Героїчно загинув у боях з нацистськими загарбниками: На Чернігівщині тривають дослідження монітора Krakow/Смоленськ. Корабель, на диво, зберігся в гарному стані (фото, відео)

Роботи тривають вже не один рік біля села Ладинка у Чернігівській області.

Міжнародна експедиція вивчає затонулий у Другу Світову Війну на Десні монітор «Kraków» / «Смоленськ», передають Патріоти України з посиланням на інформацію, оприлюднену у Фейсбуці керівником пошукової експедиції Сергієм Гафаровим – заступником керівника Київської громадської організації «Товариство ветеранів розвідки ВМФ».

Тривають роботи вже не один рік у Чернігівській області біля села Ладинка. Ще 2005 році дослідивши річковий монітор науковці констатували: корабель у цілком задовільному стані, проте частина палуби занесена мулом та заросла.

Упродовж експедицій проведених в 2010-2014 роках з корабля було піднято багато аутентичних речей, що передали до музею місцевої Ладинської загальноосвітньої школи I-II ступенів.

Експедиції продовжувались і після, остання з яких відбулась у серпні 2020 року, коли за допомогою техніки вдалось повністю дообстежити корпус монітора. Історія річкового монітору «Kraków» / «Смоленськ» розпочалась у 1923 році з закладки підприємстві Polskie Fabryki Maszyn i Wagonów L. Zieleniewski S.A у Кракові.

В жовтні 1926 року міністр військових справ, маршал Польщі Юзеф Пілсудський включив річковий монітор «Kraków» та однотипний з ним «Wilno» до складу Пінської флотилії військово-морських сил Польщі.

Урочистості в ході зарахування корабля Krakow до складу ВМС Польщі

На початку служби корабель був озброєний двома 75-мм гарматами, у 30-х роках корабель пройшов модернізацію та був доозброєний 100-мм гаубицею.

Екіпаж річкового монітору Krakow

З початком Другої Світової Війни та включення в агресію проти Польщі Радянського Союзу, 21 вересня 1939 року екіпаж затопив монітор «Kraków» на річці Піна.

Модель річкового монітору Krakow

В СРСР його підняли на воду та відправили на ремонт, де переозброїли та дали нову назву – «Смоленськ».

Вже у жовтні 1939 року корабель включили до складу Дніпровської військової флотилії, а через рік – у липні 1940 року до створеної Пінської військової флотилії.

З початком бойових дій між Німеччиною та СРСР 22 червня 1941 року, корабель перебазовували декілька разів, аж поки в кінці липня 1941 року він не потрапив під ворожий артобстріл, в результаті чого загинуло вісім членів екіпажу, десятеро було поранено, вийшла з ладу ліва машина, і «Смоленськ» відправили ремонтувати в Київ.

7 серпня судно знову стало до бою в групі вогневої підтримки лівого флангу Київського укріпрайону.

28 серпня 1941 року «Смоленськ» передали Чернігівському загону річкових кораблів на Десні, що підтримували сухопутні підрозділи Червоної армії вогнем в районі Остра і Чернігова.

Впродовж серпня монітор декілька разів отримував ушкодження від німецької авіації. Невдовзі «Смоленськ» потрапив у оточення та був підірваний власним екіпажем 15 вересня 1941 року кілька кілометрів південніше Чернігова.

Був обличчям вниз у воді: В Іспанії знайшли мертвим у басейні експосадовця МВС України у місці, де вбили льотчика РФ

понеділок, 21 липень 2025, 9:57

В іспанському житловому комплексі Cala Alta у Вільяхойосі, у якому вбили російського льотчика Максима Кузьмінова, за нез'ясованих обставин загинув українець Ігор Грушевський - колишній посадовець Департаменту боротьби з організованою злочинністю МВС Ук...

Американець з Массачусетсу випадково став мільйонером двічі за одну ніч

понеділок, 21 липень 2025, 9:50

Житель міста Фітчбург, штат Массачусетс, у буквальному сенсі розбагатів завдяки… власній неуважності. Пол Коркоран виграв по мільйону доларів з двох різних лотерейних квитків, куплених у різних магазинах. Обидва квитки виявилися переможними в розіграш...