Зростуть податки, пенсії, вартість води, газу, Інтернету, домофонів та конвертів: До чого потрібно бути готовими українцям у Новому році

Новий рік — це не тільки спроби вигадати заміну традиційному радянському олівʼє і подарунки під ялинку та обіцянка собі почати нове життя. Зазвичай це ще й зростання цін та нові обмеження, зазначають Патріоти України.

Вартість комунальних послуг, попри обіцянки, почне зростати вже з початку року

Хоча ціна газу за річними тарифами не буде зростати до кінця опалювального сезону, платити за блакитне паливо українці будуть більше. З 1 січня 2022 року набувають чинності нові тарифи на розподіл та доставленна газу. Найбільше за доставлення кубометра отримають такі компанії, як «Чернівцігаз» (цього року — 1,78 грн, хотіли — 6,37 грн), «Харківгаз (відповідно 1,79 і 6,45), «Миколаївгаз» (1,79 і 5,75), «Закарпатгаз» (1,78 і 4,6) — 1,99 грн. Найнижчий тариф — у «Київгазу», 32 копійки (31 і 0,83 копійки). Ціни вказані без ПДВ, для населення вони будуть більші на 20 відсотків.

Щодо вартості самого газу, який постачається побутовим споживачам, то вона подекуди навіть знизиться на кілька копійок. Так, найменший річний тариф — 7,7 грн за кубометр — в «ЕРУ Людям». У більшості постачальників ціни — до 9 грн (хоча у декого річний тариф — під 12 грн). А найбільша вартість куба газу — 57,5 грн — у місячному тарифі «ТАС Енерджі». Тариф «Нафтогазу» — 7,96 грн за кубометр.

Окрім вартості доставлення газу, НКРЕКП дозволила підвищити й тарифи на воду. Причому — значно різкіше. Найвища вартість води для побутових споживачів — в «Облводоканалу» (Запоріжжя): 54,63 грн за кубометр (20,87 — постачання і 33,76 — відведення). Немаленькі ціни й в інших. Так, для КП «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» узгодили 44,72 (32,85 і 11,87) грн за кубометр, «Уманьводоканал» — 47,92 (28,47 і 19,45), «Бердянськводоканал» — 47,56 (25,73 і 21,83). Найнижчі розцінки — у Львові: 21,57 (14,41 і 7,16) за куб води. Тарифи «Київводоканалу» — 25,32 (13,47 і 11,85) грн. Ціни вказані без ПДВ.

До речі, про газ: Україна та Угорщина уклали тестову угоду на транспортування газу. З 1 січня 2022 року гарантована потужність поставок природного газу з Угорщини в Україну — 8 мільйонів кубометрів. Термін дії угоди — 3 місяці. Надалі її планують продовжити зі збільшенням гарантованих потужностей.

За рік пенсії підійматимуть у дванадцять етапів. Трохи зростуть і зарплати

З 1 січня 2022 року пенсії будуть підвищені майже 40 тисячам «чорнобильців» — з цього дня набувають чинності зміни до Закону «Про статус та соціальний захист українців, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи». Мінімальні пенсії тих, хто отримав інвалідність як ліквідатор аварії на ЧАЕС, складуть 14 600 грн для першої групи інвалідності, 9 500 — для другої і 7 000 — для третьої.

Також підвищується до 7 800 грн мінімальна пенсія з утрати годувальника сімʼям загиблих учасників АТО/ООС (дружина/чоловік, непрацездатні батьки — пенсія призначається кожному з них). До цієї пенсії також може надаватися адресна допомога, причому — незалежно від отримання цієї виплати іншими членами сімʼї.

Зросте пенсія жінок, що народились до 1962 року, — на девʼять відсотків. Загалом на 2022 рік заплановано дванадцять етапів підвищення пенсій та компенсаційних виплат різним категоріям пенсіонерів.

Держбюджет-2022 передбачає значне збільшення зарплат медиків. Так, мінімальна зарплата лікаря має становити 20 тисяч гривень, середнього медпрацівника — 13,5 тис. грн. Певно, у звʼязку з цим глава Мінохорони здоровʼя Віктор Ляшко оголосив, що підписав договір з держкомпанією «Укрфінжитло», що реалізує соціальні ініціативи у сфері нерухомості. Згідно з ним, з 1 січня 2022 року медики зможуть інвестувати у власне житло.

