Міжнародний валютний фонд відмовив Україні у черговому виділенні коштів. При цьому МВФ схвалив чотиримісячну Моніторингову програму для України, в рамках якої експерти Фонду спостерігатимуть за податковими та монетарними перетвореннями, які відбуваються в нашій країні, передають Патріоти України,
Українська влада сподівається, що після цього ми отримаємо кредит від МВФ. Але для того, щоби це стало можливим, Україні потрібно виконати цілу низку жорстких умов, висунутих МВФ.Про це пишуть українські ЗМІ.
Всі бюджетні проблеми 2022 року сповна переходять і в 2023. При цьому вони ще можуть погіршитися, оскільки проблеми з податками (а точніше з їхнім катастрофічним скороченням) наростають неначе снігова куля. Вже зараз практично усі соціальні видатки українського бюджету фінансуються за рахунок зовнішніх надходжень. Податків, зібраних у країні, ледве вистачає фінансування війни. При цьому податкова база продовжує скорочуватися через ракетні атаки противника, оскільки підприємства змушені скорочувати свої виробничі програми і звільняти людей. Тому наступного року, під час війни і ще якийсь період після її закінчення, Україні ніяк не вижити без фінансової допомоги західних партнерів.
МВФ оцінив потребу нашого бюджету-2023 у зовнішньому фінансуванні. За сприятливого сценарію вона становитиме $39,5 млрд, за несприятливого – $57 млрд.
"При несприятливому сценарії вплив погіршення макроекономічних прогнозів на доходи та витрати (включаючи витрати на соціальні потреби та підтримку енергетичних компаній) призведе до збільшення бюджетного дефіциту, що призведе до збільшення потреб у зовнішньому фінансуванні на $9,5 млрд… За такого сценарію сукупні потреби у фінансування можуть становити до $57 млрд", - зробили висновок експерти МВФ.
Українська влада розраховує одержати ці колосальні гроші у міжнародних партнерів. Уряд розглядає три найбільші джерела поповнення нашого бюджету: МВФ, США та ЄС. Щодо двох останніх, то тут більш-менш зрозуміло: США не відмовляються від допомоги Україні, а ЄС не піде врозріз із політикою США. А от МВФ наразі нам грошей не обіцяє.
Міжнародний валютний фонд, насамперед, наполягає на двох вимогах: підвищенні внутрішніх податкових надходжень в Україні, а також максимальній прозорості адміністрування податків. Українська влада, своєю чергою, готова йти на будь-які умови, бо нашому бюджету дуже потрібні ці гроші.
"Ми рішуче налаштовані на визначення додаткових джерел надходжень. За технічної допомоги МВФ ми працюватимемо над розробкою інтегрованої дорожньої карти заходів податкової політики та адміністрування податків для якнайшвидшого відновлення довоєнного стану податкового адміністрування та політики", — йдеться в листі, який українська влада направила керівництву МВФ .
Таким чином, вже найближчим часом до парламенту будуть представлені такі законопроекти:
Цей лист (Меморандум) підписано на найвищому державному рівні: президентом України Володимиром Зеленським, прем'єр-міністром Денисом Шмигалем, міністром фінансів Сергієм Марченком та головою НБУ Андрієм Пишним.
Крім того, в рамках Моніторингової програми МВФ українська влада має відмовитись (або скоротити до мінімуму) емісійне фінансування бюджету, іншими словами – друкування "порожніх" грошей, що ніяк не підкріплені економічно.
Хочеться думати, що ніяк, і що все ж таки знайдеться вихід для фінансування найбільш нагальних потреб бюджету. Якщо ж грошей із зовнішніх джерел буде недостатньо, уряду доведеться терміново коригувати програму бюджетних витрат. Як це буде зроблено, можна лише припускати. Скорочення бюджетних робочих місць, дроблення та неповна виплата пенсій, зменшення чисельності субсидіантів та одержувачів іншої соціальної допомоги – можливі всі ці варіанти, і кожен із них буде надзвичайно болючим для тих, хто живе від виплати до виплати
Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...