Вдарять у спину у "час Ч": Сотні терористів з ОРДЛО вже легалізувались в Україні, СБУ не в змозі виявити усіх

Терористи, які воювали проти України, останнім часом спокійно легалізуються на мирній території. Вони "чистять" свою біографію, видаляють фото в соцмережах і спокійно собі живуть серед нас. Навіть СБУ не завжди може відшукати. Правда, деякі не можуть стримувати ненависті до українських правоохоронців і проколюються на цьому. Про схеми і суми, за якими терористи і вбивці з псевдо-республік легалізуються в Україні йдеться у публікації журналістки Євгенії Іванової, зазначають Патріоти України.

Офіційно – переселенець із Донбасу

36-річний Тимур Євтушенко став відомим і був затриманий правоохоронцями тільки після того, як із пістолетом хотів пристрелити двох поліцейських у київському кафе на вул. Лаврухіна (Троєщина). Життя копів, які в той вечір були одягнені у цивільне, врятувала несправність зброї – пістолет двічі дав осічку. Хоча за записом із камер спостереження видно – агресивний відвідувач із Донецька не жартував. Одному з правоохоронців він приставляв ствол до голови, а другому потерпілому цілився в груди. Один постріл усе ж стався, зараз поліцейський прооперований і його життю нічого не загрожує.

Сайт "Миротворець" повідомляє, що Євтушенко є командиром взводу розвідки терористичної організації "ОПЛОТ", він неодноразово перетинав лінію розмежування і брав участь у боях у Дебальцевому, Вуглегірську, Іловайську

"Фанат ФК "Шахтар", у вересні 2015 перебував у Києві на матчі. Перетинає лінію розмежування або російсько-український кордон. У грудні 2015-го, за свідченням очевидців, прибув на територію України в місто Дзержинськ для збору інформації і подальшої передачі в ДНР", – ідеться у записі в "Чистилищі" ще в 2016-му.

Скріншот видаленої сторінки Євтушенка в соцмережах

Зараз "розвідник" перебуває під вартою. За хуліганство йому загрожує до 7 років. А ось участь у незаконному збройному формуванні можуть і не довести. "Ми перевіряємо інформацію щодо цієї людини, але поки безрезультатно", – сказав нам співрозмовник в СБУ. За даними МВС, Євтушенко двічі сидів у в'язниці – терміни отримав у 2003-му і 2009-му роках.

Поки встановлено, що чоловік перебуває в Україні легально – 17 липня 2018 він оформив і отримав усі документи, як внутрішньо-переміщена особа. Місце видачі – управління соціального захисту населення Лиманської міськради, а фактичне місце проживання – місто Бахмут, вулиця Чкалова, 25. У Києві живе колишня дружина Євтушенка, адвокатка Ніка Д. В кінці 2018-го пара розлучилася, але і тоді у правоохоронців питань до чоловіка не виникло.

Усі друзі – бойовики

Тимур Євтушенко видалив усі свої сторінки в соцмережах, тому і складно знайти докази його участі у війні. При цьому всі друзі "хулігана" – бойовики. Наприклад, 43-річний Микола Демидов з Донецька, судячи з фото, дружить з Євтушенком не менше десяти років. За даними "миротворця", Демидов є розвідником-снайпером 3-ї групи 1-ї роти 2 загону спецназу РУ РГ "ДНР".

Тимур Євтушенко з другом Миколою Демидовим

На сторінці Демидова, який ховається під псевдонімом Василь Вєтров, зроблені ним відео і фото, доводять, що він не просто позував на війні зі зброєю.
Демидов є снайпером-розвідником "ДНР"

"За батьківщину, по фашистських окупантах!" – каже він на одному з викладених у мережі в лютому 2015-го роликах. І в цей момент на одній із сільських вулиць розриваються снаряди. Бойовик голосно сміється. Нагадаємо, в той час йшли запеклі бої в районі Дебальцевого і Вуглегірська. Саме там, за інформацією "Миротворця", брав участь і Євтушенко.

Брат Миколи Демидова – теж давній друг Євтушенко, він "служив" там же снайпером-розвідником. Всі свої сторінки Павло в соцмережах зараз видалив. Але ми знайшли знімки, де він позує зі зброєю в руках.

Євтушенко (праворуч) із Павлом Демидовим, який теж є розвідником-снайпером "ДНР"

Ще один давній друг Тимура, зокрема і по в'язниці, Олександр Шудикін із Макіївки. Він, за даними "Миротворця", "служив у ДНР" на посаді розвідника-кулеметника. Ми знайшли знімки Шудикіна і Євтушенка з тюремної камери. Шудикін теж воював проти України.

Тимур Євтушенко (праворуч) у тюрмі

Співкамерник і друг Євтушенка Олександр Шудикін воював у "ДНР" на стороні Росії

Варто зазначити, що жодного з цих людей ми не знайшли в базах розшуку МВС або СБУ. Тобто, якщо вони захочуть перетнути кордон, або вже перебувають на підконтрольній території, то ні в кого з правоохоронців питань до них не виникне.

