Повномасштабна війна змінила ринок праці в Україні. Найближчим часом популярними будуть професії саперів, будівельників, медиків та соцпрацівників. На деякі держзамовлення буде збільшено вже восени. Таке рішення ухвалив уряд, передають Патріоти України.
Там прогнозують – відновлення України стане наймасштабнішим проєктом від часів Другої світової війни. Тож готуватися потрібно вже зараз. Тим часом, вакансій на ринку праці більшає. Кого шукають роботодавці та скільки готові платити, йдеться в ТСН.
Мисткиня Тетяна Радченко вміло виводить пензликом нове замовлення. До великої війни дівчина працювала журналісткою та мріяла про кар’єру ведучої. "Кілька місяців сиділа без роботи, а потім, аби відволіктись, взялася малювати. Відео процесу виклала у Мережу. Й одразу ж отримала перше замовлення", – розповідає вона. Невигадливі на перший погляд візерунки, зробили Тетяну справжньою зіркою Інтернету. Ролики з її роботами набирають сотні тисяч переглядів.
Попит на картини зростав і дівчина наважилася відкрити власну справу. "В мене є ФОП, я сплачую податки. Але я не вважаю це роботою – це виключно як хобі, це задоволення", – каже Радченко. Проте, знайти себе вдається не всім. Через вимушену зміну місця проживання, знищення підприємств або ж просто через скорочення без роботи сидять 113 тисяч українців. Такі офіційні дані Державного центру зайнятості.
Робота на підприємстві, де виробляють екологічну упаковку для продуктів із матеріалу авторської рецептури – пульперкартону, кипить від ранку. Керує процесом Сергій Рудковський. На Львівщину його компанія мігрувала з Томаківки, що неподалік окупованого Енергодара.
"Ми перевезли точно понад 200 тонн обладнання. Це був тривалий процес. Мабуть, він зайняв більше, ніж 8 місяців", – каже керівник підприємства. І все, аби зберегти робочі місця. Нині на заводі працює близько двох сотень людей. Більшість – переїхали з інших регіонів.
Артем за фахом інженер. Сам родом із Томаківщини. На цьому підприємстві працює вже дев’ятий рік. Усе обладнання тут збирав власноруч. І коли довелося переїжджати, не вагався.
На другий рік повномасштабної війни ринок праці оживає, запевняють експерти. Втім, не рівномірно. Причини зрозумілі – що ближче лінія фронту, то складніше знайти роботу. Лідерські позиції традиційно утримує захід.
"От Закарпатська область – 190% відновлення ринку праці. Тобто, зараз там роботи вдвічі більше, ніж було до повномасштабного вторгнення", – розповідає дикертор з комунікацій Work.ua Максим Пилипенко.
Позитивна динаміка на Київщині – там розмістили понад 30 тисяч вакансій. На другому місці – Львівська область із показником у 9 тисяч. Їй на п’яти наступає Дніпропетровський регіон. На четвертому місці Одещина – на шукачів чекає близько 7 тисяч вакантних посад. А замикає п’ятірку лідерів Харківщина. Там нарахували майже 3,5 тисячі вакансій.
"Станом на червень ми зафіксували 93 тисячі вакансій, що говорить про те, що робота в Україні є, знайти її реально", – каже Пилипенко.
Попит на людей, які вміють продавати, рахувати, водити й готувати, стабільний. П'ятірка найбільш затребуваних вакансій не змінилася. У червні працедавці активно шукали бухгалтерів, кухарів, водіїв, менеджерів з продажу та продавців-консультантів.
"Традиційно залишається попит саме на кваліфікованих працівників з інструментом – швачка, електрогазозварник, токар, фрезерувальник", – розповіла заступниця директора Департаменту реалізації політики зайнятості Олена Мельник.
У Державному центрі зайнятості кажуть, що із появою нових робочих місць конкуренція спадає. Часи, коли на одну вакансію надходили сотні відгуків – у минулому. Потроху бізнес пристосовується до нових викликів. Середня платня нині тримається на позначці 17 тисяч гривень, що на 13% більше, ніж у минулому році. Фахівці прогнозують – зарплати будуть рости.
"Роботодавці готові платити гроші, але разом з тим і вимоги, які вони виставляють: це має бути висококваліфікований персонал, стресостійкий", – каже Мельник.
Змінюється й відношення до професій, які вважали суто чоловічими. До того ж роботодавці часом і самі готові навчати співробітників. Тим часом, у центрах зайнятості радять придивитися до напрямків, які будуть популярними після закінчення війни. "Це буде будівництво, комунальної сфери транспорт. Всім знайдем робочі місця", – зазначають у Центрі зайнятості.
Волейболіст Андрій Оробко розповів про причини, через які він не повернувся до України після єврокубкового матчу. Спортсмен зазначив, що на його вирішення вплинули проблеми з командою, включаючи втрату ключових гравців та дії керівництва клубу, передаю...
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...