Як Сталін вбивав український Донбас: Луганчани шокували спогадами про жахи Голодомору. Загиблих дітей кидали в яр (відео)

У Луганській області жителі поділилися моторошними історіями та спогадами рідних про пережите під час Голодомору в 1932-1933 роках в цих краях. За даними Сватівського краєзнавчого музею, в цей період кількість смертей від голоду склала 2,7 тисячі в районі, повідомляють Патріоти України з посиланням на "Суспільне".

За словами жителя села Мілуватка Олександра Жуваки, більшовики забрали у його дідуся Сергія Григоровича і бабусі Домни Іванівни будинок і мануфактуру, яку вони тримали. Займалася сім'я обробкою шкур тварин, пошиттям свиток, і праця приносила селянам достаток, але тривало так до 1932 року.

"Забрали будинок, забрали всю мануфактуру, забрали всі знаряддя праці і викинули в яр. Двоє маленьких дітей померли з голоду, їх викинули в яр. Це було ранньою весною", - розповів чоловік.

Його діда заслали з України на довгі роки

"Посадили і відбув він Колимі 17 років", - каже Жувака.

Чоловік додав, що його батькові Івану в той час виповнилося 6 років, і він був найстаршою дитиною в сім'ї. Батько, свідок Голодомору, тоді своїх синів привчив берегти хліб і збирати крихти, які залишалися на столі.

Жувака згадує, що голодувала тоді кожна третя родина. Деякі виїжджали на заробітки на Донбас, де видавали пайки. Але жителів сіл чекала інша доля.

"Той, хто жив у селі, або вмирав, або (виживав, - Ред.) якимось шляхом: хто збирав амарант (рослину, - Ред.), хто рвав коріння чортополоху і так далі. І так вдавалося вижити", - говорить він.

Директор Сватівського міського краєзнавчого музею Яна Бондарєва навела розповідь у письмових спогадах віри Місько про те, як у селі Оборотнівка діяла група людей, які забирали у селян останні запаси продуктів.

"У селі діяла так звана" червона мітла " на той період. Ці активісти після вдалого побору збиралися і пиячили. Коли у людей урвався терпець, невідомі жителі з вогнепальної зброї постріляли цих активістів. Влада з почестями поховала трьох чоловіків, але поховати їх на кладовищі не вдалося. Довелося окремо від кладовища. Як кажуть:" не там, де всіх", - передала Бондарєва.

У музеї у Сватовому також зазначили, що справжні масштаби Голодомору замовчувалися. Так, в офіційних документах того часу значилося тільки двоє померлих від голоду.

Луганчани шокували спогадами про жахи Голодомору: загиблих дітей кидали в ярЛуганчани шокували спогадами про жахи Голодомору: загиблих дітей кидали в яр

фото: facebook.com / КЗ "Сватівський міський краєзнавчий музей"

Інші спогади очевидців Голодомору

У Сватівському краєзнавчому музеї опублікували відео з розповіддю жителів Запорізької та Київської областей про пережите в 1932-1933 роках - про смерті і вбивства, боязні батьків за дітей, яких могли викрасти і з'їсти...


"Маю важливий проєкт": Український актор, який зіграв поета Стуса, розповів, чому виїхав за кордон під час війни

п’ятниця, 4 квітень 2025, 22:36

Актор Дмитро Ярошенко, який став відомий після ролі Василя Стуса в фільмі "Заборонений", пояснив, чому виїхав з України. У коментарі "Суспільне Культура" чоловік зазначив, що перетнув кордон через "важливий міжнародний проєкт", передають Патріоти Украї...

А що - так можна було?: Церква почала проводити бої рестлерів, щоб... залучити більше парафіян

п’ятниця, 4 квітень 2025, 21:59

Англіканська церква Святого Петра в місті Шиплі на півночі Англії приваблює нових парафіян за допомогою боїв рестлерів. Глядачі із захопленням стежать за тим, як б'ються бійці за перемогу, передають Патріоти України з посиланням на Associated Press. За...