Навколо відкриття ринку землі продовжуються політичні баталії. Верховна Рада розпочала розгляд законопроекту в другому читанні. Які зміни внесені до документу і хто виграє після ухвалення земельної реформи - в інтерв’ю з експертом "Реанімаційного пакету реформ" Дмитром Ливчем, Патріоти України.
Законопроєкт про ринок землі, який розглядається в другому читанні, – компромісний варіант. По-перше, усунено іноземців з ринку землі, як реакція на протести фермерів і популістично налаштованих політичний партій. Хоча в Україні вже працює тисяча триста п’ятдесят компаній з іноземними інвестиціями або частковою іноземною власністю з близька 45 тисяч агровиробників. А це дуже суттєво. По-друге, є компроміс стосовно максимальної площі в одні руки – десять тисяч гектарів замість двохсот тисяч.
Українська земля не буде продана громадянам РФ, оскільки вони під санкціями. Друге важливе обмеження – п’ятдесятикілометрова зона біля кордону, де іноземці не матимуть змоги купити землю навіть після референдуму.
Наша організація в 2015 році проаналізувала міжнародний досвід земельної реформи в шестидесяти країнах. Основний висновок – чим більш ліберальна модель – ринок без будь-яких обмежень – тим кращий економічний ефект. Обмежень щодо всього: іноземців, максимальної площі, максимальної ціни.
У даному законопроєкті ми стримуємо попит. Але в нас відкладена пропозиція протягом останніх двадцяти років. Коли українці не мали можливості розпоряджатися вільно своєю власністю. Тому є ризик сповільнення темпів росту ціни на землю. Що в свою чергу негативно впливатиме на економічний ефект.
З іншого боку, земельна реформа у такому вигляді, як зараз, позитивний крок. Це одна з небагатьох структурних реформ, які дозволять забезпечити економічне зростання. Треба приймати законопроєкт, показати суспільству, що земельна реформа працює і приносить результати.
Згідно розрахунків, економічний сукупний ефект у наступні десять років може скласти 40-45 мільярдів доларів приросту ВВП. Хоча максимально ліберальний ринок міг би принести 85 мільярдів доларів. У той же час ціна на землю при максимально ліберальному сценарії могла б зрости до 5,5 тисяч доларів за гектар. При моделі, яку зараз пропонують, – до 3,5-4 тисяч доларів за гектар. Що також добре.
Одні готові до реформи, інші – ні. Агрохолдинги повинні розуміти: земельна реформа збільшить капіталізацію компанії. Зараз вони працюють на орендних контрактах. При цьому будь-яка компанія зацікавлена мати у власності землю та інвестувати в неї. Реформа дозволить інвестувати більше в зрошувальні системи, об’єкти інфраструктури. Чого вони не зацікавлені робити на орендованій землі. Тому реформа – це також поштовх до розвитку інфраструктури.
Зацікавлених сторін кілька. Українські землевласники – сім мільйонів, які не мають можливості зараз вільно розпоряджатися своїм активом і хочуть нарешті отримати право продати землю. І стереотипи, які комунікуються популістами і політиками, неправильні. Земельна реформа – дотримання прав українців розпоряджатися своїми активами.
Друга сторона – бізнес, який виграє в будь-якому випадку. Третій – держава. Якщо ми зможемо стимулювати зростання економіки, це позитивно вплине на умови життя кожного українського громадянина. Зростатимуть зарплати, соцвиплати, стимулюватиметься створення нових бізнесів і перезапуску економіки. 3% економічного росту для держави, яка втратила близько 30% ВВП в 2014-2015 роках, ненормально. Нам потрібні рішучі кроки. Земельна реформа разом із приватизацією, дерегуляцією дозволить забезпечити зростання на рівні 5-7% ВВП.
Безперечно. 90% доданої вартості, який створюється в агросекторі України, – традиційні культури. Тільки 10% – культури з високою доданою вартістю. Фрукти, овочі, ягоди. Після реформи очікується значне зростання кількості підприємств, які працюватимуть із культурами з високою доданою вартістю. І вони конкуруватимуть з іншими підприємствами на європейських та інших ринках.
Росія знайде способи розрахунків за газ після того, як США ввели санкції щодо Газпромбанку. Про це сказав речник Кремля Дмитро Пєсков, повідомляють Патріоти України із посиланням на російські ЗМІ. "Варіанти будуть знайдені якісь. Повністю блокуючі захо...
Російські окупанти під час штурмових дій поблизу Вугледара Донецької області розстріляли п’ятьох беззбройних українських захисників, які здалися в полон. Воєнний злочин було скоєно ще 5 жовтня. Про це повідомили у пресслужбі Офісу Генпрокурора, передаю...