День пам'яті преподобних Антонія і Феодосія Печерських: Традиції та народні прикмети на ​2 вересня

Пам'ять перших святих отців Русі-України та засновників найславетнішого монастиря Східної Європи вшановують 2 вересня за новим церковним календарем (з 1 вересня 2023 року). За старим стилем їх згадують 15 вересня. Ще за життя ці чисті та світлі душею святі шанувалися серед людей, а до їхньої мудрості прислухалися правителі.

Преподобний Антоній Печерський, засновник Києво-Печерської лаври, народився на початку XI століття, в місті Любечі біля Чернігова. Коли охрестився, то отримав ім'я Антипа. В юності він вирушив на святу гору Афон, прийняв постриг в одному з монастирів і кілька років прожив на самоті в печері поблизу обителі. Ігумен велів йому повернутися додому і принести туди традиції афонського чернецтва. На той час у Києві (1051 рік) уже було кілька грецьких монастирів, але Антоній не вступив до жодного, а оселився у двосажовій печері, викопаній пресвітером Іларіоном, недалеко від села Берестова. Тут святий Антоній продовжував жити колишнім афонським життям, їв чорний хліб через день, пив воду. Слава про нього рознеслася Києвом та іншими містами. Багато хто приходив до нього за порадою і благословенням, а деякі стали проситися на проживання. Першим був прийнятий ієрей Никон, другим - преподобний Феодосій, родом із Василева (нині Васильків) під Києвом.

Коли ченців стало багато, Антоній пішов в іншу печеру і став жити самітником. В ігумени обрали Феодосія, який запровадив в обителі статут константинопольського Студійського монастиря. Згідно з ним, у братії все було спільне, а весь свій час вони працювали, починаючи кожну справу з молитви і благословення. Сам Феодосій Печерський став прикладом у всьому: носив воду, рубав дрова, випікав хліб. Крім цього, монах був дуже милосердним - в обителі він облаштував особливий будинок для проживання убогих, сліпих і на утримання їх виділяв десяту частку монастирських доходів. Крім того, щосуботи він відправляв віз хліба ув'язненим. Відомі твори Феодосія: два повчання до народу, десять повчань до ченців, два послання до великого князя Ізяслава і дві молитви.

Кількість печер ченців увесь час збільшувалася, і з часом збудували наземний монастир і церкву - Успенський собор. Києво-Печерський монастир, який заснували Антоній і Феодосій Печерські, став зразком для інших монастирів. Зі стін обителі виходили знамениті архіпастирі, проповідники віри та письменники.

Народні прикмети на 2 вересня

За прикметами дня судили, чи скоро буде похолодання і якою буде осінь:

  • проливний дощ цього дня - до погожої осені;
  • день видався безвітряний - буде тепло, а якщо день ясний, але холодний - будуть дощі;
  • небо на заході червоне - скоро будуть заморозки.

У народному календарі 2 вересня - свято Мамонтій Овчарник, оскільки святий доглядав за дикими козами і вівцями.

2 вересня - що сьогодні не можна робити

Цього дня не слід порушувати такі заборони:

  • заборонено лихословити і лаятися;
  • не можна ображати і лаяти тварин - вони можуть захворіти;
  • не слід скаржитися на долю - життя ще більше ускладниться;
  • не можна відмовляти в милостині - це вважається тяжким гріхом;
  • не слід починати нових справ - до невдач і провалу.

У народі вважають, що цього дня не можна надягати одяг занадто яскравого кольору - нібито через це людину можуть наврочити. Вірити чи ні в цю прикмету - особиста справа кожного, але знати про це не завадить.

Що можна робити 2 вересня

Цього дня можна помолитися святим. У преподобних Антонія і Феодосія Печерських просять миру і благополуччя, зцілення від хвороб, позбавлення від лиха і ворогів. Святого Мамонта вважають покровителем овець і кіз, у нього також просять захисту від диких звірів.

За старих часів цього дня прибирали в сараях, хлівах, вівчарнях. Також починали збирати пізній урожай картоплі. День вважається сприятливим для весілля.

Мобілізація громадян від 50 років буде чи ні? Нардеп пояснив нюанси

четвер, 26 вересень 2024, 23:55

Директива Командування Сухопутних сил дозволяє мобілізовувати чоловіків 50-60 років винятково за окремим мобілізаційним розпорядженням. Це підтвердив народний депутат, член комітету з нацбезпеки й оборони Верховної Ради Федір Веніславський у коментарі ...

Поки інші ледь зводять кінці з кінцями: Зарплати чиновників в Україні перевищили 55 тис. грн - хто отримує найбільше

четвер, 26 вересень 2024, 22:25

У серпні 2024 року середня зарплата в держустановах зросла на 44,6% і перевищила 55 тисяч гривень, причому керівники стратегічних установ, таких як НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг)...