З початком масованих російських ракетних обстрілів енергетичної інфраструктури України, громадяни познайомилися з таким малоприємним явищем як відключення світла, передають Патріоти України.
Українці почали частіше стикатися з відключеннями електроенергії. Проте досі не всі знають, яка різниця між аварійними, стабілізаційними, спеціальними та іншими видами графіків відключень. Розберемося, чим аварійні відключення відрізняються від стабілізаційних.
ГАВ (графіки аварійних відключень) - це екстрені знеструмлення, які відбуваються без попередження. Вони застосовуються тоді, коли виникає потреба балансувати енергосистему понад той ліміт, який закладений в графіках стабілізаційних відключень.
За словами енергетиків, основними причинами ГАВ можуть бути:
"Екстрені відключення відбуваються тоді, коли треба збалансувати енергосистему на більшу потужність, ніж це передбачено графіком. Таке навантаження на систему неможливо спрогнозувати заздалегідь. Усі команди оператори системи розподілу отримують раптово. Тому графіків й не існує", - пояснюють у YASNO.
Окрім звичайних ГАВ, є ще й СГАВ (спеціальні графіки аварійних відключень). Вони вводяться за командою НЕК "Укренерго", коли ситуація в енергосистемі стає надзвичайно критичною. При застосуванні СГАВ, тривалість та масштаб знеструмлень можуть бути ще більшими, ніж при звичайних аварійних відключеннях.
ГПВ (графіки погодинних відключень) - це планові знеструмлення, які відбуваються в межах завчасно визначеного ліміту обмежень для кожної області чи міста. Ці відключення теж ініціюються НЕК "Укренерго", але вони більш прогнозовані і дозволяють операторам системи розподілу рівномірно "розкидати" обмеження між різними групами споживачів.
"Стабілізаційні відключення відбуваються для балансування роботи енергосистеми. Це відбувається, коли обсяг генерації стає менший, за обсяг споживання, або інфраструктура настільки пошкоджена, що не може передавати споживачам необхідну потужність", - зазначають у ДТЕК.
Ключова відмінність ГПВ (погодинних) від ГАВ (аварійних) полягає в тому, що ці відключення більш-менш прогнозовані і відбуваються за заздалегідь складеним графіком. Зазвичай, енергетики публікують такі графіки на своїх офіційних ресурсах, аби споживачі могли підготуватися до тимчасової відсутності світла.
Окрім ГАВ і ГПВ, які стосуються переважно побутових споживачів, для промислових підприємств існують ще кілька специфічних графіків обмеження електропостачання:
Повністю уникнути відключень світла, на жаль, найближчим часом не вдасться - надто великі руйнування зазнала енергосистема України від ракетних ударів Росії. Але кожен українець може зробити свій внесок у зменшення тривалості та частоти відключень.
Для цього необхідно знизити споживання електроенергії, особливо в пікові години - вранці від 6:00 до 11:00 та ввечері від 17:00 до 23:00. Також варто уникати одночасного ввімкнення кількох потужних електроприладів. Що меншим буде навантаження на мережу, то рідшими та коротшими ставатимуть відключення світла.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....