Важливо знати: паски печуть тільки в чистий четвер. І ніколи в Страсну п'ятницю.
Вмитися, одягнути чисте, помолитися і щільно зачинити двері. І тільки після цього приступати до роботи. Такий розпорядок диктує сьогодні чистий четвер. Паски печуть тільки в чистий четвер. Чому – господині вже й не знають. Головне, кажуть, щоб не в Страсну п'ятницю. Тому що це вважається гріхом, повідомляють Патріоти України за матеріалами видання "Сьогодні".
- Процес готування паски займав колись цілу добу. Розпочинався він підготовкою опари у середу ввечері.
- Аби паска була жовтішою, жовтки, що використовуються для її приготування, залишали постояти на деякий час.
- У Чистий четвер вранці до опари додавали найкраще борошно й замішували тісто, яке згодом лишали підрости протягом кількох годин.
- Вже сформовані вироби мусили підійти ще й у формах. Цей процес займав, як правило, 2-3 години.
- Пекти паску можна було лише у ідеально чистій кухні. Напередодні газдиня мусила перемити увесь посуд та вичистити піч.
- Поганим знаком вважалося, якщо до хати зайде хтось чужий у той час коли господиня виймає з печі паску.
- За звичаєм, господині не дозволялося сідати й відпочивати, поки печеться паска. Вважалося, що у такому випадку, тісто обов’язково «впаде» й паска не вдасться.
Борошно для паски в будинок заносять ще ввечері. Щоб було тепле. Тоді тісто краще підніметься.
"Місити доти, поки не буде капати зі стелі... а я прийшла молода до неї за невістку, і думаю – як це капати зі стелі. Замішую-замішую, а зі стелі не капає, тільки тоді я додумалась – треба, щоб з обличчя капало", – жартує господиня.
Згодом тісто заговорюють: "Роби, пасочко, красна, як сонечко, пухка, як пір'ячко, і чистенька, як зілля".
Приготування паски на Прикарпатті – це багатогодинний ритуал. З десятками прикмет і забобонів.
"Не можна сваритися, двері не можна відчиняти, бо потік повітря холодного... і може впасти. Не можна, щоб люди були в домі", – ділиться секретами Марія Кравецька, господиня.
Піч теж розпалюють тільки жінки. Першою туди кладуть освячену гілочку верби.
Перед тим, як поставити паски в жар, господиня хреститься, потім – хрестить калачі та піч.
Готова паска – справжній витвір мистецтва. На ній має бути як мінімум десять символів. Хрест – як знак розп'яття, намисто – як символ єдності і жайворонки – як провісники весни.
Найбільше люди бояться, щоб паска не вдалася, тоді, кажуть, біди не уникнути.
У Великій Британії допитлива кішка на прізвисько Тіллі влаштувала несподівану подорож, самостійно діставшись потягом із міста Вейбридж (графство Суррей) до Лондона. Про це пише British Bulletin, передають Патріоти України. Як розповів власник домашньої...
Чемпіон світу за версіями WBC, WBA, WBO та IBO в суперважкій вазі Олександр Усик відвідав вечір боксу в Ер-Ріяді, передають Патріоти України. Український боксер спостерігав за поєдинками, однак пішов з арени перед головною подією вечора. У бою зійшлися...