Коли росіяни прийшли, то вкрали всю їжу з магазинів і будинків, розповіли жителі деокупованого села Вербівка, розташованого в декількох кілометрах від Балаклії Харківської області. Про те, як пройшли півроку російської окупації в селі дізналися журналісти видання "Громадське", передають Патріоти України.
"Жилося нам дуже важко, - поділилася 62-річна Ольга. - Усі, хто тут був, працювали під кулями в городах. Нам навіть говорили, що у нас жінки-камікадзе: по них стріляють, а вони в городах стоять. Щоб мати картоплину і не померти від голоду".
Ситуацію погіршувало те, що пенсіонери півроку не отримували пенсії і город для багатьох був єдиним джерелом їжі. "Коли росіяни прийшли, то вкрали всю їжу з магазинів і будинків, де лазили. І вбили всіх тварин з ферми", - розповіла місцева мешканка Ольга Панченко.
"Півроку спали в підвалах, не роздягаючись, в светрах і куртках, тому що прильоти. Це не життя було, а мука", - поскаржилася 70-річна Надія.
Як пише видання, про російських військових місцеві жителі говорять неохоче - деякі з роздратуванням, а хтось зі сльозами. "Приїхали сюди, ми їх запитуємо: "що ви тут забули?" А вони кажуть: "Нам Путін пообіцяв будинок і два раби кожному". Хоч би мати його в купелі втопила, Путіна цього, у нього з головою щось робиться",-сказала 72 - річна Надія.
70-річна Наталя згадує, що вперше зустрілася з російськими солдатами, коли вони прийшли в її будинок, впевнені, що в ньому ховають зброю. Жінка розповіла, що військових дуже здивували умови, в яких живуть селяни: "у нас запитували: "Це місто?" Зайшов, а у нас в будинку і вода, і туалет, як в містах. Вони говорили, що сім'ї свої сюди привезуть".
Жителі Вербівки розповіли і про те, як російські військові затримували людей. За словами 67-річного Василя, військові наділи йому мішок на голову і відвезли в невідомому напрямку. Вони погрожували вбити його, звинувативши в тому, що його зять допомагав ЗСУ. Василь показав журналістам шрам від мотузки, якою йому зв'язували руки.
У самій Балаклії ситуація була схожою - брак їжі, затримання, мародерство. Жителі міста зазначили, що окупацію їм вдалося пережити завдяки місцевим фермерам.
"Гуманітарка була дуже убога. Три-чотири баночки консервів в три тижні. По кілограму крупи трьох видів. Півхлібини на тиждень. Ось те, що ми отримували. Купити грошей не було, оскільки ніде заробити. На ринку було багато всього, але ціни — в два-три рази вищі за довоєнні. Я вважаю, що я і мої знайомі вижили завдяки молоку, яке дуже дешеве, а іноді його безкоштовно роздавали місцеві фермери", - розповів місцевий житель Олег.
58-річна Наталя зазначила, що востаннє росіяни на одну людину видавали пачку макаронів, банку згущеного молока, банку скумбрії і тушонку. "А потім ще сказали, що ми дюже багато харчуємося", - поскаржилася вона.
Мародерство в Балаклії, за словами місцевих жителів, було повсюдним. Марина розповіла, що росіяни розграбували всі магазини. Вона окремо згадала військовослужбовців з Бурятії, які виносили з будинків все, що можна було винести. Про те ж саме розповіла Олена, завуч школи в селі Вербівка. За її словами, у жителів забирали машини, а з будівлі школи росіяни вивезли комп'ютерну техніку і навіть лінолеум. Надія розповіла, що російські військові "були злі", і теж окремо згадала солдатів з Бурятії, які "заходили в будинки і витягали все, що можна".
За словами жителів Балаклії, в одній з поліцейських дільниць міста росіяни катували затриманих. "Деяких відпустили, а деяких ми з тих пір і не бачили", - розповіла Олена. Начальник слідчого управління поліції Харківської області Сергій Болвінов додав: "Рашисти могли в будь-який час захопити будь-яку людину і посадити до себе у в'язницю. Це майже як Освенцім, організований рашистами в цьому місці".
Про умови утримання затриманих журналістам розповів житель Балаклії Артем, який провів у полоні понад 40 днів: "Годували двічі на день. Кашею без солі. Ну, іноді в обід траплявся суп, якщо солдати не доїли. Це таке свято було. І то бувало, що на камеру закинуть залишки супу: тарілку або дві. По три ложки по колу пустили на всіх, ну і все". У туалет затриманих водили два рази на день - вранці і ввечері.
"Громадське" пише, що в поліцейському відділку людей били і катували струмом, над ними знущалися, стріляючи в стіну над головою. "У нас є інформація, точно підтверджена, про одного цивільного, якого тут вбили. У дворі його передали ритуальній службі і відвезли. Його поховали на кладовищі", - розповів Болвінов.
Коли росіяни відступали з Балаклії, вони залишили людей замкненими в поліцейській дільниці. Їм довелося розбити вікно, через яке вибрався один із затриманих. Потім він зумів відкрити інші камери.
Країни Євросоюзу та Велика Британія вже кілька місяців готуються до різних варіантів розвитку подій у зв'язку із планами президента США Дональда Трампа запровадити мита на європейські товари. Про це пише Politico із посиланням на джерела, знайомі із си...
Командувач об'єднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі вважає, що наразі Росія не має військового потенціалу для великого прориву на фронті в Україні, передають Патріоти України. Журналісти запитали у Каволі, як може розвиватись ситуація на п...