Коли і як пекти паски на Великдень: Секрети і правила

Важливо знати: паски печуть тільки в чистий четвер. І ніколи в Страсну п'ятницю.

Вмитися, одягнути чисте, помолитися і щільно зачинити двері. І тільки після цього приступати до роботи. Такий розпорядок диктує сьогодні чистий четвер. Паски печуть тільки в чистий четвер. Чому – господині вже й не знають. Головне, кажуть, щоб не в Страсну п'ятницю. Тому що це вважається гріхом, повідомляють Патріоти України за матеріалами видання "Сьогодні".

  • Процес готування паски займав колись цілу добу. Розпочинався він підготовкою опари у середу ввечері.
  • Аби паска була жовтішою, жовтки, що використовуються для її приготування, залишали постояти на деякий час.
  • У Чистий четвер вранці до опари додавали найкраще борошно й замішували тісто, яке згодом лишали підрости протягом кількох годин.
  • Вже сформовані вироби мусили підійти ще й у формах. Цей процес займав, як правило, 2-3 години.
  • Пекти паску можна було лише у ідеально чистій кухні. Напередодні газдиня мусила перемити увесь посуд та вичистити піч.
  • Поганим знаком вважалося, якщо до хати зайде хтось чужий у той час коли господиня виймає з печі паску.
  • За звичаєм, господині не дозволялося сідати й відпочивати, поки печеться паска. Вважалося, що у такому випадку, тісто обов’язково «впаде» й паска не вдасться.
Борошно для паски в будинок заносять ще ввечері. Щоб було тепле. Тоді тісто краще підніметься.
"Місити доти, поки не буде капати зі стелі... а я прийшла молода до неї за невістку, і думаю – як це капати зі стелі. Замішую-замішую, а зі стелі не капає, тільки тоді я додумалась – треба, щоб з обличчя капало", – жартує господиня.
Згодом тісто заговорюють: "Роби, пасочко, красна, як сонечко, пухка, як пір'ячко, і чистенька, як зілля".
Приготування паски на Прикарпатті – це багатогодинний ритуал. З десятками прикмет і забобонів.
"Не можна сваритися, двері не можна відчиняти, бо потік повітря холодного... і може впасти. Не можна, щоб люди були в домі", – ділиться секретами Марія Кравецька, господиня.
Піч теж розпалюють тільки жінки. Першою туди кладуть освячену гілочку верби.
Перед тим, як поставити паски в жар, господиня хреститься, потім – хрестить калачі та піч.
Готова паска – справжній витвір мистецтва. На ній має бути як мінімум десять символів. Хрест – як знак розп'яття, намисто – як символ єдності і жайворонки – як провісники весни.

Найбільше люди бояться, щоб паска не вдалася, тоді, кажуть, біди не уникнути.

Джерело: Сегодня

Увага, за вами стежать! Google розробляє таємний проект, який збирає медичні дані

вівторок, 12 листопад 2019, 10:24

Корпорація Google працює над секретним проектом, який дозволить збирати інформацію про стан здоров'я мільйонів людей, передають Патріоти України. Проект розробляється у співпраці з некомерційною компанією Ascension - другою за величиною у системі охоро...

"Кастрофы с превращением Макеевки в кратер с трупами гражданских не избежать. Подземные воды уже близко", - Фашик Донецький

вівторок, 12 листопад 2019, 10:14

"Ранее я немножко описал возможные причины подземных толчков в оккупированной РФ Макеевке. Если коротко, то было два предположения", - пише у своєму блозі Фашик Донецький, передають Патріоти України, і продовжує:"Подземные толчки вызвали взрывные работ...