"Все залежить від одного чинника": Нардеп назвав умову для провадження 4-денного робочого тижня в Україні

Чотириденний робочий тиждень в Україні міг би допомогти українцям краще справлятися зі своїми виробничими обов'язками в умовах постійних обстрілів і повітряних тривог. Однак головною умовою такого режиму має бути збереження 40-годинного робочого тижня, тобто збільшення кількості робочого часу до 10 годин на день у чотириденному форматі, передають Патріоти України.

Таку думку висловив голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. Він, утім, нагадав, що наразі в Україні немає ні парламентських, ні урядових ініціатив щодо скорочення кількості робочих днів. Тому такий формат поки що можливий лише в окремих випадках і за окремою домовленістю співробітника з роботодавцем.

"Я ставлюся (до переходу на 4-денний робочий тиждень. – Ред.) позитивно. Вважаю, що за умови збереження 40-годинного робочого тижня і з урахуванням обставин, в яких працівник опиняється у зв'язку з обстрілами і тривогами, це могло б бути певним рішенням, яке б точно збільшило продуктивність праці, а не зменшило б її", – зазначив нардеп.

Скорочення робочого тижня в Україні: позиція Держпраці

У Державній службі зайнятості вважають, що розмова про перехід на чотириденний робочий тиждень в Україні можлива тільки в мирний час. В умовах же повномасштабної війни ринок праці, навпаки, перейшов на "військові рейки", нагадують у відомстві. Зокрема, низка трудових норм посилилася:

  • максимальний тижневий обсяг робочих годин збільшено до 60 замість звичайних 40;
  • святкові дні під час війни вважаються звичайними робочими, без подвоєної оплати або компенсації додатковим відпочинком;
  • залучати до роботи у вихідні під час війни можна без згоди профспілки.

"Наразі в країні відсутні законодавчі ініціативи щодо скорочення тривалості робочого тижня, проте наявні у Служби вакансії від роботодавців диференціюються за режимом робочого часу. Є робочі місця, які пропонують 5-денний робочий тиждень, неповний або ненормований робочий час, підсумований облік робочого часу, роботу змінами, з розподілом робочого дня на частини та в нічний час", – зазначила заступниця начальника управління по роботі з роботодавцями Держслужби зайнятості Євгенія Підлісна.

Зазначається, що країни, які запровадили чотириденний робочий тиждень, підтверджують: найкраще такий графік підходить для IT-сектору, креативних та аналітичних професій і для сфери з оплатою за результат. Поки що чотириденний робочий тиждень в Україні можливий у форматі локальних домовленостей, зазначають фахівці.

"Все залежить від одного чинника": Нардеп назвав умову для провадження 4-денного робочого тижня в Україні

понеділок, 14 липень 2025, 12:59

Чотириденний робочий тиждень в Україні міг би допомогти українцям краще справлятися зі своїми виробничими обов'язками в умовах постійних обстрілів і повітряних тривог. Однак головною умовою такого режиму має бути збереження 40-годинного робочого тижня,...

Українцям піднімають пенсії після дня народження: Ось хто отримує доплати

понеділок, 14 липень 2025, 10:54

В Україні діє система вікових доплат до пенсій. Надбавки нараховуються з дня народження пенсіонера, а не з початку місяця, і мають певні умови отримання, передають Патріоти України. Максимальна надбавка становить 570 грн на місяць. OBOZ.UA пояснив, на ...