В українців без суду зможуть забирати землю та будинки: До чого призведе "інфраструктурний" законопроєкт

В Україні хочуть без можливості подавати до суду забирати земельні ділянки та землю на них для будівництва інфраструктури (першої та другої категорії важливості). Компенсувати вартість того, що заберуть у власника, будуть за оцінною вартістю, передають Патріоти України.

Як йдеться у матеріалі OBOZREVATEL, це передбачено у законопроєкті №8225. Його розглянуть на одному із найближчих засідань. Автори документа – Микола Кириченко та Денис Герман (обидва представники фракції "Слуга народу").

Адвокатка Світлана Саража, яка спеціалізується на питаннях нерухомості, пояснює: у такого рішення можуть бути свої ризики. Якщо позбавити можливості обстоювати свої майнові права у суді, це може призвести до зловживань із боку влади.

"Якщо дивитися на законодавство в інших країнах, то чіткої аналогії ми не знайдемо. У США, якщо держава хоче примусово викупити ділянку, у кожному штаті є своя процедура узгодження. Десь це може бути губернатор штату, а десь треба звертатися до суду. У нас, якщо ухвалити необдуману процедуру, можуть бути значні ризики", – каже Саража.

Також є проблема і з оцінкою вартості землі та будинків, якщо вони вже збудовані на цій території. За словами адвокатки, вже зараз виникають проблеми, коли оцінка нерухомості відбувається на підставі раніше внесених до реєстру цін. Бувають ситуації, коли ці ціни не відповідають ринковим (вони можуть бути як меншими, так і вищими за реальну оцінну вартість).

"Якщо компенсація відбуватиметься з огляду на реєстри, то така оцінка може виявитися нижчою або внизу ринку. Є питання, чи зможе людина купити собі рівноцінну ділянку недалеко від тієї, яку в неї примусово викуплять", – каже адвокатка.

Нардеп, член фракції "Європейська солідарність" Микола Княжицький критичніше оцінює документ. На своїй сторінці у Facebook зазначив, що така процедура може призвести до рейдерства. "Закон про примусовий викуп для інфраструктури є вже давно, і там виключно судова процедура. І власник не дізнається про втрату власності з газет – він бере участь у судовій справі, де може захистити власність чи право на справедливе відшкодування вартості своєї власності. А коли вони під це забиратимуть приватні санаторії у Карпатах, то ніхто не зможе навіть слова вставити", – зазначив він.

Під прицілом: Одержувачам пільг з оплати комуналки влаштують тотальну перевірку - до чого готуватися

середа, 9 квітень 2025, 12:32

Цього року в Україні впровадили єдиний підхід до надання пільг на сплату послуг ЖКГ — з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, чого не було раніше. Втім, з правила є виключення — цей підхід не застосовуватимуть до УБД та осіб з інвалідні...

Зачепить мільйони людей: В Україні змінять порядок виплати соціальної допомоги

середа, 9 квітень 2025, 11:20

Соцдопомога для матерів, опікунів і внутрішньо переміщених осіб - тепер централізовано. Що зміниться в підході до виплат, передають Патріоти України з посиланням на проєкт постанови Кабміну, розміщений для обговорення на сайті ФПУ. Документом пропонує...