В Україні ціни на овочі борщового набору (цибуля, картопля, морква, буряк тощо) через рік знизяться в 10-15 разів, якщо в період вирощування нового врожаю не буде погодних аномалій. Про це зазначають експерти інформаційно-аналітичної платформи EastFruit, зазначають Патріоти України.
Згідно з повідомленням на сайті EastFruit, причиною стрімкого зростання цін на овочі в цьому сезоні став низький урожай через погодні умови.
«Засуха й аномальна спека влітку привели до зниження врожайності і погіршення якості цибулі в південних регіонах країни, де вирощується левова частка цих овочів. Ті самі умови в центральних і північних регіонах суттєво погіршили ситуацію щодо коренеплодів та бульб, а також капусти, врожайність яких різко впала. Якість продукції також була низькою, що підвищило втрати за зберігання овочів і картоплі навіть у сучасних овочесховищах. Стосовно картоплі ситуація була ще гірша — там оптова ціни довгий час була нижчою за собівартість виробництва», — йдеться на сайті EastFruit.
Крім того, зростання цін зумовив той факт, що багато українських овочівників у 2018 році вийшли з бізнесу або різко скоротили площі під овочами після кількох поспіль років низьких цін на весь асортимент овочів борщового набору, зазначила керівник проекту EastFruit Катерина Звєрєва.
Причина була проста — овочівництво України втратило доступ на два головних і найбільш дефіцитних ринки збуту традиційних овочів: Крим і Донбас. Саме там цих товарів вирощувалося мало, ціни були високими, і споживачів було багато, — пояснили в EastFruit.
Водночас, за даними EastFruit, цього сезону площі під овочами, зокрема під цибулею, суттєво збільшаться, і якщо влітку не буде аномальної спеки і посухи, тоді в наступному році варто очікувати перевиробництва і зниження цін.
За інформацією EastFruit, зазвичай Україна покриває дефіцит овочів експортом із Польщі та інших країн ЄС, однак цього року в ЄС також спостерігається брак овочів.
У результаті погодних умов у ЄС за стабільних площ обсяг виробництва цибулі впав настільки, що великий експортер цих овочів, яким зазвичай є Євросоюз, перетворився на нетто-імпортера. Аналогічною була ситуація і стосовно картоплі, моркви та інших овочів. Навіть MacDonald's був змушений переглянути свої жорсткі вимоги до картоплі фрі в ЄС, оскільки її було катастрофічно мало, і якість продукції була дуже низькою, — наведено слова керівника Української плодоовочевої асоціації Федора Рибалка.
У результаті українські імпортери овочів уперше почали закуповувати овочі (насамперед цибулю) у країнах Центральної Азії, однак логістика з цих країн дорога, що позначилося на ціні для споживача цього сезону, зазначають у EastFruit.
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...
Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...