Була мрією для багатьох жінок: Яка професія у СРСР вважалася дуже поважною

У Радянському Союзі, попри декларовану рівність, існував певний "статевий" поділ професій. Деякі сфери діяльності вважалися більш "чоловічими" (наприклад, шахтар), а інші – "жіночими", передають Патріоти України

Проте, були й такі, що, хоч і асоціювалися переважно з жінками, давали їм можливість заробляти значно більше, ніж середньостатистичний чоловік, обіймаючий іншу посаду. Це виходить за рамки стандартного уявлення про рівну оплату праці для аналогічних посад, розкриваючи несподівані нюанси радянської економічної та соціальної системи.

Ці професії мріяли опанувати чимало жінок, адже вони обіцяли не лише престиж, а й значні матеріальні переваги.

Престиж та привілеї стюардес

Однією з найбільш шанованих та престижних жіночих професій у СРСР була стюардеса. Основним стимулом для бажаючих стати бортпровідницею була не лише романтика неба, а й доволі гідна зарплатня – від 200 до 250 рублів на місяць. Це було значно вище середньої заробітної плати по країні. Крім того, стюардеси мали право на тривалу відпустку — понад 70 днів, яку можна було взяти в будь-яку пору року, що було значним привілеєм.

Вимоги до кандидаток були суворими: першорядне значення мали зовнішній вигляд, вік, рівень освіти та володіння іноземними мовами. Після проходження підготовчих курсів обов'язково проводилася співбесіда у політвідділі. Якщо кандидатура дівчини не влаштовувала партійних співробітників, усі спроби влаштуватися працювати виявлялися безуспішними, що свідчило про високий контроль та відбір.

"Жіночі" професії в СРСР з високими заробітками

Попри те, що чоловіки й жінки на аналогічних посадах отримували однакову оплату праці, існували так звані "жіночі професії", які дозволяли представницям прекрасної статі заробляти значно більше.

Кінорежисерки – ця професія вважалася одночасно чоловічою і жіночою, з однаковою ставкою для всіх. Офіційна зарплата рідко перевищувала 200 рублів, але виплачувалися "постановочні надбавки". За зйомку одного повнометражного фільму режисер отримував від 4 до 6,5 тисяч рублів, а за двосерійний фільм "бонуси" подвоювалися.

Спортсменки – за "режисерським" принципом оплачувалася і праця спортсменок. До офіційної зарплати (250-300 рублів) доплачували за встановлені рекорди та перемоги на великих змаганнях. Найталановитіші спортсменки могли заробляти до 1500-2000 рублів щомісяця.

Зірки естради – гонорар за один концерт відомої співачки в СРСР складав 400-500 рублів. Кілька концертів на місяць могли принести значну суму, що додавалася до відносно невеликої зарплати.

Директори магазинів та науковці – жінки також займали важливі посади в торговій сфері. Директори магазинів, ресторанів, торгових мереж, якими частіше ставали жінки, мали ставку близько 600 рублів на місяць. За мірками того часу це були дуже пристойні гроші, що дозволяли чудово жити.

Особливою повагою в Радянському Союзі користувалися науковці. Космонавтам платили до 5 тисяч рублів. Професори, керівники інститутів та дослідницьких центрів отримували від 500 до 1000 рублів щомісяця. Крім високої зарплати, вони також могли розраховувати на отримання квартир, путівок та користувалися службовим транспортом, що робило ці професії одними з найпривабливіших.

Місячні перегони стають дедалі запекліше та: Китайці вирішили наріжну проблему, як дешево забезпечити свої колонії на планеті водою

неділя, 20 липень 2025, 12:42

Мрія про створення постійної бази на Місяці здавна надихає науковців всього світу. Але головна перешкода — висока вартість транспортування необхідних ресурсів із Землі. Саме тому дослідники активно шукають способи забезпечити майбутніх астронавтів усім...

Новий бій можливий за два-три місяці: Усик ще не обрав наступного суперника, але має декілька варіантів

неділя, 20 липень 2025, 12:22

Чемпіон світу з боксу Олександр Усик після перемоги над британським боксером Даніелем Дюбуа ще не визначився з наступним суперником. Про це він сказав після завершення поєдинку на стадіоні "Вемблі", передають Патріоти України. "Хто наступний? Може Тайс...