%. У Гані посуха та спека призвели до зростання світової ціни на какао на рекордні 280%, що вдарило по споживачах у Великій Британії та ЄС.
На відміну від довгострокового зниження врожайності, короткострокові стрибки часто виникають миттєво. Погодні кризи – засухи, повені, спека чи морози – порушують логістику, знищують частину врожаю і створюють штучний дефіцит, на який миттєво реагує ринок.
Як зазначив один з авторів дослідження Максиміліан Коц, такі погодні явища "далеко поза межами того, що ми очікували б у стабільному кліматі". А якщо реакція харчової системи залишиться такою ж, як нині, то світ зіткнеться з новими ціновими ударами – більш жорсткими, більш раптовими й менш передбачуваними.
Тарас Баштанник, президент Української плодоовочевої асоціації, підтверджує, що дешева їжа в минулому. У 2025 році ціни зростають не лише через війну – собівартість росте через дефіцит робочої сили, логістичні проблеми та погоду, яка все частіше "ламає" цілі сезони. Цьогоріч, як і в інших країнах, черешня масово постраждала – провали врожаю одночасно в Україні, Туреччині, Узбекистані та Європі.
Різке зростання цін на харчі впливає не лише на гаманці – воно формує політичну напругу. Так, пожежі в Росії 2010 року спричинили різкий стрибок світової ціни на пшеницю, після чого Москва запровадила експортне ембарго, це викликало хлібні бунти аж у Мозамбіку. Ситуація повторюється, і бідніші країни виявляються першими під ударом.
Якщо погодні кризи продовжать наростати, центральним банкам і урядам доведеться переглядати свої інфляційні прогнози. У Великій Британії, наприклад, несподіване зростання інфляції в червні 2025 року до 3,6% було зумовлено саме різким подорожчанням продуктів харчування. Без зміни кліматичної політики та реформ у продовольчих ланцюгах харчова криза стане глобальною нормою
Усі пам'ятають казочку про зажерливу бабу, яка нещадно ганяла свого діда до чарівної рибки і вимагала все більшої й більшої влади? Вони мали все: ручні суди; приборкані медіа; зручну Раду з монобільшістю ібез прямої трансляції; поблажливих міжнародних ...
Формула "50 днів" у заявах Трампа може сигналізувати про нову стратегію: забезпечення України зброєю через Європу та нарощення політичного тиску на Кремль. Про це в ефірі Еспресо сказав аналітик Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Ї...