Субсидія на оренду житла для ВПО (внутрішньо-переміщені особи) буде недоступна, якщо орендодавець вже отримує державну допомогу, а також відсутність офіційних договорів через "сірий" ринок також унеможливлює виплати. Середня сума субсидії залежить від регіону, але найчастіше коливається в межах 3 000–7 000 гривень на місяць. Про проблеми субсидії на житло переселенцям розповів голова Асоціації молодих ВПО Аркадій Петросян в коментарі ЗМІ. З 29 січня 2025 року в Україні стартує оновлена програма субсидій для ВПО, передають Патріоти України.
Субсидія надається тим, хто орендує житло, і розмір виплат залежить від рівня доходу родини, кількості її членів та вартості оренди. Основна умова для отримання субсидії – укладення офіційного договору між орендодавцем і орендарем. Крім того, родина повинна відповідати певним критеріям, серед яких:
На перший погляд, це виглядає як дієвий механізм підтримки. Але є важливі аспекти, які суттєво обмежують доступність субсидій для багатьох ВПО.
Однією з головних проблем є те, що субсидія на оренду не діє, якщо власник квартири вже отримує якусь іншу допомогу від держави. Як зазначає Петросян, значна частина орендодавців, особливо пенсіонери, мають субсидію на оплату комунальних послуг. Це автоматично робить орендоване житло непридатним для отримання субсидії ВПО.
"Чимало переселенців намагаються знайти дешеве житло у пенсіонерів, але через отримання субсидій на комунальні послуги власниками квартир, ВПО втрачають можливість оформити субсидію на оренду," – пояснює Петросян.
Ще однією серйозною проблемою є те, що більшість угод оренди житла в Україні не оформлюється офіційно. Власники квартир не бажають укладати договори з переселенцями, навіть за умови компенсації податків з боку держави. Причин кілька:
"Багато орендодавців не хочуть виводити угоди з тіні, навіть якщо їм компенсують податки. Це суттєво обмежує можливості ВПО скористатися програмою субсидій," – зазначає активіст. Щоб мотивувати власників житла оформлювати офіційні договори, уряд передбачив певні пільги:
Однак, попри ці заходи, активність орендодавців у легалізації угод залишається низькою. Це свідчить про те, що програма все ще не відповідає реальним викликам ринку.
Планова індексація пенсій у березні призвела до підвищення виплат на 9,5%. Однак зростання пенсій не наздогнало інфляцію, передають Патріоти України з посиланням на дані ПФУ. Середній розмір пенсії з початку 2025 року зріс на 552,06 гривні або на 9,5% ...
В Україні виробники картоплі змушені знижувати ціни на свою продукцію. Це сталося через надмірну пропозицію цього овоча на ринку. Про це повідомили аналітики проєкту EastFruit, передають Патріоти України. . Аналітики зазначили, що більшість місцевих ф...