В уряді заявили, що планують в Україні досягти рівня середніх зарплат Польщі та Словаччини до 2030 року. Українці в середньому заробляють 14,2 тис. грн. У Польщі середня зарплата утричі вища/ Gazeta.ua запитала експертів чи вдасться зрівняти українські зарплати з європейськими, передають Патріоти України.
Олексій Геращенко, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи:
"Зверніть увагу на те, де зроблено ваш телефон, автомобіль, телевізор. Точно не в Україні. Це і є відповідь на запитання, чому в нас не такі зарплати, як у сусідній Польщі. Зарплати встановлює не уряд, а економіка. У нас річний ВВП на одну людину становить близько 4 тисяч доларів. А в Європі він майже в 10 разів вищий. До тих пір, доки не вироблятимемо ВВП на душу населення на рівні Європи, наші зарплати не досягнуть європейського рівня", - пояснив він.
Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна:
"Зарплати, як у Європі, у нас будуть тоді, коли зросте продуктивність праці, ВВП, інвестиції. Нині українець вдома виробляє удесятеро менше, ніж той самий українець у Польщі. Тому там у нього зарплата буде вища. Щоб досягнути такої ж продуктивності, треба, щоб у виробництво вкладали інвестиції. Тоді ростиме продуктивність праці, з'явиться можливість підвищувати зарплати", - переконаний Боярчук.
Ярослав Жаліло, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень:
"Є пряма залежність між зростанням заробітних плат та збільшенням інвестування в підвищення продуктивності праці. Тобто, щоб людина більше виробляла, треба підвищувати продуктивність її робочого місця через поліпшення організації праці, інвестування в обладнання, тощо. Якщо не брати до уваги 2020 рік, то загалом інвестиції зростали, але однаково - в Україні недоінвестована економіка", - пояснив Жаліло.
Він зауважив, що простим підвищенням мінімальної зарплати ситуацію не змінити. Навпаки - збільшиться податкове навантаження на економіку.
"Якщо говорити про бюджетників, то їм теоретично підвищувати зарплату простіше, бо йдеться просто про видатки бюджету. Але ж гроші в бюджет мають звідкись надходити. Тому зростання зарплат бюджетникам можливе тільки в разі, якщо зросте продуктивність економіки, яка генеруватиме більше податків", - підсумував Ярослав Жаліло.
Павло Кухта, ексзаступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства:
"Скоротити відрив у ВВП за 10 років реально, але поки що це виглядає малоймовірним. Навіть якби в Україні були проведені серйозні реформи, щоб наздогнати Польщу, враховуючи, що вона продовжує зростати, нам знадобиться років 20. За 10 років, може, і вийдемо на рівень сьогоднішньої Польщі. Але лише за умов проведення масштабних реформ - деолігархізації, встановлення верховенства права, побудови нормальної ринкової економіки, якісної роботи уряду, державних інституцій, тощо. Всього того, чого ми поки що не бачимо", - зауважив він.
Підприємство найбільшого приватного експортера російського газу компанії "Новатек" у Білокам'янці Мурманської області, яке називали "заводом з виробництва LNG-заводів", ймовірно законсервоване, повідомляє Bloomberg із посиланням на супутникові дані, зі...
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...