Також обіцяють підвищити з 1 січня 2022-го доходи педагогів. Причому зростати будуть не тільки посадові оклади (на 5−30 відсотків, в залежності від закладів та установ), але й різноманітні надбавки та доплати, привʼязані до розміру посадового окладу (за класне керівництво, перевірку зошитів тощо).

Надбавки за педагогічні та інші звання зростуть на 10−20%, за використання в роботі іноземної мови — на 5−10.

Податки «по-новому» призведуть до подорожчання багатьох продуктів

«Ресурсний закон», за допомогою якого Зеленський «бореться» з олігархами, передбачає підвищення з 1 січня 2022 року акцизів на алкоголь — на 5 відсотків. Щоправда, сплатять цей податок не олігархи, а звичайні споживачі. Зате подорожчає не весь алкоголь. До пива будуть застосовані нові норми оподаткування — з розрахунку на міцність. Міцні сорти подорожчають на 1−2 гривні, а легкі — на кілька копійок здешевшають.

По-новому буде оподатковуватись продаж нерухомості. До 2022 року не оподатковується дохід з продажу одного об'єкта за рік, а на наступні сплачується 5% доходу. З першого січня 2022-го продаж третього та наступних об'єктів буде оподатковуватися за ставкою у 18% від різниці між ціною продажу та ціною, за яку продавець цю нерухомість придбав.

Оподатковуються угоди з продажу земельних ділянок, житла, садових будинків, гаражів та господарських споруд і землі під ними. На продаж отриманого у спадок це правило не поширюється.

Для фізичних осіб — землевласників та тих, хто має право користування земельними ділянками, вводиться таке поняття, як мінімальне податкове зобов'язання (МПЗ) — сума податків, яку вони мають сплачувати до бюджету. За 2022 рік (сплачується у 2023-му) МПЗ становитиме 4% нормативної грошової оцінки землі на рік. Надалі — 5 відсотків НГО. Якщо сума нарахованих податків (на прибуток, на землю, ЄСВ) менша за МПЗ, потрібно буде доплатити різницю. Чи отримував фермер прибуток, чи працював у збиток, але близько тисячі гривень податків за гектар він повинен буде сплатити.

Але МПЗ не визначається для городів, дачних, садових кооперативів та земельних ділянок, що на 1 січня 2022 року будуть перебувати у межах населених пунктів.

Пільга зі звільнення від податку на доходи фізосіб зберігається за тими, хто продає сільгосппродукцію, вирощену самостійно. Але тепер вона не буде залежати від розміру земель, що обробляє пільговик. Раніше від ПДФО звільнялися власники земельних ділянок, що менші за 2 га. Тепер — тільки ті, чий дохід від продажу вирощеного становить не більше 12 мінімальних зарплат (на 2022 рік — 78 тисяч гривень). Інші сплатять ПДФО (18% від доходу) та військовий збір (1,5% доходу).

Для ФОПів з 1 січня зміняться розміри ЄСВ та єдиного податку, що залежать від встановлених мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. Єдиний соціальний внесок для всіх (22% мінзарплати) становитиме 1430 гривень на місяць. Єдиний податок: 248,1 грн (10% від прожиткового мінімуму для працездатних) — для ФОП першої групи, 1300 грн (20% мінзарплати) — другої.

З першого січня 2022-го деякі доходи не оподатковуються. Це вартість соцдопомоги в натуральній формі малозабезпеченим сім’ям, отриманої від надавачів соціальних послуг, а також вартість соціальних послуг, отриманих згідно із Законом «Про соціальні послуги».

Також через оподаткування з 1 січня 2022 року для українців на 20% здорожчають всі платні сервіси Google та Facebook, такі як YouTube Premium і Drive, та покупки у «Play Маркет — це вже отримало назву «податок на Google». З нового року міжнародні компанії, що не зареєстровані в Україні, але укладають у нас угоди на загальну суму понад мільйон гривень, мають сплачувати ПДВ у 20% доходів від цих угод. Маються на увазі платні доступ до «хмарних» сховищ, підписки на електронні сервіси, звантаження програм, рекламні послуги тощо. Звісно, компанії перекладуть це на плечі клієнтів.

