Вчені роблять успіхи у "воскресінні" шерстистого мамонта або косматого мамута, який вимер 4 тисячі років тому. Їхня мета - створити гібрид слона і мамонта, який візуально не відрізнявся би від свого попередника, передають Патріоти України.
Якщо його випустити в природне середовище існування, він би потенційно міг допомогти відновити екосистему арктичної тундри, повідомляє CNN.
Генетик Гарвардського університету Джордж Черч працює над "воскресінням" мамонта вже понад десять років. У 2021 році він став співзасновником компанії Colossal Biosciences й отримав гроші для реалізації свого плану.
Минулого тижня у компанії повідомили, що їм вдалося перепрограмувати клітини азійського слона – найближчого родича мамонта – в ембріональний стан. Це перший випадок, коли вчені змогли отримати стовбурові клітини з клітин слона.
З цих модифікованих клітин надалі можна буде виростити будь-який вид клітин слона. Дослідницька група вже проаналізувала геноми 53 шерстистих мамонтів. У цьому їм допомогла стародавня ДНК, вилучена зі скам'янілостей. Ці дані допомогли вченим зрозуміти, які саме гени роблять мамонта унікальним.
Наразі науковці моделюють й тестують десятки генетичних змін, які нададуть азійському слону генетичні риси, необхідні для виживання в Арктиці. Йдеться про шерсть, шар ізоляційного жиру та менші вуха.
"Найпрекрасніше в цих клітинах те, що вони потенційно можуть оновлюватися нескінченно довго і диференціюватися в будь-який тип клітин організму", – розповідає генетикиня Colossal Biosciences Еріона Хайсоллі.
Відредаговані клітини слона вчені зможуть використати для отримання яйцеклітин, сперматозоїдів та ембріонів, які можна буде імплантувати у штучну матку. Однак на це підуть роки роботи.
Генетики також хочуть створити мамонта без бивнів, щоб тварини не ставали здобиччю браконьєрів. У компанії стверджують: якщо мамонти повернуться на луки в найпівнічніших районах планети в достатній кількості, то допоможуть сповільнити танення вічної мерзлоти.
Деякі вчені вважають, що до свого вимирання пасовищні тварини, зокрема мамонти, коні та бізони, утримували землю в замерзлому стані. Витоптуючи траву, вони валили дерева та ущільнювали під собою сніг. Однак точної інформації з приводу цього немає.
Також стовбурові клітини полегшать вченим вивчення унікальної біології азійського слона. Ці тварини мають унікальну стійкість до раку, однак причини цього поки незрозумілі
Педагоги, що працюють у приватних школах, мають право на відстрочку від мобілізації, як і їхні колеги з державних шкіл. Адже форма фінансування навчального закладу, згідно з чинним законодавством, не впливає на можливість отримання відстрочки викладача...
В Україні за підсумками червня зафіксовано найнижчу інфляцію з березня 2025 року. У річному обчисленні зростання цін сповільнилося з 15,9% до 14,3% до червня-2024. Одним із ключових драйверів загальної інфляції залишилося подорожчання продуктів харчува...