ЄС зупинить вільну торгівлю з Україною? Економістка пояснила, які обмеження можуть запровадити

Зона вільної торгівлі (ЗВТ) України та Європейського Союзу (ЄС) за фактом не закінчиться влітку 2024 року. Однак на даний момент стоїть питання часткового повернення квот та мит на експорт низки "чутливих" товарів з України до Європи. Зокрема, це яйця, курятина та цукор, передають Патріоти України.

Про це розповіла OBOZ.UA керівниця Центру економічних досліджень Вероніка Мовчан. Що ж до дії ЗВТ, воно є безстроковим. Влітку ж закінчують дію автономні торгові преференції, які ЄС запровадив для України у 2022 році на додаток до ЗВТ, аби повністю відкрити ринок.

"Зона вільної торгівлі не добігає кінця в будь-якому випадку, зона вільної торгівлі – це Угода про асоціацію, вона не має кінцевого терміну. В Угоді про асоціацію написано, що протягом 10 років після початку дії має бути повністю сформована ЗВТ. Зазвичай рахують з 2016 року, коли почав дію розділ 4 (Угоди про асоціацію. – Ред.). Тобто, 10 років доформувати, а далі вона (ЗВТ. – Ред.) все одно діє", – пояснила Мовчан.

Тим не менш, в Угоді про асоціацію, і як наслідок угоди про ЗВТ, Європейський Союз зберігає неповне відкриття ринку для деяких товарів. "Уряди домовляються, що для певних чутливих товарів там відкриття неповне, або вони залишаються закритими, або як у угоді про асоціацію на деякі товари встановлено нульову ставку мита, а на решту просто застосовується звичайна", – розповіла експертка.

У червні 2024 року добігає кінця саме дія преференцій, які передбачають скасування квот та мит для всіх українських товарів. Однак Україна зацікавлена у тому, щоб зберегти пільговий торговельний режим.

"Зараз уряд на тлі протестів у Польщі намагається зберегти максимум доступу... Але також це важливо і тому, що Україна прямує до Європейського союзу, будуть переговори і так далі, і взагалі хочеться мати відкритий ринок, повністю відкритий якомога раніше", – зазначила Мовчан.

Наразі в Єврокомісії вже запропонували продовжити автономні торгові преференції для України. Однак при цьому європейці планують все ж частково обмежити поставки української агропродукції.

"Рішення ще не прийняте... Рада ЄС має голосувати ще, але зараз на тлі протестів фермерів та закликів окремих країн-членів ЄС, насамперед Польщі, говорять про повернення до певних обмежень... Була пропозиція, що якщо експорт окремих товарів – наскільки я пам'ятаю, це були яйця, курятина, цукор і ще кілька товарів – досягає певного рівня, то буде можливе повернення ввізного мита на обсяг, що залишився", – розповіла спеціалістка.

Проте навіть зараз торгові преференції не працюють на повну силу через обмеження окремих країн. Наприклад, та сама Польща повністю заборонила ввезення пшениці, що, за словами Мовчан, насправді не відповідає Угоді про асоціацію України та ЄС.

"Побачимо, це буде сформовано та домовлено. Єврокомісія та європейські країни, в принципі, підтримують Україну та хочуть зберегти максимально ліберальний доступ, щоб підтримувати українську економіку. Для них також очевидно: що більше Україна торгує, що більше Україна експортує, то менше потребує зовнішньої підтримки. Це не каже про те, що ми взагалі її не потребуємо, але функціонуюча економіка – це значно краще, ніж нефункціонуюча економіка", – розповіла Мовчан.

Вона нагадала, що з іншого боку тиск на європейську владу чинять протести фермерів. Аграрії, серед іншого, вимагають обмежити імпорт з України, хоча він і не є причиною обвалу закупівельних цін на агропродукцію в Європі.

"На тлі глобального падіння цін на продукцію сільського господарства зрозуміло, що фермери шукають, кого звинуватити, від кого закрити ринок, щоб спробувати зберегти свої доходи. Я не впевнена, що це правильний підхід, але ми це маємо. Тому уряд зараз дійсно активно працює з Європейською комісією над максимальним збереженням ліберального режиму. Українська мета – звичайно, щоб жодних додаткових обмежень введено не було і не було повернення до режиму, що існував до 2022 року... Там багато факторів, багато всього, що визначає конкурентоспроможність товарів, але українська мета – щоб була вільна, безмитна торгівля на всі товари. А європейці зараз намагаються розібратися зі своїми протестами, маючи також інтерес у підтримці України", – резюмувала експертка.

Будуть проблеми: Нардеп розповів про індексацію пенсій у березні

п’ятниця, 22 листопад 2024, 23:40

Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...

Кілька категорій: Стало відомо, хто ще від 1 січня отримає надбавку до зарплати

п’ятниця, 22 листопад 2024, 12:30

Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....