Випадки, коли бойовики опиняються в Україні, зазвичай стають відомі громадськості після резонансу, як, наприклад, відома історія з Романом Джумаєвим, який убивав українців на боці російських окупантів у батальйоні "Пятнашка". У вересні 2019-го суд у Маріуполі відпустив бойовика під домашній арешт. А через тиждень невідомий розстріляв його в під'їзді власного будинку. Поліція досі активно шукає підозрюваних, зокрема серед представників добробатів. Наприклад, ДУК ПС.

Але в СБУ запевняють – перевіряють усіх, хто приїжджає в Україну з непідконтрольних територій. А дивних персонажів пропускають сюди безперешкодно – не випадково. Але поширюватися про це в спецслужбі не хочуть, посилаючись на специфіку оперативно-розшукової роботи. "Але ми б не сказали, що бойовиків із тимчасово-окупованих територій тут стало більше. Так само, як і в останні кілька років", – кажуть в СБУ.

"Лінія розмежування – не рів із крокодилами"

Кількість бойовиків, які зараз перебувають в Україні, ніхто не назве навіть приблизно. Але те, що вони розчарувалися у війні і намагаються легалізуватися тут, підтверджує і колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука.

"600 осіб уже тут": як терористи з "Л/ДНР" легалізуються в Україні

За його словами, існує кілька шляхів, як бойовики потрапляють сюди. Перший – це підробка документів. Такі випадки вже були, і осіб із фальшивими документами затримували, але це поодинокі випадки. Найчастіше такі люди потрапляють на територію, яка контролюється центральною владою, абсолютно легально – через діючі контрольно-пропускні пункти.

"Також, не варто приховувати той факт, що лінія розмежування – це не суцільний рів із крокодилами. Існують стежки-доріжки, які постійно використовувалися контрабандистами. І не становило жодних труднощів у фуру з цигарками посадити кілька людей і перевезти, давши хабар за сигарети, а про людей нічого не сказавши", – каже Георгій Тука.

Крім того, при перетині лінії розмежування, всі проходять процедуру верифікації через систему перевірки прикордонників "Гарт". А в 2014-2015 роках, коли там відбувався хаос, Тука з волонтерами сайту "Миротворець" разом облаштовували супутниковий зв'язок на пунктах пропуску.

Державна прикордонна служба

"Це було зроблено для того, щоб прикордонники могли користуватися базами даних – своїми, СБУ і "Миротворця". Тоді нам вдалося зібрати гроші всього на два пункти, їх облаштували в 2015-му. І до того періоду, людям, які брали участь у незаконних збройних формуваннях, нічого не заважало перетинати лінію розмежування, й осідати на цій території", – уточнив ексчиновник.

Він додав, що вже на підконтрольній Україні території, зокрема у Києві, перевірка правоохоронцями документів, відбувається вкрай рідко. "Я намагався пригадати, коли у мене востаннє перевіряли паспорт. І це було при авіаперельоті. А якщо нікуди не літати, то живи собі роками, і ніхто навіть не запитає – хто ти такий", – уточнив Георгій Тука.

В СБУ можуть назвати кількість людей, які брали участь у незаконних збройних формуваннях, були за це засуджені або скористалися програмою "Тебе чекають вдома".

"А ось кількості тих, хто перебуває тут нелегально, жодна людина в країні не зможе назвати. Теза про те, що багато хто з бойовиків розчарувалися і хочуть повернутися до цивільного способу життя, відповідає дійсності. Але вони бояться повертатися додому за програмою СБУ. І, на мою думку, тут міг би допомогти більш широкий розголос, зокрема і на окупованих територіях", – вважає Тука.

Видаляють історію з соцмереж

А ось Іван (ім'я змінено) із Донецька, якому дивом вдалося живим вибратися з міста після підвалу влітку 2014-го, і з яким поспілкувався ЗМІ, зіткнувся прямо в Києві з одним із бойовиків, що його катував. Інформацію про нього біженець одразу ж передав у спецслужби. Але злочинець досі на свободі.

"Це не одна людина, таких дуже багато. І тільки тих, кого я знаю, тут налічується більше шестисот осіб. Як вони сюди потрапляють? Через правоохоронні органи. Практично всі правоохоронці, які зараз працюють на сході, на підконтрольній Україні території, раніше служили в Донецьку. Їх друзі, родичі і зв'язки залишилися там. А Донецьк – це маленьке село. І умовно кажучи, бойовик, який брав участь у НВФ, приходить до силовика, якого знає опосередковано і просить – подзвони своїм до Маріуполя, у мене є $10 тисяч – давай якось мене витягнемо", – пояснює співрозмовник.

І в першу чергу видаляються всі історії в соцмережах, згадки про участь у війні і знімки в формі. Зараз, каже переселенець, вкрай рідко зустрінеш сторінку бойовика з фотографіями з війни. Але навіть якщо вони залишились, не завжди українські правоохоронці сприймають знімки як доказ.

