Через ракетні обстріли в Україні тимчасово вимикають світло на час ремонту. Експерт з енергетики Юрій Корольчук розповів, які проблеми з опаленням можливі взимку в Україні, якщо будуть нові пошкодження, передають Патріоти України.
Росія 10 жовтня нанесла масовий ракетний удар по Україні, під час якого була пошкоджена система енергетики країни. У зв’язку із цим деякі населені пункти змушені кілька днів миритися із відключеннями світла, а в Києві проводять віялові відключення світла.
Експерт з енергетики, співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук повідомив Радіо НВ, що удари були нанесені по підстанціям, які допомагають справлятися із перевантаженнями у пікові години. Також, він пояснив, чи варто боятися приходу зими, та що буде з опаленням в Україні, якщо виникнуть проблеми із газопостачанням, або будуть нові обстріли.
Він впевнений, що і президент, і уряд, і Верховна Рада, наші спецслужби та армія все це розуміють і вони готуються до найгірших сценаріїв та реагування на них. Майже 90% користувачів використовують газ.
«Теплокомуненерго також споживають газ, і, якщо не буде електроенергії, не працюватимуть також теплокомуненерго. Якщо будуть якісь порушення, удари по системі газопостачання, вони також є, компресорні станції, магістральні газопроводи, розподільчі газопроводи, газопроцесорні станції, газорозподільні пункти… Це все також може піддаватися ударам ― тоді це катастрофічний сценарій, тому що тоді вже йдеться про тепло», ― пояснює він.
Восени погода ще дозволяє себе почувати комфортно без електроенергії, проти взимку при температурі 0 ― -4 вже буде дуже холодно ― і це проблема.
Найгірше, що в разі відключення АЄС Україна не може просто так компенсувати електропостачання, навіть покупки електроенергії з ЄС за деяких умов може бути недостатньо.
«Можемо компенсувати її за рахунок залучення електроенергії з інших джерел ― імпортувати або взяти аварійну допомогу в Європейському Союзі. Але ми звідти не зможемо взяти, навколо нас одні дефіцитні країни, або які працюють у нуль. Румунія, наприклад, практично в нуль працює, і то купує у нас електроенергію, бо дешевше, Польща, Угорщина. Словаччина ― так, профіцитна, у них є атомна електростанція і вона виробляє значний обсяг електроенергії, але значний для Словаччини. А для нас, аби закрити наші потреби, цього не вистачить», ― попереджає Корольчук.
При цьому, хаотичне скуповування обігрівачів різного типу або встановлення «буржуйок» особливо не допоможе ― загалом проблему із опаленням має виключно вирішувати державна влада, а не самі громадяни. Ремонт або встановлення опалювальних засобів занадто дорогі для більшості українців, і вони не можуть цього собі дозволити зараз, і не могли дозволити влітку, коли ще було тепло.
«Це питання виключно влади, влада повинна забезпечувати. Так, це добре, це безумовно треба робити, людина по своїх можливостях фінансових чи фізичних має зробити запас води, купити якісь електроприлади, аби зарядити той же телефон і бути на зв’язку, купити якісь теплі речі. Але людина не зможе собі сама протягнути газ, поставити твердопаливний котел у багатоквартирний будинок. Тим паче, багатоквартирні будинки ― це взагалі, централізоване опалення, вони не зможуть абсолютно нічого зробити, вони залежні від цієї системи. І в цьому нічого поганого немає, що вони залежні, ця система працює», ― розповідає експерт.
Люди можуть купити ліхтарики та свічки, але не можуть самі встановити котел для нового опалення чи альтернативну систему енергоспоживання, особливо в багатоквартирних будівлях в містах.
«В будь-якому випадку держава повинна нести відповідальність, це її завдання. Ви запитуєте, а що люди можуть зробити? Люди не зроблять більше, ніж дозволяють їх фінанси. Вони зараз не поставлять швидко собі твердопаливний котел навіть у приватному будинку, де є така можливість. Це дуже дорого, чесно, для багатьох людей. Вони не зможуть забезпечити собі якесь інше автономне опалення, інший вид, це також часто дорого. Є теплові насоси, наприклад, інші види ― а це одиниці можуть зробити. Мається на увазі, що люди повинні чесно розуміти: у випадку якоїсь критичної ситуації навіть гуманітарна допомога, мається на увазі в великих масштабах, не може прийти з дня на день. Це все одно займає час», ― прямо каже Юрій.
За його словами навіть встановлення «буржуйок» в деяких місцях не допоможе ― це розраховано на сотні або кілька тисяч людей
«Але йдеться про сотні тисяч людей, мільйони людей, якщо буде, не дай Бог, така ситуація. Тому це проблема і відповідь на неї має дати тільки держава, державні органи», ― підкреслив він.
Юрій Корольчук на Радіо НВ
Росія за допомогою комплектуючих, переданих Іраном, планує зібрати близько 900 одиниць дронів-камікадзе на місяць. Це втричі більше, ніж минулорічні показники. Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "До терору готові. Скільки Росія накопичила ракет та ...
2025 рік може стати роком, коли бойові дії в Україні закінчаться, оскільки як Росія, так і Україна «близькі до виснаження», і прихильники кожної з них хотіли б, щоб війна завершилася, йдеться у матеріалі The Economist, передають Патріоти України. Автор...