Говорячи про зміни курсу валют, мова йде скоріше не про девальвацію, а про його волатильності (рухливості). Той рух у межах кількох відсотків, який ми зараз спостерігаємо, ще не можна вважати глибокою девальвацією, оскільки згідно з критеріями Світового банку про це можна було б говорити, якби курс змінився на більш ніж 10%. Проте, передумови для цього є, передають Патріоти України.
Взагалі те, що відбувається з гривнею - це атипова стабільність. Це токсично для економіки, тому що гривня цілий рік була стабільною і навіть зміцнювалася, але при цьому інфляція в річному вимірі становила більше 10 відсотків. В України є близько двадцяти фінансових партнерів, торговий оборот з якими більше 2%. І в даному випадку, щоб зберігати конкурентоспроможність своїх товарів, необхідно, щоб українська національна валюта девальвувала на різницю показників інфляції. Наприклад, якщо в якійсь країні інфляція на рівні 5%, то гривня повинна має девальвувати на різницю у показниках, в даному випадку - також на 5%.
Очевидно, що цього не відбувалося. Інфляція накопичується, ніби вода у водосховищі. Поки її стримувала гребля у вигляді сприятливих сировинних цін, як експортних, так і імпортних. Але після літа, коли експортні ціни зростали, а імпортні залишалися на низькому рівні, "сировинні ножиці" почали поступово складатися і гребля почала давати течу. Адже зараз почав зростати енергетичний імпорт - великі гроші у валюті витрачаються на закупівлі вугілля, газу, в той час як сировинний експорт по деяких позиціях (залізна руда, аграрна сировина) почав знижуватися або припинив зростання. Як результат, сировинний фарт закінчився.
Крім того, економіка поступово виходить з нокауту, викликаного пандемією. А пожвавлення економіки завжди пов'язане з розширенням торгового дефіциту, тому що бізнес і населення скуповує більше товарів, особливо в передноворічний період. Впливає і бюджетний фактор, оскільки в кінці року зазвичай намагаються закрити фінансування різних проектів, щоб гроші умовно не згоріли на казначейських рахунках, що також чинить додатковий тиск на гривню.
Також нерезиденти, які раніше перевкладалися в ОВДП під час погашення старих паперів, поступово йдуть з ринку. Поки, звичайно, не так активно - обсяг портфелів нерезидентів зараз вже скоротився до 91,7 млрд грн і продовжує знижуватися на кілька мільярдів за декаду. Відповідно, цей процес буде продовжуватися і далі, особливо якщо не буде змінюватися ставка НБУ.
Є ще й геополітичний фактор. Але напад Росії ніхто всерйоз не розглядає, тому що, на мій погляд, ризик військового конфлікту дорівнює нулю.
Тут швидше впливає фактор монетарної політики Федеральної резервної системи (ФРС) США в наступному році і перехід процентних ставок до поступового зростання, що призведе до відтоку капіталів з ринків і може спровокувати кризу в ряді слабких ринків. Відповідно, коли політика ФРС почне змінюватися, Україна може постраждати однією з перших. Багато фінансових спекулянти, які заробляють на наших боргах, почали закладати цей ризик в управління портфелями. З цим якраз і пов'язано падіння українських єврооблігацій на ринку, і поступовий вихід нерезидентів ОВДП.
Зараз більшість факторів складаються на користь поступової девальвації гривні. Якою вона буде спрогнозувати неможливо - усе залежатиме від реальної зміни політики ФРС (тут можлива комбінація декількох факторів). Якщо фактор інфляції почне виходити з-під контролю, то ФРС може перейти до радикальних дій.
У той же час, якщо гіпотетично допустити можливість нападу РФ у тому форматі, яким його малює західна преса, то це буде не просто впливом на курс, а його катастрофічним обвалом. І тут вплине не стільки вихід нерезидентів з ринку ОВДП, тому що уряд, наприклад, може оголосити про тимчасовий мораторій виплат за ОВДП. Тут питання в іншому - саме населення почне розносити банки, забираючи депозити, що закінчиться або катастрофічним банкопадом зразка 2014 року, або заморожуванням депозитів населенню і ще більш потужним соціальним вибухом.
Українські політичні еліти не вміють жити у форматі військової економіки. Вона, в свою чергу, передбачає кілька факторів:
Відповідно, у них не буде амортизаторів для пом'якшення кризи. Це означає, що економіка і податкові платежі до бюджету зупиняться. При цьому потрібно буде якось виплачувати соціальні допомоги, пенсії, зарплати і фінансувати армію, тому гроші потрібно буде брати з друкарського верстата. Тому в такому випадку можливий катастрофічний обвал.
Стрес-тести банківської системи, які проводилися Нацбанком, припускали два курсових індикатора - по 36 і 40 гривень за долар. Ці сценарії враховували фактори кризи на сировинних ринках, але не враховували фактор війни - наприклад, якщо нафта різко зросте в ціні, а ціни на залізну руду, кукурудзу і соняшникову олію почнуть знижуватися. Якщо ж закладати фактор війни, то все буде залежати від тривалості цього конфлікту. І при такому моделюванні ситуації межі для падіння курсу немає.
З березня 2024 року Росія поставила Північній Кореї більше мільйона барелів (56 тисяч тонн) нафти, ймовірно, розплачуючись за військову підтримку, пише BBC із посиланням на дані британського дослідницького центру Open Source Centre, передають Патріоти ...
В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...