Рецепт з бронзової доби: Дивом вцілілий буханець 5000-річної давнини надихнув відродити стародавній рецепт. Хліб Кюллюоба без консервантів та з мінімумом глютену миттєво став мегапопулярним

У Туреччині знайшли найдавніший буханець хліба

Практично безпрецедентна археологічна знахідка в районі холма Кюллюоба міста Ескішехір, що у північно-західній частині Малої Азії, стала не аби якою подією далеко за межами історичного товариства. Обвуглений буханець хліба віком близько 5000 років надихнув 760-тисясну громаду міста, що розкинулось на півдорозі між Анкарою та Стамбулом, до творчого переосмислення зв'язків далекого минулого та сучасності, зазначають Патріоти України.

Керівник розкопок Мурат Тюрктекі заявив, що цей зразок — одна з найстаріших у світі випечених хлібин, що збереглися, пише Brussels times. Вона майже не змінила форму, що є рідкістю для археологічних знахідок. «Зазвичай нам вдається знайти лише крихти, але тут хліб уцілів завдяки тому, що його обпалили і закопали», — прокоментував він.

Буханка діаметром 12 см, що зовні нагадує коржик, була знайдений під порогом будинку бронзової доби — імовірно, його поховали там під час будівельних робіт близько 3300 року до н.е. Перед цим, за словами археологів, від випічки відокремили шматок — можливо, в рамках обряду, пов’язаного з достатком.

Цивілізація, що залишила цей слід, належить хаттам — народу, який населяв регіон до приходу хеттів. Кюллюоба була розвиненим містом з активною торгівлею, ремеслами, землеробством і видобутком ресурсів, зазначає археолог Деніз Сарі.

Дослідження засвідчили, що хліб був зроблений із грубого помелу стародавнього сорту пшениці - еммер, з додаванням сочевиці та рослинних дріжджів. Сьогодні цей унікальний артефакт можна побачити в Археологічному музеї Ескішехіра.

Знахідка надихнула "батьків міста" на щасливу думку: мер Ескішехіра Айше Унлюдже запропонувала відтворити стародавній рецепт, використовуючи максимально схожі інгредієнти. Оскільки еммер у Туреччині більше не росте, його замінили на місцевий сорт кавілджа, додавши булгур і сочевицю.

Нова версія «хліба Кюллюоба», що випікається в муніципальній пекарні Halk Ekmek, швидко стала популярною. Щодня тут вручну готують по 300 буханок, які розходяться за лічені години. Продукт не містить консервантів, має знижений вміст глютену і багатий на поживні речовини, пояснила директорка пекарні Серап Гюлер.

На тлі дефіциту води в регіоні, що загострюється, мерія планує розширити вирощування кавілджі - стародавнього, але стійкого до посухи сорту. «Наші предки знали, як виживати в умовах посушливого клімату. Ми повинні прислухатися до їхнього досвіду», — підкреслила Унлюдже.

Дошкульний удар по шлунку і гаманцю українців!: Названо продукт харчування, який подорожчав найсильніше

субота, 12 липень 2025, 17:54

В Україні за підсумками червня зафіксовано найнижчу інфляцію з березня 2025 року. У річному обчисленні зростання цін сповільнилося з 15,9% до 14,3% до червня-2024. Одним із ключових драйверів загальної інфляції залишилося подорожчання продуктів харчува...

У Харкові поблизу вокзалу чоловік напав на співробітника ТЦК

субота, 12 липень 2025, 16:25

Конфлікт стався 11 липня. У соцмережах опублікували відео щодо виникнення конфліктної ситуації громадянами та військовослужбовцями, повідомляють Патріоти України. "Встановлено, що працівники територіального центру комплектування та соціальної підтримки...