29 серпня - Горіховий спас: Традиції та прикмети свята

Свято також називають Хлібним Спасом.

Горіховий Спас (Третій Спас) українці святкують кожного року 29 серпня. Які традиції та прикмети пов'язані з цим святом – передають Патріоти України.

Історія свята
Третій (Горіховий) Спас встановлений православною церквою на честь перенесення до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа. Звідси й інші назви свята – Полотняний Спас, Спас на полотні, Нерукотворний Спас. За переказами, Ісус умив обличчя водою і потім обтер рушником, на якому відбився його лик. Це рушник з нерукотворним зображенням Спасителя зцілив володаря Едесси від смертельної хвороби, що сприяло поширенню там християнства.
Згодом саме з цього зображення Ісуса Христа були написані перші ікони Спаса Нерукотворного.
Звідки взялася назва Горіхового Спаса?
Третій Спас по праву називали Горіховим Спасом, бо у цей час достигали лісові горіхи, і можна було їх заготовляти та освячувати в церкві. За народними спостереженнями, в один і той же рік не могло бути врожаю і на горіхи, і на хліб. А тому урожай горіхів обіцяв хороший врожай хліба на наступний рік.
Традиції свята
Горіховий Спас – традиційний час ярмарків. Але і час покупок: відправлятися туди просто подивитися не можна було. Обов'язково слід було що-небудь купити, щоб на майбутній рік не відчувати нестачі в грошах. Особливо цінним вважалося принести з "горіхової" ярмарки полотно. Одяг для дитини, зшитий з нього обіцяв малюкові здоров'я і благополуччя його сім'ї.
На Горіховий Спас освячують джерела, а ще ходять в баню і паряться там з горіховими віниками. Вважається, що сила води і горіха зробить тіло міцним і захистить від недоброго ока.
Також на Третій Спас у багатьох місцях були приурочені обряди, пов'язані з останнім хлібним снопом. Тому найголовніша страва на столі – це хліб, випечений з борошна нового врожаю. Звідси пішло ще одна назва Горіхового Спаса – Хлібний. Крім хліба, також готують в цей день пироги з грибами і страви з горіхами, якими обов'язково пригощають рідних і близьких.
Починаючи з Третього Спаса сіяли озиме жито. Третій Спас також проходить з обрядами та процесами малих освячень в храмах. Як правило, парафіяни укладають у свої кошики різного виду горіхи, однак не забороняється додати яблука, мед і навіть овочі.
Прикмети
Особливістю цього дня і ще однією ознакою наближення осені є ластівки та лелеки. На Горіховий Спас птахи відлітають у теплі краї. Якщо журавлі відлетіли – чекай морозів на Покрову.
Грозовий і неспокійний серпень називають провісником довгої і теплої осені.

Також у давнину дівчати ворожили на майбутнє і любов. У цей день вони зривали горіхи і визначали, яким буде майбутній рік. Стиглий і солодкий горіх – до великої любові, недостиглий – до важливої звістки, гнилий – до біди, а гіркий – до проблем у відносинах.

Що загрожує обмежено придатним, які не пройдуть ВЛК до 5 червня - детальне пояснення

субота, 17 травень 2025, 23:40

До 5 червня 2025 року обмежено придатні мають пройти повторну військово-лікарську комісію. Тим, хто не виконає вимогу, загрожує примусовий супровід до ТЦК та штраф до 25 500 грн, передають Патріоти України. OBOZ.UA нагадує, що йдеться про військовозобо...

На війні в Україні загинув латвійський доброволець

субота, 17 травень 2025, 22:14

В Україні у ході бойових дій загинув доброволець з Латвії Микита Таренов. Він мав позивний "Латвієць". Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на DELFI. Інформацію про гибель Таренова латвійському телебаченню підтвердив співрозмовник, який ма...