"Щодо одного з бойовиків суддя заявила, що, може, у нього таке хобі – вечорами розгулювати в формі по квартирі. Це ж не заборонено. А що стосується зброї, то – не факт, що вона справжня", – каже Іван.

Шлях до Росії закритий

Якщо терорист більш-менш відомий у своїх колах, і дійсно вбивав на Донбасі, його в Росію не пускають. "Жодне громадянство йому там не світить, адже якщо він узяв зброю в руки один раз, то зробить це ще раз. І в РФ це нікому не треба. Тому бойовики їдуть в Україну", – запевняє українець.

А тих, яких ловлять уже тут, відпускають додому – в ОРДЛО за грошима, щоб було чим відкупитися. І ця практика триває роками. Тому дивуватися тому, що історії, як із Тимуром Євтушенком, будуть повторюватися – не варто.

"У Дніпрі, наприклад, був випадок, коли там затримали терориста і відпустили назад у Донецьк за грошима. Там родичі продали житло, а виручені за нерухомість гроші віддали, щоб людина "була чистою" і з абсолютно вибіленою репутацією", – розповідає донеччанин.

Як приклад наводить історію з Олександром Ігнатишиним із Макіївки – щодо нього сьогодні йдуть суди. Ігнатишин, дійсно, воював на боці проросійських терористів, запевняє нас біженець. А в Україну заїхав із території Росії в 2015-му та за підробленими документами. Зараз же прокурори самі клопочуться, щоб справу проти терориста закрили. Мовляв, приїхав сам, здався добровільно ще й дав свідчення на своїх товаришів по службі.

Олександр Ігнатишин

"Але навіть судді звернули увагу, що нічого добровільного там не було, і він не збирався здаватися. Ігнатишина затримали в грудні 2018-го, причому не з його волі. А через два місяці він, нібито, добровільно звернувся в правоохоронні органи і вирішив скористатися програмою "На тебе чекають вдома". Але прокурори пояснюють, що їм з СБУ прийшли такі матеріали, що їм нема в чому його звинувачувати", – розповідає переселенець.

Програма СБУ, уточнює співрозмовник, розрахована на тих, хто не вчиняв серйозних злочинів. Наприклад, стояв зі зброєю на блокпосту. І це допомагає уникати відповідальності. "І в цій історії все виглядає так само. Мовляв, їхав на машині, мене зупинили озброєні люди, змусили стати сепаратистом, а в разі відмови пообіцяли розстріляти", – розповідає реалії співрозмовник.

Миротворець

За його словами, Ігнатишин не просто стояв на блокпосту. "У нього були проблеми з законом іще до війни. Восени 2013 року той підрізав в одному з барів співробітника прокуратури. Тому навесні 2014-го він сам узяв у руки зброю. І далі пішло-поїхало, він грабував і вбивав. Потім ця людина перебралася до Криму, він намагався там торгувати наркотиками, але щось не склалося. Тоді він зі спільниками викрав людину, у якої винаймав житло. З постраждалого, якого потім чи то покалічили, чи то вбили, витягли гроші і поїхали сюди", – ділиться подробицями чоловік.

На його думку, ситуацію змінити неможливо. "При всьому тому, що я сам із Донецька, я розумію, що повернутися і жити туди я вже не зможу і не хочу. І моя думка, що цю область потрібно відгородити парканом і забути, як страшний сон. Хоча і це ситуацію не врятує. Будуть проникати сюди і через Росію", – розповідає Іван.

І додає, що у випадках, як із Євтушенком, є відповідальні за те, що такі люди потрапляють сюди. "Його ж хтось пропустив через КПП. Тому, якби знайшли силовика, який впустив сюди бойовика, не з'ясувавши, що він брав участь у незаконних бойових формуваннях, і почали щодо нього розслідування, то правоохоронці б боялися робити це наступного разу", – підсумовує співрозмовник.

За його словами, зараз у Раді намагаються протягнути законопроєкт, за яким усі терористи, зокрема ті, що воювали і вбивали, будуть звільнятися від покарання за участь у війні проти українців. І після цього їх взагалі ніхто не зможе чіпати.

Джерело: Обозреватель

ATACMS уже є: Селезньов сказав, чого не вистачає Україні для гарантованого знищення Керченського мосту

четвер, 21 листопад 2024, 23:55

Для того, аби зруйнувати Керченський міст, який зʼєднує РФ з окупованим Кримом, недостатньо буде самих лише ракет ATACMS. Для того, щоб руйнація переправи стала гарантованою, нам потрібні Taurus, передають Патріоти України. Передачу Україні цих ракет п...

Х*йло вкотре лякає світ, що воно "ядерний псіх": Зеленський відреагував на заяву Путіна про удар балістичним "Орєшніком" по Дніпру

четвер, 21 листопад 2024, 23:40

Сьогодні Росія визнала, що зробила уже другий за цей рік крок до ескалації війни проти України. Як наголосив президент України, по Дніпру була застосована нова російська балістична ракета, передають Патріоти України. "Путін ударив по нашому місту Дніпр...