Українці можуть реально збільшити свою пенсію, якщо працюватимуть офіційно з вищою зарплатою, відтермінують вихід на пенсію та доплачуватимуть ЄСВ. Вихід на пенсію у 66 років замість 60 дає можливість підвищити виплати на 39%, а за додаткову активність – і до 50%. Про це повідомляє Пенсійний фонд України (ПФУ). У 2025 році середня пенсія в Україні становить близько 5780 гривень, що на 400 гривень більше, ніж торік, передають Патріоти України.
Однак цей рівень усе ще залишається недостатнім для гідного життя. Саме тому ПФУ й експерти радять українцям активно впливати на свій майбутній розмір пенсії ще до виходу на заслужений відпочинок.
Найважливіший фактор, який впливає на пенсію, – це ваш офіційний дохід. Чим вища заробітна плата, з якої сплачуються внески, тим вищою буде й пенсія. Варто уникати "сірих" зарплат та оформлення на мінімальну оплату праці, адже це негативно впливає на розрахунок майбутніх виплат.
Перед поданням документів до Пенсійного фонду доцільно проконсультуватися з фахівцями, щоб виключити зі стажу роки або місяці з найнижчим рівнем доходу. Це допоможе підвищити середній коефіцієнт заробітку – ключовий елемент при нарахуванні пенсії.
Відмова від виходу на пенсію у 60 років і продовження трудової діяльності може суттєво збільшити розмір майбутніх виплат. Закон передбачає надбавку в розмірі 0,5% за кожен місяць відстрочки, а після п’яти років – по 0,75% щомісяця. Тож вихід на пенсію у 66 років замість 60 може збільшити суму пенсії на 39%, а якщо працювати ще довше – надбавка може досягати 50% і більше.
Наприклад, якщо пенсія у 60 років складала б 4000 гривень, то при виході у 65 років і 7 місяців – вона може зрости до 6000 гривень. Для тих, хто працює неофіційно або отримує мінімальну зарплату, можливим варіантом є самостійна доплата Єдиного соціального внеску. Цей внесок напряму впливає на пенсійний стаж і суму пенсії. Таку опцію можна оформити офіційно через податкову або портал електронних послуг Пенсійного фонду.
Ще одна нова можливість – участь меценатів у підтримці конкретних пенсіонерів. Через платформу Пенсійного фонду доброчинці можуть надсилати адресні кошти, частина яких спрямовується на підвищення пенсійних виплат тим, хто їх реально потребує.
Щоб вийти на пенсію у 60 років у 2025 році, потрібно мати мінімум 32 роки страхового стажу. Якщо цей показник менший, пенсійний вік автоматично зростає – до 63 чи 65 років, залежно від фактичного стажу.
Усі вищезгадані механізми прописані у статті 29 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Закон дає змогу кожному громадянину впливати на розмір своєї пенсії, не порушуючи вимог законодавства.
Українці мають можливість купувати квитки на поїзди "Укрзалізниці" дешевше. Для цього потрібно правильно спланувати поїздку – фінальна ціна квитка залежить від сезону та дня тижня, а також від класу вагона та моменту купівлі, передають Патріоти України...
В Україні наразі найбільше зростають зарплати у переробній промисловості, зокрема в легкій, метало- та деревообробці – це галузі, які забезпечують потреби оборонного сектору. Найбільший дефіцит кадрів спостерігаєтьсясеред технічних спеціалістів і будів...