Верховна Рада ухвалила законопроєкт щодо скасування переходу на літній час. В останню неділю жовтня 2024 року українці перевели стрілки годинника і, згідно з положеннями ухваленого закону, мали залишатися на зимовому часі. Однак закон не був підписаний президентом Володимиром Зеленським. Є інформація, що свого підпису глава держави ставити не планує і в майбутньому, тобто закон може так і не набути чинності. OBOZ.UA розповідає, чи будуть українці переходити на літній час у 2025 році, передають Патріоти України.
Хто і коли вирішив переводити годинники
Автором концепції переведення годинників вважається американський учений і політичний діяч Бенджамін Франклін. У 1784 році він написав статтю, де запропонував змінювати час за сезонами, щоб заощадити на свічках.
На практиці ідею почали розглядати лише на початку XX століття. Першою країною, яка офіційно запровадила літній час у 1916 році, стала Німеччина. Нововведення було пов'язано з Першою світовою війною та бажанням заощадити вугілля. Після Німеччини до цієї практики приєдналися й інші країни, зокрема США.
Серед основних причин введення літнього часу – економія енергоресурсів. Переведення годинника на годину вперед дозволяло збільшити кількість світлового дня у вечірні години, що теоретично мало зменшити споживання електроенергії на освітлення.
Деякі дослідження показували, що літній час може позитивно впливати на продуктивність праці.
На території Української Народної Республіки годинники вперше перевели 16 лютого 1918 року на середньоєвропейський час.
Чи скасували в Україні перехід на літній час
16 липня 2024 року парламент проголосував за скасування переходу на літній час. Тоді депутати наголошували, що закон, мовляв, спрямований на захист здоров'я населення: вчені та лікарі неодноразово зазначали, що переведення годинників має низку негативних наслідків, зокрема у період адаптації.
Разом з тим Академія наук вищої школи звернулася до Володимира Зеленського через скасування переходу на літній час. Працівники громадської організації наголошують, що рішення було ухвалене без експертних висновків фахівців, а скасування сезонного переведення часу спричинить марні витрати електроенергії.
Тож до цього часу президент законопроєкт так і не підписав. До речі, терміни ветування закону також вже давно минули.
Чи потрібно переводити годинники у березні
Оскільки переведення годинників не скасували, перехід на літній час має відбутися в останню неділю березня – 30 березня о 03:00 годині ранку. Стрілки переведуть на годину вперед — на 04:00.
Європарламент, до речі, у 2019 році теж підтримав рішення про скасування переведення годинників з 2021 року, однак ідея досі не реалізована. Які країни продовжать переходити на літній час – читайте у матеріалі.
9 травня у домашньому поєдинку 36-го туру чемпіонату Італії Мілан зіграє на Сан-Сіро проти Болоньї. У цьому матчі футболісти Россонері гратимуть у футболках із дівочими прізвищами своїх матерів на честь Дня матері, який відзначається 11 травня, зазнача...
Вживання алкоголю для багатьох людей є цілком звичною річчю. Однак, хоча помірне споживання зазвичай не є шкідливим, лікар Річард Рестак у своїх роботах визначив, що воно може бути шкідливим для мозку після досягнення певного віку, передають Патріоти У...