Сьогодні набирає чинності закон про фінмоніторинг. В українців уже виникло чимало запитань, як закон позначиться на популярній фінансовій операції - переказі грошей. У Нацбанку пояснили, як зміни вплинуть на фінансові операції громадян, передають Патріоти України.
Закон суттєво не змінить життя 95% клієнтів банків, адже вони вже ідентифіковані. Закон не змінює звичайні операції громадян. Ухвалювався він для того, щоб зіпсувати життя схемщикам, а не ускладнити життя простим людям
Ті, зміни, які прописані у законі, усі учасники фінансового ринку можуть впровадити до кінця року. Для цього є перехідний період. У випадку порушень, Національний банк гарантує адекватне ставлення та розуміння.
Нічого нового. Ідентифікація платника комунальних послуг не потрібна, як і інших простих платежів. Оплачувати комунальні можна без обмежень по сумі.
Жодних змін для переказів із карти на карту. Вільно переказуйте як 10 тис. грн, так і 25 тис. грн (у межах сум, дозволених банком). У банку вже є вся інформація про власника карти. Це ідентифікований продукт.
Покласти готівку на картку можна у відділенні банку. Для цього потрібен буде паспорт. Інший спосіб - переказ через термінали самообслуговування, банкомати з функцією прийому готівки. Якщо такий пристрій має зчитувач даних із картки, то операцію можна зробити і на 10 тис. грн і на 20 тис. грн.
Якщо ж такого зчитувача немає, і верифікацію провести не можна, то все в межах ліміту до 5 тис. грн. Ті фінансові компанії, що не обладнали термінали зчитувачами, матимуть час це зробити до кінця року.
До 5 тис. грн без ідентифікації. Від 5 тис. - у відділенні або через ПТКС, що технологічно може забезпечити перевірку платника.
Поодинокі перекази на 10 чи 20 тис. грн не цікавлять тих, хто їх перевіряє. І потреби у підтвердженні походження коштів тут немає.
Закон про фінмоніторинг - про інше. Банки мають фокусуватись на найвищих зонах ризику - операціях понад 400 тис. грн, а також на незвичайних операціях клієнтів. Наприклад, клієнт займається 10 років торгівлею овочами, а потім переказує гроші за оплату металолому на сотні тисяч гривень. Це дивна, непритаманна операція. Варто звернути увагу на цей екзотичний випадок.
Якщо платите картою - нічого нового. Якщо доставка телевізора буде через поштового оператора, а оплата накладеним платежем - то згадуємо про правила роботи з готівкою. Поштовик попросить у вас особисті документи.
Ви вже ідентифікований клієнт, якщо у вас є валютний рахунок у банку. Жодних лімітів та обмежень законом про фінмон не встановлено.
Так, при здійсненні цієї операції необхідно ідентифікувати та верифікувати платника. Тобто клієнту треба мати з собою паспорт та пояснити, що це за платіж, наприклад, зазначити у реквізитах, що це допомога родичам.
Ні, не потрібна. Ми завжди казали банкам, що клієнти не повинні надавати інформацію про джерела походження коштів за простими операціями на "допорогові" суми.
Підтверджувати походження коштів треба лише під час великих операцій - понад 400 тис. грн. Підхід до вивчення джерел походження не змінився.
Банк не блокує безпідставно рахунки клієнтів, якщо має про них всю необхідну інформацію. Ви ж коли відкривали рахунок, то й заповнювали анкету, вказували інформацію про себе та доходи. Банк знає історію операцій клієнта і знає, які операції є звичними для нього.
Погодьтеся, дивно, якщо студент, який щомісяця отримує стипендію 1 тис. грн, а потім купуватиме квартиру за 1 млн грн?! Водночас абсолютно нормальною це буде операція для клієнта із середнім або вищим за середній рівнем доходів.
Так, ідентифікація та верифікація власників електронних гаманців потрібна. Але не таких гаманців, що використовуються для оплати мобільних послуг. Для них зроблено виняток у законі. Перевіряти потрібно власників гаманців, які купують через них товари чи платять за послуги. Для цього також є час до кінця року. Потрібні документи: паспорт та ідентифікаційний код. Операції через е-гаманці будуть лімітованими, і якщо клієнт дотримуватиметься цих лімітів, він зможе пройти спрощену ідентифікацію.
В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...
Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт № 9363 "Про внесення змін до деяких законів України щодо цифровізації виконавчого провадження". "За" проголосував 271 нардеп. Серед норм документа – можливість автоматичного арешту коштів боржник...