Як не мітингували підприємці, але з 1 січня 2022 року обов'язковим для ФОПів 2−4 групи стає використання реєстраторів розрахункових операцій чи програмних реєстраторів розрахункових операцій (РРО/ПРРО) — касових апаратів чи відповідних програмних засобів. Стосується це тих підприємців, що проводять розрахункові операції: отримують від покупця готівку, її замінники (талони, наприклад, чи жетони) або розрахунки відбуваються через платіжні системи та банківські картки.

Штраф за порушення цієї норми — 100% від суми чека, якщо податківці впіймають порушника уперше. Друге та всі наступні порушення — 150% суми чека. Зазначимо, що податківці через пандемію ковіду пообіцяли не штрафувати людей під час карантину.

Реклама, газети й навіть водійські посвідчення також зміняться

Вже за кілька днів до нового року у водійські права почали ставити позначку — код «78», з якою власник посвідчення може керувати виключно автомобілями з автоматичною коробкою передач. Вона призначена для тих, хто практичний іспит складав на авто з «автоматом». Крім того, змінився сам принцип отримання водійського посвідчення у 2022 році, зменшилась кількість обов'язкових годин теоретичної частини. Також наступного року повертається обов’язковий техогляд для всіх автівок.

З 8 січня 2022 року закон про рекламу забороняє дискримінаційну рекламу (особливо — за ознакою статі, причому здебільшого це стосується жіночої статі). Раніше цього зробити не можна було через відсутність у законі поняття дискримінаційної реклами. Відтепер реклама не може бути сексистською, містити сексуальні зображення чи звуки, що не стосуються рекламованого продукту.

З 16 січня видавати загальнодержавні та регіональні друковані ЗМІ можна лише державною мовою. Іншими мовами — лише тоді, коли одночасно з іншомовним тиражем випускається не менший за накладом, аналогічний за обсягом та змістом тираж українською. Це не стосується видань кримськотатарською та іншими мовами корінних народів України, а також — англійською та іншими офіційними мовами Євросоюзу.

З 20 січня розширюється список тих українців, хто підлягає обов'язковій вакцинації проти COVID-19. Його поповнять працівники органів місцевого самоврядування, закладів охорони здоров'я державної та комунальної форм власності, а також, комунальних підприємств та установ.

Тих, хто має абсолютні протипоказання до щеплення, ця норма не стосується.

З нового року зміняться «цінники» не тільки на газ та воду.

Укрпошта, яка раніше пропонувала укладати договори на реалізацію друкованих видань на умовах 100-відсоткового списання, підвищує вартість поштових марок і маркованих конвертів з літерними номіналами. З 1 січня марка номіналом «Т» (доплатна марка) коштуватиме 6 гривень (ціна зросте на 75 копійок). Номінал «V» (пересилання простого листа до 20 г по території України від фізичних осіб) — 12 (підвищення на 1,5 грн), «F» (пересилання рекомендованих листів масою до 20 г по Україні від юридичних осіб) — 23 (+ 3 грн), «L» (пересилання пріоритетного простого листа масою до 20 г у межах України) — 15 (було 13 грн), «M» (пересилання непріоритетного простого листа масою до 50 г у межах України) — 18 (15,75), «D» — 11 (9,5).

Марковані художні конверти форматів С6 (162×114 мм) та E65 (110×220 мм) з маркою «V» коштуватимуть 13 гривень, формату С6 з маркою «F» — 24 грн, С5 (229×162 мм) з маркою «M» — 19,5 грн.

«Нова пошта» оголосила про зміну тарифів з 1 січня. Вони будуть розраховуватись за трьома новими тарифними зонами: по місту та його передмістю; між містами України; з/в селище міського типу або село. Тарифи й таблиці розрахунку компанія поки що не опублікувала. Відомо, що доставлення містом і передмістям також ділиться на три тарифи — за вагою посилок: до 2 кг (40 грн), до 10 кг (поки не оголошено) та до 30 кг (80 грн).

ТОВ «Домофон.Інжиніринг.Охорона» з 1 січня 2022 року підвищує тариф на послугу користування домофоном до 24,00 грн на місяць (для абонентів у Харкові — 30,00 грн на місяць).

Тарифи на доступ до Інтернету оновлює «Датагруп» — сума залежить від населеного пункту та об'єму послуги.

І це тільки мізерна частина «оновлених» цін та тарифів, які чекають на нас наступного року.

Джерело: Факты

Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...

На межі банкротства: Відомий європейський економіст озвучив прогноз, коли РФ чекає крах

субота, 18 січень 2025, 12:30

Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...