Героїчно загинув у боях з нацистськими загарбниками: На Чернігівщині тривають дослідження монітора Krakow/Смоленськ. Корабель, на диво, зберігся в гарному стані (фото, відео)

Роботи тривають вже не один рік біля села Ладинка у Чернігівській області.

Міжнародна експедиція вивчає затонулий у Другу Світову Війну на Десні монітор «Kraków» / «Смоленськ», передають Патріоти України з посиланням на інформацію, оприлюднену у Фейсбуці керівником пошукової експедиції Сергієм Гафаровим – заступником керівника Київської громадської організації «Товариство ветеранів розвідки ВМФ».

Тривають роботи вже не один рік у Чернігівській області біля села Ладинка. Ще 2005 році дослідивши річковий монітор науковці констатували: корабель у цілком задовільному стані, проте частина палуби занесена мулом та заросла.

Упродовж експедицій проведених в 2010-2014 роках з корабля було піднято багато аутентичних речей, що передали до музею місцевої Ладинської загальноосвітньої школи I-II ступенів.

Експедиції продовжувались і після, остання з яких відбулась у серпні 2020 року, коли за допомогою техніки вдалось повністю дообстежити корпус монітора. Історія річкового монітору «Kraków» / «Смоленськ» розпочалась у 1923 році з закладки підприємстві Polskie Fabryki Maszyn i Wagonów L. Zieleniewski S.A у Кракові.

В жовтні 1926 року міністр військових справ, маршал Польщі Юзеф Пілсудський включив річковий монітор «Kraków» та однотипний з ним «Wilno» до складу Пінської флотилії військово-морських сил Польщі.

Урочистості в ході зарахування корабля Krakow до складу ВМС Польщі

На початку служби корабель був озброєний двома 75-мм гарматами, у 30-х роках корабель пройшов модернізацію та був доозброєний 100-мм гаубицею.

Екіпаж річкового монітору Krakow

З початком Другої Світової Війни та включення в агресію проти Польщі Радянського Союзу, 21 вересня 1939 року екіпаж затопив монітор «Kraków» на річці Піна.

Модель річкового монітору Krakow

В СРСР його підняли на воду та відправили на ремонт, де переозброїли та дали нову назву – «Смоленськ».

Вже у жовтні 1939 року корабель включили до складу Дніпровської військової флотилії, а через рік – у липні 1940 року до створеної Пінської військової флотилії.

З початком бойових дій між Німеччиною та СРСР 22 червня 1941 року, корабель перебазовували декілька разів, аж поки в кінці липня 1941 року він не потрапив під ворожий артобстріл, в результаті чого загинуло вісім членів екіпажу, десятеро було поранено, вийшла з ладу ліва машина, і «Смоленськ» відправили ремонтувати в Київ.

7 серпня судно знову стало до бою в групі вогневої підтримки лівого флангу Київського укріпрайону.

28 серпня 1941 року «Смоленськ» передали Чернігівському загону річкових кораблів на Десні, що підтримували сухопутні підрозділи Червоної армії вогнем в районі Остра і Чернігова.

Впродовж серпня монітор декілька разів отримував ушкодження від німецької авіації. Невдовзі «Смоленськ» потрапив у оточення та був підірваний власним екіпажем 15 вересня 1941 року кілька кілометрів південніше Чернігова.

Зібрали мйльони на ЗСУ: У Польщі відбувся фестиваль борщу (фото)

субота, 17 травень 2025, 21:59

На фестивалі борщу у місті Бидгощ гості заходу зібрали для Збройних Сил України 191 тис. злотих (в еквіваленті 2,1 млн грн). Про це повідомляє портал "inPoland", передають Патріоти України. Як зазначається, йдеться про фестиваль Gremi Борщ Fest, що ста...

ТЦК каже, що дав привід: Жителя Вінниці побили в пункті збору військовозобов'язаних

субота, 17 травень 2025, 21:48

У Вінницькому об’єднаному міському ТЦК та СП побили чоловіка. Розпочато службове розслідування. Про це повідомив Вінницький обласний ТЦК та СП в суботу, 17 травня, передають Патріоти України. Вказано, що 15 травня до Вінницького ТЦК і СП приїхали поліц...