Чим вагітність після ЕКЗ відрізняється від звичайної?

Все більше людей у всьому світі вдається до екстракорпорального запліднення. Ті ж, хто лише розглядає для себе таку можливість, часто запитують, чи відрізняється вагітність після ЕКЗ від звичайної, і якщо так, то в чому відмінність? З'ясувалося, що відмінності є, але не так вже й багато.

Чи вище ризики для здоров'я?

Будь-яка вагітність є навантаженням на організм. Тому ризик для здоров'я є завжди, незалежно від того, є вагітність наслідком ЕКЗ чи ні. Організм кожної людини має свої вразливі місця, які можуть виявитися під впливом підвищеного навантаження. Саме тому абсолютно всім жінкам слід вставати на акушерський облік, де за їх здоров'ям спостерігає лікар.

Що стосується ЕКЗ, то здебільшого до нього вдаються жінки, які мають проблеми зі здоров'ям, тому ризики тут можуть бути дещо вищими. Але пов'язані вони не зі штучним заплідненням, а саме зі станом здоров'я. Проте перед початком програми ЕКЗ жінка проходить ретельне обстеження організму. Якщо за його результатами ризик для здоров'я оцінюється як високий, штучне запліднення не проводиться. Тому ризики для здоров'я після ЕКЗ якщо й вищі, то зовсім незначно й не у всіх жінок.

Багатоплідна вагітність

А ось це дійсно є підвищеним ризиком після ЕКЗ. Він зв’язаний із перенесенням одразу кількох ембріонів у матку. Декілька ембріонів переносять, щоб підвищити шанси на зачаття, в надії, що хоча б один успішно імплантується в матку. І завжди є ризик, що імплантується не один. На цей випадок є метод видалення зайвих ембріонів, але він підвищує ризик втрати всієї такої довгоочікуваної вагітності. Тому зараз лікарі все частіше переносять до матки лише один ембріон, тим більше методи підготовки матки удосконалилися, а отже, й зросли шанси на успішну імплантацію. Навіть це не виключає ризик: один ембріон може розділитися на два або три вже після імплантації в ендометрій. Що поганого у багатоплідній вагітності? Те, що вона подвоює чи потроює навантаження на організм, відповідно, й ризики.

Ризик вроджених вад у дітей

У дітей, народжених внаслідок ЕКЗ, є ймовірність розвитку вроджених вад — вони виявляються у 1–2% новонароджених. Тому вважається, що метод пов’язаний з таким ризиком. Однак у 2022 році Міжнародним Журналом Досліджень Навколишнього Середовища та Громадського Здоров'я був проведений систематичний огляд медичних даних відносно цього питання. Він показав, що зв’язок між штучним заплідненням та збільшенням ризику вроджених вад у дітей не виявлений. Цей ризик не виключений, але він не є вищим, ніж у популяції загалом.

Чи відрізняються прояви вагітності?

Відмінність ЕКЗ-вагітності від звичайної в тому, що в першому випадку жінка передбачає її настання чи не з моменту перенесення ембріона, тоді як у звичайному житті жінка як мінімум кілька тижнів не підозрює про свій стан. Як наслідок, жінки раніше відчувають симптоми ЕКЗ-вагітності, адже вони прислухаються до себе. Втім, симптоми не відрізняються від звичайних, це все ти ж ранкова нудота, сонливість і підвищена чутливість до запахів.

Якщо стимуляція яєчників та перенесення ембріона виконувались в тому самому циклі, у жінки можуть бути симптоми, пов'язані з дією гормональних препаратів для стимуляції. До них відносяться перепади настрою, головний біль, здуття живота. Зазвичай вони не мають вираженого характеру, але все ж таки погіршують загальний стан. Втім, навряд чи варто їх відносити до ознак вагітності, оскільки вони супроводжують не її, а етап підготовки.

Таким чином, є всі підстави вважати ЕКЗ безпечним методом. І хоча він, як і всякий інший метод лікування, не позбавлений ризиків, все його переваги набагато значніші.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83

Кілька категорій: Стало відомо, хто ще від 1 січня отримає надбавку до зарплати

п’ятниця, 22 листопад 2024, 12:30

Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....

Є значний дефіцит: Енергетики попередили, що у п'ятницю можуть змінюватися обсяги відключень світла

п’ятниця, 22 листопад 2024, 11:30

В енергосистемі зберігається значний дефіцит, і ситуація в ній змінюється - можливі зміни в застосуванні заходів обмеження світла. Про це повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго", передають Патріоти України. Зазначається, що зараз українська енергосистема...