"Це проста історія - пісок": Куртєв пояснив, чому не спрацював захист підстанцій від ракет і дронів

Для захисту енергосистеми Україна мала вкладати кошти у ППО, а не елементи пасивного захисту. Адже, як показав час, ця стратегія себе не виправдала. Про це розповів енергоексперт Віктор Куртєв. Він пояснив: будь-який пасивний захист гірший, ніж активний, передають Патріоти України.

"Якщо ти будуєш систему ППО і в тебе є певна кількість грошей, ти переходиш від ППО по об'єктах, до загальної. ППО має таку властивість як насичення. Ракети облітають ППО-шні наші точки. Ми чекали від партнерів, ППО не вистачає... У нас немає необхідної кількості ППО. Але можна було на ці гроші (замість будівництва захисту. – Ред.) докупити", – зазначив Куртєв.

Натомість, підкреслив він, було прийнято рішення створити 3-ступінчастий пасивний захист енергосистеми. Так:

  • Перший ступінь мав захищати об'єкти від уламків.

"Це проста історія – пісок", – пояснив він.

  • Другий ступінь – залізобетонні споруди-будки над автотрансформаторами на магістральних підстанціях.
  • Третя – "черепахи", окремі монументальні споруди, "після будівництва яких, за задумом, потрібно було перемістити туди всю підстанцію".

"З семи "черепах" зараз недобудована ні одна. Велика ступінь готовності у одної. "Будки" - мабуть, три десятки добудовані, або майже добудовані. А їх 230. ... З самого початку було зрозуміло, що це абсурд... Але бюрократична система прцює інакше, вона не може зараз сказати, що це була помилка... Я так розумію, близько 40 млрд грн пішло на ці енергетичні фортифікації", – розповів Куртєв.

При цьому він наголосив: для захисту було обрано 85 підстанцій. З них:

  • 22-ма мало займатися Агентство відновлення;
  • 63-ма – "Укренерго".

"У цьому переліку не було об'єктів генерації: жодної АЕС, ГЕС тощо. Також в Україні немає нормативів щодо проектування фортифікаційних споруд такого типу", – розповів експерт.

Фінансувати ж таке будівництво, за його словами, планували за рахунок коштів донорів. Але їх знайти не вдалося, адже партнери "розуміють, що це абсурд".

"Альтернативою є купівля і впровадження, взагалі побудова національної системи ППО. Звичайно, неможна так прийти і на світовому рикнку купити 250 "Гепардів". Але в 2022 році в тій політичній кон'юнктурі за ці гроші це можна було зробити", – резюмував Куртєв.

Через "токсичний контент": Дружня до РФ країна вирішила заблокувати Telegram

п’ятниця, 23 травень 2025, 22:40

Комуністична партія В'єтнаму постановила заблокувати роботу месенджера Telegram на території своєї країни. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на урядові документи країни, передають Патріоти України. Так, іще 21 травня наказ про блокування роботи Te...

"Можна відразу готуватися до боїв за Суми та Харків": ​Заступник командира 3-ї ОШБр відреагував на заяву Путіна про "буферну зону"

п’ятниця, 23 травень 2025, 21:48

Заступник командира 3-ї ОШБр Максим Жорін відреагував на заяву російського диктатора Володимира Путіна про роботу над створенням "буферної зони безпеки" вздовж кордону з Україною. Про це Максим Жорін пише у своєму telegram-каналі, передають Патріоти Ук...