Українцям перерахували зарплати, а умови роботи кардинально змінились: Що відбувається на ринку праці

В Україні ситуація на ринку праці за минулий рік кардинально змінилась. Зарплати підвищили, кількість вакансій зросла в рази. Водночас робітників критично не вистачає. Експерти заявляють: ситуацію, що склалась, можна назвати структурним безробіттям, для подолання якого знадобиться тривалий час. Про те, що варто знати про ситуацію на ринку праці, читайте в матеріалі OBOZ.UA, передають Патріоти України.

Як перерахували зарплати і що змінилось на ринку праці

За минулий рік ринок праці практично повністю відновився за кількістю розміщених вакансій. Наприклад, у грудні 2023-го на сайті work.ua було 53 544 вакансії (нові за тиждень), а в грудні 2021-го, до повномасштабної війни, – 61 776. Водночас кількість резюме два роки тому була на рівні 110 341, а минулого місяця – всього 83 915.

Тобто кількість вакансій скоротилась всього на 8232, а ось кількість резюме зменшилася аж на 26 426! Результат такої статистики: робота є, але робочі місця залишаються вакантними. Як результат, сформувати штати підприємств повністю не вдається, це сповільнює бізнес-процеси, а як результат – і відновлення всієї української економіки.

Така тенденція змушує роботодавців переглядати розмір заробітних плат. По-перше, це дозволяє переманити працівників у конкурентів, по-друге, це приваблює тих, хто вже шукає роботу. Проблема залишається актуальною: робочих рук недостатньо.

Конкуренцію роботодавцям склали військові. Крім обов'язкової мобілізації, також працює рекрутинг. Thelobbyx.com, Work.ua, Robota.ua, Olx.ua безкоштовно розміщують вакансії підрозділів Сил безпеки та оборони. З кінця минулого року розмістили 1847 вакансій та отримали по 9 відгуків на кожну. Якщо у випадку з мобілізацією українці не можуть обирати, де служитимуть, то з рекрутингом з'являється можливість працевлаштовуватись одразу в обране місце. За весь час подібного рекрутингу було 17 500 відгуків. Зрозуміло, що далеко не всі з пошукачів стануть військовими.

"Кількість відгуків збільшується на всіх майданчиках щотижня. Так само зростає кількість вакансій від військових частин, яких стає все більше. Прогнозую, що протягом наступних місяців ми матимемо відчутну позитивну динаміку – йдеться про тисячі залучених людей", – цитує заступницю міністра оборони України Наталію Калмикову пресслужба відомства.

У вакансіях військових заробітні плати сягають 120 тис. грн, а серед вимог – придатність до військової служби за станом здоров'я. Цивільні роботодавці станом на січень 2024-го в середньому пропонують українцям зарплату в розмірі 17 817 грн. Аналітики rabota.ua з'ясували: у 20,2% компаній окрім зарплати пропонують бонуси та премії. Близько 14,21% – безкоштовне навчання, 9,61% – обіцяють регулярно підвищувати зарплату.

Серед популярних вакансій, як і раніше, залишаються пропозиції для продавців. Окрім того, легко знайти роботу працівникам складу, водіям. Якщо ж говорити про перспективні напрями, які будуть мати попит упродовж наступних років, аналітики звертають увагу на такі спеціальності: інженер, лікар, реабілітолог, психолог, будівельник, військовий.

На ринку праці – структурне безробіття. Роботодавці не можуть знайти співробітників, а співробітники – роботу "Щойно взяли на роботу й оформили водія – одразу у військкомат, і немає у нас зараз водія. Тепер чоловіки на офіційну роботу не хочуть, тому що бояться мобілізації", – розповідає OBOZ.UA власник невеликого підприємства у Вишневому Київської області. Найбільша проблема: знайти кваліфікованого робітника, який має досвід роботи з технікою, обладнанням. Дефіцит кадрів спостерігається практично з літа минулого року.

Разом із тим тисячі українців залишаються без роботи, а офіційний рівень безробіття за підсумками минулого року становить майже 19%. Ця ситуація називається структурним безробіттям: коли вакансії не відповідають інтересам безробітних.

"У нас структурне безробіття проявилось ще півтора року тому. Переїхала велика кількість переселенців. Вони втратили заробіток і в містах перебування почали шукати таку ж роботу, а це вже неможливо. Наприклад, жінка, яка в Дніпропетровській області працювала на виробничій лінії на якомусь підприємстві, в Тернопільській області відповідну роботу знайти навряд зможе", – розповідає OBOZ.UA операційна директорка GRC.UA Наталія Слинько.

Зараз, за словами експертки, важко знайти того працівника, який уже має досвід та необхідні навички. І йдеться як про зварювальників, слюсарів, столярів, так і про маркетологів, фінансистів й інших фахівців із вищою освітою, що мають досвід роботи.

Є проблеми і з тим, щоб знайти IT-розробника. Зараз попит на них досяг рівня як до повномасштабної війни, проте пропозиція знизилась фактично на третину. Структурне безробіття вирівняється, впевнена Наталія Слинько, але для цього має пройти певний час. З одного боку, роботодавці мають адаптуватись до реалій на ринку праці та брати на роботу робітників без досвіду, влаштовувати навчання під час виробничого процесу. Тоді як безробітні мають наважитись на зміну сфери діяльності, не очікуючи відновлення їхнього підприємства чи повернення на територію, з якої вони вимушено переселились.

Defense Express показали фото "Шахеда" з нової серії "Ъ": Що означає його поява

неділя, 19 січень 2025, 11:49

Ворог вже має низку "серій" своїх ірансько-російський далекобійних ударних дронів "Шахед", а під час чергової терористичної ракетно-дронової атаки силами нашої протиповітряної оборони було збито дрон із новим маркуванням, фото уламка цього дрона Defen...

В Україні почнуть скорочувати надмірно високі пенсії: Ось про які суми йдеться

неділя, 19 січень 2025, 8:32

Після серії скандалів навколо МСЕК та інших корумпованих інстанцій стало відомо, що багато хто з прокурорів та інших чиновників настільки знахабніли, що почали «виходити на пенсію», ледь почавши працювати. При цьому вони назначали собі непомірно високі...