Коронавірус зробив неможливим масові святкування. Однак він не може скасувати свято і, головне, таку вистраждану незалежність країни
4 травня 2020 року минуло 30 років з дня проголошення Декларації незалежності Латвійської республіки, повідомляють Патріоти України з посиланням на сайт delfi.lv.
30 років тому 138 з 201 депутата парламенту проголосували за прийняття декларації "Про відновлення незалежності Латвійської республіки". Верховна Рада встановила перехідний період, який завершився в момент скликання нового складу парламенту - 5-го Сейму Латвії.
4 травня 1990 року біля будівлі парламенту весь день стояли тисячі людей, які стежили за ходом голосування. Депутатів, які після голосування вирушили на мітинг на набережній Даугави, зустрічали квітами і криками схвалення. Противники декларації - представники "інтерфронту" - покинули будівлю через запасний вихід.
"Я впевнений, що президент Латвії Егілс Левітс, якби умови дозволили, сьогодні особисто тиснув би руки, дякував і вручав вищі нагороди Латвійської республіки (..) багатьом співробітникам адміністрації, відділень, виборчого центру Народного фронту; журналістам, котрі кували перемогу, режисерам, операторам ТБ і кіно. Завдяки їм, тисячам членів і прихильників Народного фронту, які рахували кожен голос "за" не тільки у будівлі на вулиці Екаба, але і по всій Латвії і в країнах, де виявилися засланці, після півсторічних страждань ми здолали нищивший не тільки нашого народ пандемію під назвою СРСР ", - пише перший голова Народного фронту Дайніс Іванс.
У той же день голова Верховної Ради Анатолій Горбунов відправив президенту СРСР Михайлу Горбачову лист, в якому було сказано, що Латвія починає перехідний період. Такі ж послання були спрямовані урядам країн світу, народам СРСР і демократичним рухам. "Мені здається, що цей день варто було б святкувати як день народної єдності, оскільки той час в пам'яті народу залишиться часом єдності. Прекрасно, що у нас різний досвід і погляди, але ми єдині в любові і вірі в свою країну - Латвію!" - пише в своїй статті Горбунов.
До повного відновлення суверенітету країни пройшло ще 15 з половиною місяців. Протягом цього часу Латвія зіткнулася зі спробами структур влади СРСР зберегти контроль над республікою, пише історик Латвійського національного історичного музею Імант Ціруліс. Проте, розпочатий зовнішньо- і внутрішньополітичний курс вже було не зупинити. Якщо до 4 травня призначено головним двигуном руху за незалежність був Народний фронт, то після цього дня цю функцію перейняли парламент, уряд і міністерства. Попереду було створення власних систем внутрішніх і закордонних справ, фінансів і господарської сфери. Перехідний період завершився 21 серпня 1991 року зі прийняттям конституційного закону "Про державний статус Латвійської республіки".
В цьому році в зв'язку з надзвичайною ситуацією через Covid-19 велика частина святкових заходів скасована або проходить в віддаленому форматі.
А от як латиші святкували це національне свято кілька років тому
Для того, аби зруйнувати Керченський міст, який зʼєднує РФ з окупованим Кримом, недостатньо буде самих лише ракет ATACMS. Для того, щоб руйнація переправи стала гарантованою, нам потрібні Taurus, передають Патріоти України. Передачу Україні цих ракет п...
Сьогодні Росія визнала, що зробила уже другий за цей рік крок до ескалації війни проти України. Як наголосив президент України, по Дніпру була застосована нова російська балістична ракета, передають Патріоти України. "Путін ударив по нашому місту Дніпр...