В Україні через стрибки напруги псується вся техніка: Що може згоріти першим і як врятуватися

В Україні через атаки РФ на енергосистему регулярно відбуваються стрибки напруги в мережі. Як результат: горить проводка на щитках у під'їздах, псується техніка. Але навіть якщо видимої проблеми немає, всі електроприлади через струм, що скаче, поступово виходять з ладу, передають Патріоти України.

Ваша техніка вже псується, хоч ви про це не знаєте

Будь-яка техніка під час включення споживає більше електроенергії, ніж у разі стабільної роботи. Після запуску електропостачання в квартирах по всій країні одночасно вмикаються і телевізори, освітлення, холодильники, інші прилади. В результаті відбувається різкий стрибок напруги.

Енергетики неодноразово зверталися до українців із проханням від'єднувати всі електроприлади після відключення та підключати їх лише протягом пів години по черзі (спочатку той прилад, який плануєте використовувати, потім холодильник, гаджети для підзарядки тощо). Цим правилом нехтують, як наслідок псується техніка, енергетики змушені закладати високу потужність для запуску електроенергії, відбуваються замикання в щитках.

Утримати стабільну напругу в умовах пошкодження енергосистеми та постійних відключень складно. Тому часто під час включення електромережі замість 220В у квартири подають напругу в 170-260В. Якщо ж виходить з ладу нульовий провідник, напруга може підскочити вище 300В. Деякі прилади через це миттєво псуються.

"Це два тижні тому було. Світло дали о 2 годині ночі, і тут воно почало вмикатися і вимикатися. Я прокинулася, подивилася на щиток у квартирі – була напруга 260В. Пройшлася по квартирі, все від'єднала з розеток і в щитку теж відключила електроенергію, щоб не клацало. А потім вранці виявила, що електрична духова шафа в мене взагалі не вмикається, хоча під час включення вона була просто в режимі очікування", – розповідає мешканка Вишневого неподалік Києва Олена.

Інженер-електрик Віталій Чех розповідає: найскладніша ситуація – у старому житловому фонді ("хрущовках") дуже часто щитків усередині квартир немає, а в щитках у під'їздах "повний безлад". Контакти не затягнуті, підключення відбувається хаотично та напряму.

"У під'їздах усередині щитків часто повне свавілля відбувається. Потрібно викликати будь-якого електрика, відключати будинок від мережі та підключати реле напруги", – розповідає Чех. Таке реле коштуватиме лише 800-1500 грн (залежно від виробника), але при цьому може захистити техніку на десятки тисяч гривень.

Якщо щиток є усередині квартири, то реле можна встановити індивідуально (як і стабілізатор напруги). Принцип роботи реле дозволяє у разі різкого падіння чи зростання напруги відключати подачу струму до стабілізації. Техніка не отримує "шкідливого" струму.

Інженер також зазначає: навіть якщо ваша техніка порівняно стабільно працює, через перепади напруги термін її служби скорочується.

Як врятувати свою техніку

Крім реле напруги, також можуть допомогти врятувати електроприлади стабілізатори напруги. Їх можна встановлювати індивідуально на кожен прилад. "Такий встановлюють на котлах, але можна встановити і на холодильник. Єдине, це дорого і не знаю, наскільки це доцільно", – розповідає Чех.

Дотримання простих порад (від'єднання електроприладів з мережі, поетапне підключення) може дозволити значно знизити ризик псування техніки. Ба більше, короткі замикання – ризик займання в будинку. Крім цього, необхідно пам'ятати про режим економії струму.

Правил економії дотримуються далеко не всі українці. З настанням похолодання населення почало грітися електричними обігрівачами, які купували масово ще влітку. Це цілком допустимо, проте за певних умов. Наприклад, обігрівати лише одну кімнату та в нічний період часу.

При цьому навіть якщо у вас немає проблем з напругою, варто запросити електрика для того, щоб він перевірив щитки у всьому багатоквартирному будинку, особливо, якщо вашій проводці вже більш ніж 20 років. Електропроводка всередині будинку потребує обслуговування. А в будинках, які будувалися ще за старими нормами, потужність на квартиру значно нижча за необхідну. За часів, коли не кожна родина мала телевізор, не було комп'ютерів, величезної кількості побутової техніки, споживання струму було значно менше. І електричні мережі будували також з урахуванням невисокого споживання.

Джерело: Обозреватель

Тепер хочуть уникнути ганьби арбітражної поразки: Чотири країни ЄС попросили Україну відкликати скаргу до СОТ щодо заборони зернового трафіку

середа, 27 вересень 2023, 1:45

Сусідок України практично напевно чекає присуд розблокувати транзит, оскільки питання належить до компетенції керівництва ЄС, котре і дало дозвіл. Польща, Чехія, Угорщина та Словаччина попросили Україну відкликати скаргу до Світової організації торгівл...

На кону $1 млрд: Названо 5 проблемних пунктів з програми МВФ для України

вівторок, 26 вересень 2023, 17:27

Сьогодні, 26 вересня, почалась робота української делегації з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Від цього залежить, насамперед, другий перегляд програми розширеного фінансування (EFF) на $1 млрд. Про це написав у Telegram народний депутат Ярослав Желе...