Помити вікна без розводів виходить не завжди, навіть якщо у вас є правильна серветка з мікрофібри. Щоб на склі не було плям від води, його варто мити в похмурий і безвітряний день. Тоді залишки води не будуть так швидко засихати на склі. Ще кілька порад по миттю вікон читайте в нашій статті, передають Патріоти України.
Змішайте склянку теплої води з 50 мл. Це хороший саморобний засіб для миття вікон. Приємний бонус - оцет відлякує комах. Суміш влийте в пульверизатор і розпиліть на вікно, або вмочіть в нього серветку.
Звичайний копійчаний картопляний крохмаль добре видаляє старий бруд з вікон, навіть якщо їх давно не мили. Також крохмальний розчин не залишає розводів на склі. Розчиніть 1 столову ложку крохмалю в літрі теплої води. Нанесіть суміш на вікно і залиште до повного висихання. Потім протріть залишки крохмалю сухою серветкою.
Цей спосіб добре себе зарекомендував ще з радянських часів. Для нього вам знадобляться непотрібні газети. Протріть вікна звичайною водою або мильним розчином. Потім негайно протріть мокре скло газетним папером. Газети швидко вберуть зайву вологу і ніяких розводів не залишиться.
Розчин з нашатирного спирту не залишить і сліду від розводів. Просто розчиніть 15 крапель нашатирного спирту в 500 мл води.
Така суміш добре відмиває жир зі скла. Нею зручно мити вікна на кухні. Змішайте 500 мл води, 70 мл оцту і чайну ложку мила для посуду. Цим розчином помийте брудне вікно, потім прополощіть скло чистою водою і витріть насухо.
Якщо скло не сильно забруднене, то очистити його і додати блиск допоможе кухонна сіль. 2 столові ложки солі розчиніть в склянці теплої води, і розчин готовий. Переконайтеся, що вся сіль розчинилася, інакше кристалики подряпають скло.
Пластикові контейнери для їжі є невід'ємною частиною сучасного побуту. Вони зручні для зберігання продуктів і транспортування готових страв. Проте вже після першого використання виникає проблема: залишки їжі, жир і запах міцно вбираються в пластик. Нав...
Якщо ви відчуваєте пекучий біль у грудях після їжі, це може бути печія, яку можна зупинити зміною раціону та безрецептурними ліками. Якщо симптоми трапляються рідко, не варто хвилюватися, оскільки достатньо уникати продуктів, що можуть спричиняти печію...