Шведський археолог Грір Джарретт завершив унікальне експериментальне плавання вздовж узбережжя Норвегії, подолавши близько 5000 кілометрів на копії судна вікінгів. Таким чином науковець три роки досліджував стародавні морські маршрути, ідентифікувавши чотири раніше невідомі гавані, які використовувалися понад 1000 років тому, передають Патріоти України з посиланням на журналі Journal of Archaeological Method and Theory.
Як зазначає Джарретт, історики часто знають лише початкові та кінцеві точки торговельних маршрутів вікінгів. Однак мережа невеликих портів на островах і мисах відігравала ключову роль у забезпеченні безпеки та успішності далеких походів.
Свої висновки археолог зробив унаслідок практичного плавання на вітрильно-весловому човні типу «фарінг», аналогічному тим, які використовували в епоху вікінгів. Експедиція стартувала з Тронгейма, дійшла до Полярного кола і повернулася назад, проходячи як відкритими морськими просторами, так і вузькими фіордами.
Експеримент показав, що човен найефективніше поводиться у відкритому морі, що спростовує думку, яка існувала раніше, про близький до берега характер плавань вікінгів. Додатково археолог опитував сучасних норвезьких моряків і рибалок, збираючи дані про старовинні морські маршрути.
На основі отриманих відомостей і аналізу карт рівня моря епохи вікінгів Джарретт визначив чотири гавані на невеликих островах і мисах. Ці знахідки підтверджують, що вікінги орієнтувалися не за компасом, а за «уявними картами», роблячи зупинки для обміну інформацією та відпочинку команд.
Поки що розкопок у цих місцях не проводили, але можливі знахідки на кшталт кам’яних причалів, баластних каменів і залишків вогнищ можуть остаточно підтвердити їхнє використання мореплавцями епохи вікінгів.
Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) прогнозує, що протягом наступних п’яти років глобальні температури залишатимуться близькими до рекордних рівнів. Про це йдеться у щорічному десятирічному звіті про клімат ВМО, повідомляє Forbes, передають Патр...
Обертання Землі сповільнюється, тож у майбутньому людство може жити в умовах 25-годинної доби. Про це йдеться на dailygalaxy, передають Патріоти України. «Фактично тривалість доби ніколи не була абсолютно сталою. Сидеричний день — тобто час, який Земля...