Тренд з розробок баражуючих боєприпасів стає домінуючим - десятки компаній по всьому світу накреслюють та вже постачають дрони-камікадзе у закордонні армії. На стамбульській виставці SAHA Defense Express мав можливість детально роздивитись іноземні зразки нової зброї та поспілкуватися з виробниками, а також порівняти прогрес та рішення закордонних зброярів з українськими напрацюваннями - проектами "Грім" від "Атлон-Авіа" та "Мисливець" від ДАКХ "Артем", передають Патріоти України.
Kargu
Почати слід з дрона-камікадзе Kargu від турецької компанії STM, який активно використовувався у війні за Нагірний Карабах. Цей баражуючий боєприпас призначений для знищення живої сили противника та може діяти, як індивідуально, так і у складі рою.
Kargu виконаний у доволі незвичному формфакторі квадрокоптера, і це дозволило одночасно вирішити декілька задач. По-перше, значно спростити вимоги щодо місця для запуску, бо він може стартувати просто з землі. По-друге, полегшити керування дроном, який може зависати у повітрі та різко змінювати напрям руху, розганяючись до 70 км/год.
Вага дрона становить 7 кг, він може знаходитись у повітрі близько 30 хвилин, максимальна дальність керування обмежена 10 км.
Бойова частина, вага якої становить 1 кг, осколкова направленої дії. Тобто головне призначення Kargu - знищення живої сили противника.
Цей камікадзе знаходиться на озброєнні турецької та азербайджанської армій та вже застосовувався у реальних бойових діях. І будемо відверті, це страшна зброя, яка переслідуючи ціль в автоматичному режимі, може залетіти навіть у бліндаж.
А її використання у складі рою, коли кожен дрон зі зграї наводиться на свою окрему ціль, може стати вирішальним фактором на полі бою.
Ще одна розробка компанії STM - баражуючий боєприпас Alpagu. Для запуску цього 4-кг дрона необхідно ще меньше місця, бо він запускається з контейнера, розмір якого не перевищує міномет, що робить розрахунок доволі мобільним на полі бою.
Це остаточно перетворює його на "кишенькову" високоточну артилерію, для роботи з якою необхідно лише один-два бійця.
Дрон, максимальна швидкість якого становить 80 км/год, атакує ціль за допомогою 300 грамової бойової частини. Проте і цього достатньо для знищення неброньованої техніки.
Проте за це рішення довелось платити іншими характеристиками дрона. Зокрема максимальна дальність дії Alpagu становить менше 10 км, а час у повітрі обмежуються 10-15 хвилинами. Звісно такі дрони-камікадзе, як Alpagu не є турецьким ноу-хау, аналогічні баражуючі боєприпаси вже створені у Ізраїлі та США.
І такими баражуючими боєприпасами контейнерного пуску вже активно цікавляться у багатьох арміях світу. На виставці ми мали можливість поспілкуватися з представниками польської компанії WB Electronics, які постачають свої баражуючі боєприпаси Warmate у декілька армій світу, але спеціально розробили дрон-камікадзе з аналогічним контейнерним запуском - Warmate TL.
З точки зору технічних характеристик, то Warmate несе бойову частину вагою близько 1,4 кг, а при атаці розганяється до 150 км/год. Про всі особливості таких дронів розповів Кшиштоф Бень, менеджер комерційного розвитку WB Electronics.
"Над баражуючими боєприпасами WB Electronics працює вже понад 6 років. І за цей час вже був створений та успішно постачається чотирьом замовникам Warmate, один з яких - польське військо, а ще три - закордонні клієнти.
Наступна його ітерація, це варіант з контейнерним запуском - Warmate TL, який був розроблений за запитом наших клієнтів, які бажають отримати уніфікований засіб для встановлення на повітряних та наземних платформах.
При аналогічних розмірах, вазі та розмірі бойової частини, у порівнянні з Warmate у стандартному виконанні, новий дрон має гіршу аеродинаміку і меншу дальність польоту. Це була свідома плата за більш зручний формат використання для операторів.
Тобто це питання тактики застосування, коли в одному випадку кращим буде баражуючий боєприпас контейнерного пуску, в іншому - у стандартному виконанні.
Особливістю є те, що це система, яка створювалась одразу, як системне рішення, у складі розвідувального БПЛА FlyEye, який виявляє цілі та баражуючи боєприпаси Warmate, у будь-якому виконанні, для знищення різних типів цілей.
Тобто оператор має у повітрі низку баражуючих боєприпасів, які можуть знаходитись у повітрі у зоні бойового використання понад 40 хвилин, очікуючи команди на атаку, та "прикривати" зону з радіусом у 20-30 км.
Це дає можливість оператору мати "особисту" артилерію. І ми можемо використовувати їх у будь-який час доби та за будь-яку погоду. Наші апарати одні з небагатьох, які літають в умовах обледеніння.
Зараз в нас два типи бойовий частин: осколково-фугасная та термобарична, які до речі, розроблені та виробляються в Україні. На стадії випробувань в нас бронебійна, виробництво якої планується розпочати у другій половині 2022 року".
Цікаво, що у 2016 році WB Electronics пропонувала Україні не тільки закупити, а й розпочати спільне виробництво Warmate. Була навіть підписана ліцензійна угода з українською компанією "ЧeЗаРа", проте до українського війська цей дрон-камікадзе так і не потрапив.
Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. "Текст трохи...
Російський диктатор Володимир Путін заявив, що Росія збирається «попереджати» цивільних українців про застосування ракет середньої дальності «Орєшнік». Про це він сказав у своєму зверненні, передають Патріоти України. За словами Путіна, Росія може прод...