"Вперше позиції України були такими сильними": "Нафтогаз" і "Газпром" підписали контракт на транзит газу на понад $7 мільярдів

Це перший випадок в історії України, коли "Газпром" уклав контракт на транзит за європейським принципом "качай або плати".

Чотириденні переговори української сторони з представниками російського "Газпрому" в Відні закінчилися підписанням договору про транзит блакитного палива. Про це пізно ввечері в понеділок, 30 грудня, повідомив на своїй сторінці в Facebook президент України Володимир Зеленський, передають Патріоти України.

"Кінець року, але не досягнень. Україна підписала контракт на транзит газу на п’ять років, впродовж яких ми отримаємо щонайменше понад $7 мільярдів. Сторони можуть продовжити контракт ще на десять років. Українська ГТС буде завантажена, а це – енергетична безпека та добробут українців!" - написав він.

За його словами, "мінімально гарантоване прокачування складе 65 мілліардов кубометрів газу в перший рік і по 40 мільярдів кубометрів на наступні чотири". "Фактично ж прокачувати можемо більше. Європа знає, що ми не підведемо в енергетичній безпеці", - додав Зеленський.

Заява "Нафтогазу"

Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив, що нова угода України і Росії по транзиту газу вперше в історії будується на європейських правилах за принципом "качай або плати". Він уточнив, що підписав документи у Відні о 14:30 30 грудня, а глава "Газпрому" Олексій Міллер увечері в Санкт-Петербурзі.

"Той факт, що ми підписали контракт на транзит за принципом "качай або плати" на п'ять років - є непересічною подією в таких умовах. Зауважу, що це перший випадок в історії України, коли "Газпром" уклав контракт на транзит за європейським принципом "качай або плати". До цього часу тільки закупівлі газу у "Газпрому" покривалися схожим, але невигідним для України і вигідним для Росії, принципом "бери або плати", - наголосив пан Вітренко.

<"Ми з ним проводили переговори до глибокої ночі, сподіваючись, що підпишемо контракти в одному місці, але мені для підписання потрібні були узгодження правління і наглядової ради "Нафтогазу", а також Кабміну, тому довелося перенести підписання і робити це вже по черзі і дистанційно", - розповів Вітренко.

За його словами, умови контракту є неординарними. Наприклад, додаткові обсяги газу понад передбачених контрактом на транзит російський "Газпром" оплачуватиме за більш високим тарифом.

"Гарантовані обсяги - це мінімум, а не максимум, який ми очікуємо. При цьому додаткові обсяги з більшою гнучкістю бронювання будуть оплачуватися за більш високим тарифом", - підкреслив він.

Директор "Нафтогазу" додав, що робота сторін за правилами, які склалися ще за радянських часів, блокувала транзит для використання тільки "Газпромом", а також не дозволяла Україні повністю інтегруватися в європейський ринок.

"Тепер це в минулому. Нові правила - це більша прозорість, надійність поставок газу, краща конкуренція на ринку, додаткові доходи. Важливість цього переходу ми ще повинні усвідомити", - написав Вітренко.

Він додав, що сторони, крім контракту на транзит газу, підписали угоду про врегулювання - "Газпром" повністю припиняє оскарження рішень Стокгольмського арбітражу.

Керівник НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв зазначив, що в цей раз Україна підійшла до переговорів як ніколи з "сильною позицією".

За його словами, угода по транзиту - результат злагодженої роботи великої команди - від президента і уряду України до рядових співробітників "Нафтогазу".

"Я вдячний всім міжнародним партнерам, хто підтримав Україну і захищав її інтереси в протягом складних переговорів. Зокрема, Сполученим Штатам Америки за дієву і дуже своєчасну підтримку справжньої енергетичної безпеки Європи", - сказав він.

Заява "Газпрому"

Глава "Газпрому" Олексій Міллер зазначив, що фінальний договір уклали після п'яти днів безперервних двосторонніх переговорів у Відні.

"Одночасно підписано цілий комплект угод і контрактів, і ці домовленості дійсно є великою пакетною угодою, яка відновила баланс інтересів сторін", - заявив він.

Міллер уточнив, що документи набувають юридичної сили вже 30 грудня і забезпечують транзит російського газу через Україну після 31 грудня 2019 року.

Реакція ЄС

Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович привітав підписання п'ятирічного контракту між Україною і Росією. "Високо ціную всю важку роботу і зусилля. Завдяки укладеній минулого тижня політичній угоді між Україною, Росією і Європейською комісією відтепер підписано транзитний контракт між відповідними компаніями. Це забезпечить постійний потік газу в Європу з 1 січня 2020 року. Угода скріплена печаткою", - написав він на своїй сторінці в Twitter.

Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...

Може опинитись на межі банкротства: Відомий європейський економіст озвучив прогноз, коли РФ чекає крах

субота, 18 січень 2025, 12:30

Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...