Закрити космічну загрозу для України: Які військові задачі вирішує нова РЛС "Збруч"

Новинка з легкістю відслідковує, наприклад, МКС. Не зважаючи на високу швидкість пересування тестового об'єкту на орбіті Землі

РЛС Збруч на випробуваннях у підрозділі НЦУВКЗ (фото НЦУВКЗ)

На виставці “Зброя та безпека 2019”, що пройшла восени минулого року, була показана РЛС контролю космічного простору “Збруч”. Система розроблена київським державним підприємством “Завод Арсенал” у співпраці з НВО “Арсенал” та “Скайнет Ltd”, зазначають Патріоти України.

Ще до виставки ця РЛС проходила випробування у одному з підрозділів Національного центру управління на випробування космічних апаратів

Для чого необхідна така РЛС?

РЛС контролю космічного простору (РЛС ККП) використовуються для виявлення та спостереження за космічними об’єктами в інтересах цивільного космосу, та в інтересах оборони.

Для вирішення задач оборони РЛС ККП – можуть виконувати наступні функції:

  • спостереження за власними супутниками ДЗЗ (розвідувальними супутниками), для моніторингу їх технічного стану, попередження зіткнення з “космічним сміттям”
  • спостереження за військовими супутниками противника:
Отримання даних про супутникове угруповання противника є надзвичайно важливою розвідувальною інформацією, наприклад переміщення супутникового угруповання (розвідувальних супутників, супутників зв’язку), для роботи у певному регіоні планети – є одним з розвід признаків можливого проведення військової операції країни власника супутників, у цьому регіоні.

Також цей принцип аналізу даних можна використовувати і на локальному рівні: зміна траєкторії польоту конкретного розвідувального супутника іноземної держави, що дає змогу вести космічну розвідку на конкретній території України, є признаком зацікавленості іноземної розвідки у цій місцевості.

В інтерв’ю колишнього начальника Генерального штабу ЗСУ Віктора Муженка, є згадка про активність російських розвідувальних супутників в районі Калинівського арсеналу, до вибухів на ньому: «У мене є відчуття, що це диверсія. Є багато ознак, які про це свідчать. Наприклад, пошкодження системи зв’язку. Це випадковість? Можливо. Через, можливо, якісь ремонтні роботи. Пошкодження системи енергозабезпечення. Вінницю на годину відключили від світла, якраз перед аварією. Відсутність зв’язку в деяких силових структурах. Я зараз не буду називати, в яких саме, тому що це є предметом розслідування. Поява космічних апаратів, супутників до події, під час події і після неї»

  • стратегічне маскування угруповань військ, та особливо важливих режимних об’єктів. Є певний перелік режимних об’єктів, які необхідно маскувати від засобів космічної розвідки. Для цього НЦУВКЗ веде постійний моніторинг траєкторії польоту військових космічних апаратів противника, і повідомляє зацікавлені структури про їх час і місце польоту над режимними об’єктами, для вжиття своєчасних заходів маскування.

Про роботу НЦУВКЗ що до контролю космічного простору в інтересах оборони можна ознайомитись у попередній статті “Військовий космос України ч.2”

Існуючі засоби контролю космічного простору

На сьогодні НЦУВКЗ проводить контроль космічного простору, використовуючи різні технічні засоби – оптичні та радіолокаційні.

Структура системи контролю космічної обстановки НЦУВКЗ

Основним засобом радіолокаційного моніторингу космічних апаратів є 5Н86 “Дніпро” в Мукачево. Це колишня надгоризонтна РЛС, що використовувалась у системі ПРО СРСР. З середини 2000-х років, станція перестала передавати дані в систему ПРО ЗС Росії, і почала використовуватись для контролю космічного простору НЦУВКЗ.

РЛС Дніпро , район Мукачеве. (фото lvivexplorer.ua)

Станція 5Н86 після модернізації до сих пір має значний технічний потенціал. Але також має і ряд недоліків – вона стаціонарна, енергозатратна, і побудована для роботи в одному конкретному напрямку (південно-західному). Це обмежує можливості для контроль космічного простору.

Саме для посилення технічних можливостей радіолокаційного спостереження за космічними апаратами, за ініціативи НЦУВКЗ і була розроблена РЛС Збруч.

РЛС Збруч та її технічні можливості

РЛС контролю космічного простору Збруч призначена для автоматичного виявлення космічних об’єктів штучного походження, вимірювання їх координатів і видача інформації зацікавленим споживачам.

Технічна дальність виявлення РЛС

Базовий комплекс Збруч складається з двох станцій, приймальної та передавальної. РЛС дозволяє вести спостереження у радіусі до 650 кілометрів (по дальності та висоті).

Комплекс компактний, розміщений всього на двох машинах: автомобіль з антеною та автомобіль з пунктом управління.

Пункт управління обладнаний робочими місцями для двох операторів, та місцями для їх відпочинку:

Пункт управління розроблений одеським підприємством “Телекарт-Прилад”.

На даний момент, ДП “Завод Арсенал” веде роботу по створенню більш потужного варіанту РЛС контролю космічного простору. Дальність виявлення у нової станції буде збільшено у двічі – з 650 км до 1200 км.

Цікавий факт: під час випробування РЛС Збруч, оператори вели спостереження за Міжнародною космічною станцією, що здійснювала політ на високій швидкості – 7, 5 км/с .

"Основна подія": Британська розвідка назвала фактор, що змінив характер російсько-української війни

п’ятниця, 22 листопад 2024, 23:25

За 1000 днів конфлікту Повітряно-космічні сили Росії, незважаючи на технологічну та чисельну перевагу, не змогли домогтися переваги в повітрі над Україною, передають Патріоти України з посиланням на Міністерство оборони Великобританії у X (Twitter). "О...

Щось пішло не за планом? У Білорусі встановлено рекорд із зальоту "Шахедів" під час атаки РФ по Україні

п’ятниця, 22 листопад 2024, 22:55

У Білорусь залетіла рекордна кількість "Шахедів" під час атаки РФ по Україні 22 листопада. На даний момент зафіксували 10 дронів, передають Патріоти України з посиланням на моніторингову групу "Беларускі Гаюн". "Понад 10 "Шахедів" за ніч залітали в Бі...