Ціновий шок неминучий? В Україні незабаром подорожчає хліб


"Інформатор" поговорив з керівником Спілки “Борошномели України” Родіоном Рибчинським. Як зазначає представник профільної спілки, хліб найближчим часом може подорожчати. Це пов’язано зі підвищенням вартості на зернову сировину та електроенергію, передають Патріоти України.

Як нам пояснив голова Спілки “Борошномели України”, найближчим часом хліб подорожчає. Але точних дат, коли це станеться, наразі не можна передбачити. “Це може бути як завтра, так і за два тижні”, - каже Родіон Рибчинський.

За його словами, основною причиною майбутнього підвищення цін на хліб є підвищення вартості сировини. Наразі на пшеницю другого класу дуже мало пропозицій, а наявні дуже дорогі. А дорога пшениця змушує борошномелів підвищувати вартість борошна. А наскільки подорожчає хліб - це наразі важко сказати.

“Є ринкові відносини, є зобов’язання перед постачальниками. Хліб реалізується не з лотка, а в першу чергу через великі торговельні мережі. У договорах з мережами чітко проговорено період, коли можна змінювати ціни. Так само й у мукомелів є договори з виробниками хліба та торговельними мережами. Все це проговорюється між партнерами. Але, на жаль, слід очікувати подорожчання. Сировина в собівартості борошна складає 90%, а електроенергія - до 6%, тобто вони її фактично й формують”, - наголошує голова спілки “Борошномели України” Родіон Рибчинський.

Хліб поступово дорожчає

Згідно з даними Держстату, у квітні 2024 року порівняно з квітнем 2023 року поступово хліб в середньому подорожчав на 5,7%. А макаронні вироби за рік навіть подешевшали на 0,6%. Втім, через підвищення вартості пального, збільшення мінімальної зарплати (у квітні збільшилася з 7100 до 8000 грн), інфляцію ціни на більшість продуктів продовольства будуть зростати.

Варто зазначити, що основні товари, які Україна продає за кордон, це продукти рослинного походження. Їх продали на 3 млрд 593,9 млн дол. (35,7% усього експерту) протягом січня-березня 2024 року, однак це на 13,7% менше, ніж рік тому. У тому числі зернових культур продали на 2 млрд 663,7 млн дол. (на 16,2% менше, ніж за січень-березень 2023 року).

За словами президента Всеукраїнської асоціації пекарів Юрія Дученка, підприємства хлібної галузі постійно відключають від електроенергії. Хто має можливість, переходить на електрогенератори, що насамперед впливає на стабільність роботи та ціноутворення. Однак не всі можуть дозволити собі роботу на генераторах чи їхніх аналогах.

Така ситуація вже призвела до дефіциту потужностей, оскільки є заводи, які не мають можливості відновити обладнання внаслідок блекаутів. При цьому президент Всеукраїнської асоціації пекарів додає, що хлібній галузі не підходять і графіки відключення, оскільки це перериває технологічний цикл. Так, якщо відключення триває 2 години, то графік випуску хліба та хлібобулочних виробів зміститься аж на 8 годин. Не кажучи вже знову про здорожчання ціни.

Через все це, а також через нестачу зерна внаслідок бойових дій в сільськогосподарських регіонах склалися всі умови для здорожчання хліба. Незабаром ціна може зрости вже на 10%, а у наступні місяці - ще на 20%. Тобто загалом хліб може стати на третину дорожче, ніж є зараз.

В Україні деяким пенсіонерам щомісяця доплачуватимуть 2361 грн: Ось хто отримає виплати

четвер, 21 листопад 2024, 22:40

В Україні протягом дії воєнного стану пенсіонери-чорнобильці щомісячно будуть отримувати доплату до пенсії у розмірі 2361 грн. Про це йдеться у проєкті закону № 12000, передають Патріоти України. Зазначається, що відповідно до нового законопроєкту про ...

GAME OF CHICKEN / ГРА В БОЯГУЗА

четвер, 21 листопад 2024, 22:25

Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. "Текст трохи...