В Україні змінюються правила призначення пенсії: Кого торкнеться новий закон

В Україні діють певні правила щодо призначення пенсії. Зокрема, початок виплати пенсії залежить від дати звернення до Пенсійного фонду. Але тепер Верховна Рада вирішила змінити цю норму для деяких категорій громадян. Дата, з якою їм призначатимуть виплату пенсії, не залежатиме від дати звернення до Пенсійного фонду, передають Патріоти України.

Верховна Рада проголосувала за відповідні зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", йдеться у повідомленні ПФУ.

Які правила діяли до ухвалення цього закону?

Правила призначення пенсії для всіх були однакові. З моменту настання пенсійного віку або іншої обставини, яка дає право на виплату пенсії, потрібно було подати заяву щодо призначення пенсії із супутніми документами до відділення ПФУ.

У деяких випадках пенсію могли призначити автоматично після досягнення 60 років. Однак таке можливе лише в тому випадку, якщо до електронного реєстру застрахованих осіб внесено усі відомості про страховий стаж майбутнього пенсіонера. А зазвичай усіх відомостей там немає, оскільки електронний облік страхового стажу ведеться лише з 2000 року. Тобто роки, відпрацьовані раніше, записані тільки в паперовій трудовій книжці. А тому, перш ніж призначати пенсію, їх треба оцифрувати та порахувати.

При цьому дата звернення щодо призначення пенсії мала значення. Щоб отримувати пенсійні виплати, починаючи з 60 років або з того моменту, як з'явилися інші обставини для виплати пенсії, потрібно встигнути подати заяву у тримісячний строк після настання дати, з якої можлива виплата пенсії. Тільки в цьому випадку пенсіонеру буде нараховано всі виплати, починаючи з дня настання пенсійного віку. Якщо ж він не впишеться у тримісячний термін, то пенсію почнуть виплачувати тільки з дня звернення за нею.

Тепер закон скасував тримісячний термін подання заяви

З огляду на обставини воєнного часу, депутати вирішили скасувати цю норму для мешканців окупованих територій, а також для тих, хто виїхав з окупованих територій, або територій, на яких проходять бойові дії.

"Норми Закону поширюються також на громадян, які проживали на тимчасово окупованих територіях або територіях, де велися бойові дії, і покинули їх", - йдеться у повідомленні на сайті Верховної Ради.

Таким чином, для цих категорій громадян пенсія, незалежно від дати звернення, призначатиметься:

  • за віком - від дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку;
  • по інвалідності - з дня встановлення інвалідності;
  • у зв'язку з втратою годувальника - від дня, наступного за днем смерті годувальника;
  • за вислугу років — від дня, що настає після дня звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.

За пів року до Польщі приїхала рекордна кількість українців: Про людей якого віку йдеться і чим вони займаються

неділя, 19 січень 2025, 8:23

Більшість українців, які наразі перебувають у Польщі, приїхали відносно нещодавно. Найбільша частка – 37% – оселилися в країні менш ніж пів року тому. Такі дані опублікували в аналітичному центрі міжнародної агенції з працевлаштування Gremi Personal, п...

В Україні вимагають заплатити податки навіть за старі квадрати: Скільки доведеться віддати за кожен зайвий квадрат

неділя, 19 січень 2025, 8:06

Податки за квартири та будинки українці в 2025-му мають заплатити до липня. Платити доведеться за кожен зайвий квадратний метр площі. Зайвим вважається та площа, яка перевищує норму. Про це йдеться в ст. 266 Податкового кодексу України. Так, ставку пот...