Останні тижні в українському медіаполі все частіше лунає слово війна. Керівник Головного управління розвідки України Кирило Буданов публічно заявляє про можливий новий виток російської агресії, на цей раз – повномасштабний. Авторитетні міжнародні видання публікують схожу інформацію з посиланням на дані розвідки США та ЄС.
Війна має дуже негативний вплив на економіку, тому фондові ринки дуже чуттєво і суттєво реагують на реальні загрози. Чи вірять українські та іноземні фінансисти зараз у можливість війни між Росією та Україною? Відповідь у ціні українських єврооблігацій та курсі гривні, зазначають Патріоти України.
Загроза агресії з боку Росії реальна і вона вже суттєво впливає на ціну всіх українських фінансових інструментів, солідарні співрозмовники LIGA.net.
Зокрема, падають ціни на українські єврооблігації – основний маркер настрою закордонних інвесторів.
Середньо- та довгострокові єврооблігації щодня втрачають по 1,5%-2% ціни, каже фінансовий аналітик Іван Угляниця. А за останні 10 днів ціна на євробонди з погашенням 2032 року впала на 10%. Не набагато краща ситуація у бондів із погашенням у 2033-му. Вони за місяць впали на 8%.
Це дуже багато, каже заступник директора з питань торгівлі цінними паперами інвесткомпанії Dragon Capital Сергій Фурса.
Можна допустити, що інвестори зараз оцінюють ризик загрози як більш реалістичний, ніж під час ескалації навесні 2021 року: п’ятирічні бонди зараз дешевші (більша дохідність), ніж тоді, коментує керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій. Якщо навесні дохідність була 6,6% (+1% за березень 2021-го), то сьогодні ставки зросли до 7,5%. Це багато. Востаннє такі цифри були в карантинний жовтень 2020-го, додає Паращій.
І це не тільки українська проблема, паралельно падають і російські облігації, каже Паращій. На фоні можливої агресії інвестиції в російський борг стають токсичними, пояснює він.
Дохідність українських облігацій зображено на шкалі ліворуч (біла лінія на графіку), російських – праворуч (синя лінія).
Якщо дохідність євробондів мало хвилює когось окрім інвесторів, фінансистів та міністра фінансів, то курс гривні – індикатор, за яким оцінюють економічні перспективи більшість українців.
Гривня помірно слабшає на міжбанку вже два тижні, втративши за цей час понад 2%. Причина – та сама, тиск і загроза з боку Росії, кажуть Фурса та Паращій. Також впливає на курс і відтік інвесторів з внутрішнього держборгу (ОВДП).
Відтік інвесторів із внутрішніх українських облігацій поки незначний, і девальвація не виходить за адекватні межі, вважає Паращій.
Такі показники свідчать, що інвестори відчувають зростання ризику і схильні продавати українські облігації, каже Паращій. З російськими військами на кордоні Україна не зможе позичати гроші у приватних кредиторів, пояснює він.
"Переоцінка, зниження цін і прямі відтоки – це те, що впливає на фінансову стабільність усередині країни, на курс, на апетит до українського ризику", – каже LIGA.net аналітик Іван Угляниця.
Ризик війни – єдине, що впливає на українські єврооблігації останніми тижнями, каже Сергій Фурса. Особливий тиск розпочався з понеділка (22 листопада), додає він.
За його словами, не покращило ситуацію і те, що 23 листопада МВФ погодив Україні новий транш на $700 млн від МВФ. Ця новина позитивно вплинула б на інвестклімат, проте на фоні ризику агресії це ні на що не впливає. Падіння охоплює не тільки цінні папери, додав він.
"Ми бачимо значне падіння всього, що тільки можливо. Дуже сильна реакція. Все падає: і курс гривні, й українські єврооблігації, і варанти, і навіть курс рубля", – каже Фурса. За останні два тижні рубль до долара впав на 6,1% (до 75 руб/$).
Але це не означає, що інвестори впевнені у війні. Така реакція говорить не про віру у російську агресію, а про оцінку її ймовірності, пояснює Угляниця.
"Навіть відносно невелика ймовірність її, скажімо декілька відсотків у порівнянні з практично нульовою ймовірністю – це вже може бути сильним сигналом і тригером для продажу активів", – каже аналітик.
Чи буде ситуація на ринках погіршуватися? Все залежить від адекватності чи неадекватності дій Росії, каже Фурса. Ескалація одразу позначиться на українських цінних паперах. У разі стабілізації все повернеться до звичних рівнів – як і після ескалації навесні 2021-го, додає він.
Падіння цін на українські єврооблігації поки що не є критичним, адже у них поки що немає потреби, вважає Паращій. Також не можна казати про паніку серед інвесторів, адже облігації не обвалились, каже Паращій.
"До кінця року нам не треба позичати у приватних кредиторів, тому для нас це не важливо. Для нас важливо, щоб увесь світ допоміг подолати теоретичну загрозу. Якщо війна, то не важливий курс долара чи котирування облігацій", – додає Паращій.
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....
В енергосистемі зберігається значний дефіцит, і ситуація в ній змінюється - можливі зміни в застосуванні заходів обмеження світла. Про це повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго", передають Патріоти України. Зазначається, що зараз українська енергосистема...