Готуйтеся до удару! Українців попередили про здорожчання води одразу на 30-40% - це зачепить не всі міста

В Україні готуються зміни у платіжках за холодну воду. Профільна нацкомісія (НКРЕКП) вже анонсувала підвищення у два етапи, щоразу на 10%. Однак це лише середній показник по Україні – у деяких містах тариф може зрости і на 30-40%. Про це розповів голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. Він зазначив, що фінального рішення НКРЕКП ще немає, тому йдеться виключно про проєкт, передають Патріоти України.

"Перший етап – це подорожчання водопостачання та водовідведення в середньому на 10% з 1 квітня. І наступний етап – з 1 липня подорожчання ще на 10%. Але в основному проходитиме підвищення вартості послуг водопостачання, і це вийде не 10%. Я підрахував, що в деяких водоканалах буде зростання до 30%", – зазначив Попенко.

Річ у тім, що економічно собівартість послуг водоканалів залежить кількості абонентів. Мінімально, щоби покрити всі витрати, потрібно щонайменше 100 тис. абонентів, зазначає експерт. А багато водоканалів працюють у містах із населенням 20-40 тис. осіб, а тому є збитковими.

"Такі водоканали змушені піднімати тариф на 20-40%. А є водоканали, які піднімають на 5-10%, і вони себе окупають. Наприклад, для Києва немає сенсу підвищувати на 30%, бо там мільйони абонентів, одна з найдовших мереж у ЄС", – пояснив Попенко.

Тому фахівець вважає, що потрібно проводити реформування роботи водоканалів. Зокрема, підприємства слід укрупнювати, як це вже сталося, наприклад, у Великій Британії та Нідерландах. "Там у межах цілих територій було об'єднано водоканали до 100-200 тис. абонентів", – навів приклад Попенко.

"Звичайно, є проблеми і з вартістю електроенергії. У чинні тарифи водоканалів було закладено електроенергію за тарифами 3-4 грн. А на сьогодні електроенергія [для підприємств] – 5 грн без ПДВ... Крім того, є зарплата [співробітникам], капітальні ремонти. Зношеність мереж на сьогодні становить у середньому 50%... Але жодні підвищення тарифів не вирішать проблему капремонтів – суми невідповідні: зростання тарифів дасть сотні мільйонів гривень, а для капремонту лише мереж Києва потрібно 5 млрд доларів", – додав фахівець.

"Ми не встановлюємо правила": Зеленський про те, чому МВФ не подобається ідея зниження податків

середа, 7 червень 2023, 16:26

Поки в Україні йде війна введення податкової реформи для зниження податкового тиску неможливо. Таку заяву під час прес-конференції зробив президент України Володимир Зеленський, зазначивши при цьому, що саму ідею реформи, при якій податок на додану вар...

В Україні планують збудувати нову Каховську ГЕС: Де та коли розпочнуть роботи

середа, 7 червень 2023, 11:24

Російські терористи вчинили найбільшу техногенну катастрофу 21 століття, підірвавши Каховську ГЕС 6 червня. Україна неодмінно відбудує станцію, передають Патріоти України. На цьому наголосив генеральний директор "Укргідроенерго" Ігор Сирота. Найбільше ...