Головна проблема всіх міжнародних звітів і доповідей полягає в тому, що їхні автори намагаються прирівняти Україну до Росії. Про це заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, повідомляють Патріоти України.
Зокрема, 27 червня Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) оприлюднило звіт Затримання цивільних осіб у контексті збройного нападу Російської Федерації на Україну, зауважив посадовець. У ньому йдеться про висновки Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) у період з 24 лютого 2022 року по 23 травня 2023 року.
«Публікуючи його, УВКПЛ виділяє дві сторони, які порушують міжнародне гуманітарне право: і Україну, і Росію. І коли ж злочини РФ щодо цивільних осіб викладено як на долоні і їх не злічити, місія намагалася знайти і порушення з боку України», — зазначає він. Лубінець.
За його словами, до Офісу омбудсмана надходила чернетка цього звіту. Українська сторона висловила конкретні зауваження та доповнення до певних пунктів, однак, як з’ясувалося, їх не врахували.
«На мою думку, описані порушення українською стороною щодо затримання цивільних осіб сумнівні та потребують підтвердження. Наприклад, УВКПЛ пише, що вони задокументували 75 випадків „довільного“ тримання під вартою українськими органами безпеки осіб, підозрюваних у скоєнні кримінальних злочинів, пов’язаних із конфліктом. Однак не зазначають ані те, що це за злочини, як і коли їх затримували, за яких обставин. Як викликають сумнів і факти про те, що свідчення щодо жорстокого поводження та катування затриманих цивільних осіб є достовірними», — зауважив посадовець.
Водночас у звіті йдеться про те, що місія задокументувала 864 випадки затримань з боку РФ і 260 випадків тримання під вартою цивільних осіб на підставі політичних поглядів та їхніх висловлювань. Також у ньому зафіксовано і затримання 88 чоловіків, які раніше служили в ЗСУ, але не були військовослужбовцями з 24 лютого 2022 року, тобто фактично цивільні. Крім того, наголошується, що в задокументованих випадках, понад 91% людей зазнавали тортур і жорстокого поводження, зокрема сексуального насильства.
«Окрім цього, УВКПЛ „серйозно стурбоване“ довільною стратою 77 цивільних осіб під час їхнього ув’язнення в РФ, а також смертю людей унаслідок катувань, нелюдських умов утримання та відмови в медичній допомозі. І звісно, важко обійти стороною, що міжнародна організація часто використовує дефініції - „може становити“ та „ймовірно становлять“, а деякими злочинами „занепокоєні“, „стурбовані“, „стурбовані“. Це знову і знову викликає подив, адже злочини РФ в Україні мають чіткі докази. Крім того, звернув увагу, що у звіті не вказано про 20 тисяч затриманих цивільних осіб, про які ми говоримо на всіх міжнародних майданчиках!», — наголосив Дмитро Лубінець.
За його словами, наприкінці УВКПЛ визнає, що уряд України продовжує надавати Управлінню повний і конфіденційний доступ до осіб, затриманих у зв’язку з конфліктом, у місцях тримання під вартою, крім одного випадку.
«Однак вони додають, що, незважаючи на численні запити, не отримали доступ до затриманих у РФ. Як ми спостерігаємо, з боку місії, окрім запитів до РФ, не було інших спроб отримати доступ до українських ув’язнених у РФ та на тимчасово окупованих територіях» , — зауважив омбудсман.
Лубінець додав, що хоча у звіті описано конкретні порушення прав цивільних осіб Росією, він вважає неприпустимим звинувачення України. «Наприкінці звіту додається, що на всіх етапах суворо дотримувалися принципу „не нашкодь“ і вживали всіх належних заходів для захисту осіб та запобігання повторній травматизації. Однак те, що жертву прирівнюють до агресора, уже саме по собі шкода», — наголосив посадовець.
Він звернув увагу також на те, що автори звіту дають рекомендації сторонам конфлікту. Серед однієї з них у РФ — забезпечити звільнення всіх ув’язнених з міркувань безпеки цивільних осіб, «одразу після припинення існування обставин, що виправдовують їхнє ув’язнення», а надалі забезпечити, щоб такі особи звільнялися без будь-яких умов. «Однак навряд чи саме рекомендації змусять РФ це зробити. Закликаю організації тиснути на РФ не тільки звітами, а й конкретними кроками», — підсумував Дмитро Лубінець.
Сценарій того, що з часом Україна отримає кордони 1991 року, стає дедалі реальнішим. Тому що наступний президент США Дональд США заходить у сильну переговорну позицію з Росією. Про це в коментарі YouTube-каналу РБК-Україна розповів політтехнолог Тарас ...
Співробітники імміграційної та митної поліції США планують масштабну операцію з припинення діяльності іммігрантів у країні. Посилення арештів почнеться після інавгурації Дональда Трампа, передають Патріоти України з посиланням на NBC News, CBS News і A...