А ви це знали? Чому у школах СРСР не було 4 класу - розгадка історії, яку переповідали у кожній родині

Радянську систему освіти в самому ж СРСР називали чи не найкращою в світі. Але насправді вона мала безліч недоліків і дивних рис. Однією з таких рис стала наприкінці вісімдесятих років відсутність четвертого класу у школах. Її пам’ятають також ті, хто був школярем у перше десятиліття незалежності, передають Патріоти України.

Чому вона з’явилась і в чому був її сенс, не розумів, напевно, ніхто. OBOZ.UA спробував розібратись у цьому питанні.

Згідно з радянськими стандартами, навчання в школі поділялось на три етапи. Молодша школа з 1969 тривала три навчальних роки – з 1 по 3 клас. Далі до 8 учні здобували неповну середню освіту, а потім у 9 та 10 класі завершували навчання у середній школі. На початку вісімдесятих початкові класи розширили до четвертого включно, але загальна тривалість шкільної освіти зберігалась – це були 10 років навчання.

Вже у 1986 році було вирішено наближати радянську шкільну освіту до західної системи навчання дітей, де школа триває 11 років. Але зробили це радянські чиновники у спосіб, який здається абсолютно позбавленим логіки: програму початкових класів знову стиснули до трьох років, після чого діти "перестрибували" рік і одразу починали опановувати теми та предмети п’ятого класу. Останній рік такого навчання рахувався, як одинадцятий.

Технічно за батьками та вчителями залишали можливість відправити дитину у четвертий клас. Але це по факту був клас для тих, хто не справлявся з навчальною програмою. Тому і батьки не хотіли залишати дитину на цей додатковий рік, бо вважали це ганебним, і вчителі не прагнули брати на себе додаткове навантаження. Так що на практиці четвертих класів у школах не було, тож у 1989 році цю опцію скасували і залишили 11-річну освіту, яка насправді тривала 10 років.

Після здобуття Україною незалежності у 1991 році практика пропуску 4 класу збереглася. Формально до неї додали можливість навчатись додатковий рік у молодшій школі для дітей, які почали здобувати освіту у 6 років, але цією можливістю теж мало де користувались.

Велику реформу шкільної освіти українська влада здійснила у 2000 році. Тоді шкільне навчання зробили 12-річним і запровадили замість п’ятибальної системи оцінювання, 12-бальну. Оцінки і досі виставляють за цим принципом, а от зміни тривалості здобуття середньої освіти все ще тривають. У 2010 році школярам повернули 11-річну програму, а потім знову вирішити перейти до системи із 12 класами.

У Росії заявили, що співжиття без реєстрації шлюбу становить "загрозу нацбезпеці"

четвер, 25 червень 2026, 11:30

У Міністерстві юстиції росії заявили, що співжиття громадян без офіційної реєстрації шлюбу нібито може становити «загрозу національній безпеці», передають Патріоти України. Про це заявив заступник міністра юстиції Вадим Баланін під час виступу на Петер...

Лисиці підходять до людей і беруть їжу з рук: В Україні фіксують незвичну поведінку тварин

четвер, 25 червень 2026, 10:58

В Україні фіксують зміну поведінки диких лисиць — тварини дедалі менше бояться людей і можуть підходити дуже близько, а інколи навіть брати їжу з рук, передають Патріоти України. Фахівці пояснюють це одразу кількома факторами. Зокрема, через заборону п...