Метод Тура Хеєрдала знов довів свою ефективність: Археолог ризикнув пропливти 5000 км на копії судна вікінгів і зробив дивовижні відкриття

Швецький послідовник норвезького реконструктора подорожей древніх мореплавців довів, що дослідження навиків та маршрутів скандинавів епохи вікінгів методом Хеєрдала може бути не менш корисним ніж прадавніх південноамериканців, полінезійців та месопотамців

Вітрильний човен Джарретта. Фото: Лундський університет

Шведський археолог Грір Джарретт завершив унікальне експериментальне плавання вздовж узбережжя Норвегії, подолавши близько 5000 кілометрів на копії судна вікінгів. Таким чином науковець три роки досліджував стародавні морські маршрути, ідентифікувавши чотири раніше невідомі гавані, які використовувалися понад 1000 років тому, передають Патріоти України з посиланням на журналі Journal of Archaeological Method and Theory.

Як зазначає Джарретт, історики часто знають лише початкові та кінцеві точки торговельних маршрутів вікінгів. Однак мережа невеликих портів на островах і мисах відігравала ключову роль у забезпеченні безпеки та успішності далеких походів.

Свої висновки археолог зробив унаслідок практичного плавання на вітрильно-весловому човні типу «фарінг», аналогічному тим, які використовували в епоху вікінгів. Експедиція стартувала з Тронгейма, дійшла до Полярного кола і повернулася назад, проходячи як відкритими морськими просторами, так і вузькими фіордами.

Експеримент показав, що човен найефективніше поводиться у відкритому морі, що спростовує думку, яка існувала раніше, про близький до берега характер плавань вікінгів. Додатково археолог опитував сучасних норвезьких моряків і рибалок, збираючи дані про старовинні морські маршрути.

На основі отриманих відомостей і аналізу карт рівня моря епохи вікінгів Джарретт визначив чотири гавані на невеликих островах і мисах. Ці знахідки підтверджують, що вікінги орієнтувалися не за компасом, а за «уявними картами», роблячи зупинки для обміну інформацією та відпочинку команд.

Поки що розкопок у цих місцях не проводили, але можливі знахідки на кшталт кам’яних причалів, баластних каменів і залишків вогнищ можуть остаточно підтвердити їхнє використання мореплавцями епохи вікінгів.

До сліз сумна історія: У Чернігові мати дізналася про повернення сина з полону й тієї ж ночі померла

субота, 12 липень 2025, 20:14

Чернігівець Владислав Плис пробув у російському полоні два роки і п’ять місяців. 46-річного чоловіка вдалося звільнити 12 червня. А наступного дня він дізнався про смерть матері. Трагічну історію родини опублікувало видання «Вість», передають Патріоти ...

Вирішив захистити односельця?: На Прикарпатті чоловік погрожував поліцейському сокирою

субота, 12 липень 2025, 19:59

У Калуському районі Івано-Франківської області чоловік погрожував поліцейському сокирою під час спільного рейду працівників поліції та територіального центру комплектування. У зв'язку з цим інцидентом на Прикарпатті розпочали кримінальне провадження. П...