Посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині в 2010-2017 роках Олександр Левченко висловився про можливість "хорватського сценарію" на Донбасі, передають Патріоти України.
"По-перше, офіційний Загреб створив величезну перевагу у військовій техніці. Зробити це було непросто, адже існувало міжнародне ембарго на поставки зброї в регіон військових дій на території колишньої Югославії, тому все озброєння Хорватія отримувала роками нелегально, в обхід санкцій і невеликими частинами, як правило, через угорську територію. По-друге, Загреб провів загальну мобілізацію і, маючи велику перевагу в чисельності населення на підконтрольній уряду території, створив значну перевагу над противником у живій силі. По-третє, на користь Загреба склалася сприятлива міжнародна обстановка, яка перед цим була катастрофічною", - сказав він.
Він нагадав, що США, РФ, Великобританія і ООН запропонували хорватам мирний план врегулювання, який називався Z-4 (ініціатива чотирьох послів в Загребі). Згідно з цим планом, серби, які проживали на території Хорватії, отримували широку автономію з елементами федерації. Загреб змушений був заявити, що підтримує цей план, хоча всім було зрозуміло наскільки складно його прийме хорватське суспільство.
"По-четверте, коли Хорватія спланувала військово-стратегічну операцію "Гроза" зі звільнення більшої частини тимчасово окупованих територій, то тільки вузьке коло вищого військово-політичного керівництва РХ (президент і міністр оборони) знали, що Сербія не буде реагувати на проведення цієї операції військовим шляхом. Слободан Мілошевич отримав від Заходу гарантії не переслідування Гаазьким трибуналом за військові злочини в колишній Югославії в разі припинення втручання Сербії в хорватські події. Однак Загреб, про всяк випадок розмістив на сході країни значні сили для відсічі у разі спроби Сербії підтримати "РСК" військовим шляхом, якби така була зроблена. По-п'яте, військово-стратегічна операція "Гроза" проходила на територіях, які перебували в стороні від хорватсько-сербського кордону, тоді як театр воєнних дій на Донбасі межує з територією Росії", - підкреслив посол .
Він вважає, що в ситуації з Донбасом, Україна дійсно може створити критичну перевагу в живій силі і військовій техніці, провівши в країні мобілізацію і передислоковати всі бойові бригади на Донбас. "Втім непомітно провести мобілізацію і передислокацію неможливо, а значить Москва відразу ж відреагує, звинувативши Україну перед світовою спільнотою в грубому порушенні Мінських угод. Далі вона спробує позбавити нас міжнародної підтримки і спробує завдати серйозних втрат нашим ЗСУ новітньою зброєю. Крім того, як уже говорилося, Донбас, на відміну від території Хорватії, які відвойовували військовим шляхом і Нагірного Карабаху, прямо межує з РФ, тому реакція Кремля буде миттєвою", - вважає Левченко.
Угода про перемир'я між Україною та Росією може передбачати, що ворог залишиться на захоплених територіях. Водночас питання про гарантії безпеки для нашої країни залишається відкритим, передають Патріоти України з посиланням на The New York Times. Як п...
Українські війська відбили втрачені позиції поблизу Часового Яру та Торецька. Водночас російські війська продовжують наступальні дії. Про це свідчать дані Інституту вивчення війни (ISW), передають Патріоти України. . На фронті фіксується просування ві...