Археологи завершили розкопки на території найславетнішого замку Закарпаття: У найдавнішій частині "Паланок" знайдено унікальні артефакти, що висвітлюють невідому історію твердині (відео)

Істориків особливо цікавить виявлення слідів життєдіяльності до XIV ст., дати коли існування укріплень на мукачівській горі вже доведено.

Замок вибудувана на горі-останці заввишки 68 м

Закарпаття багате на фортифікаційні пам’ятки, але Мукачівський замок «Паланок», за словами археолога, є особливо унікальним, адже зберігся практично у повній цілісності та досі функціонує, зазначають Патріоти України.

Мальовничий і дуже потужний на середні віки замок побудований посеред рівнини на горі-останці вулканічного походження заввишки 68 м і посідає площу 13 930 кв. м.

Роботи з розкопок очолив археолог, кандидат історичних наук і директор археологічного музею УжНУ Володимир Мойжес, передає Mukachevo.net.

«Це велика перевага для збереження пам’ятки, але водночас і виклик для археологів. Адже у багатьох замках, зруйнованих у XVII столітті, можна працювати на чистих культурних шарах, а тут - ми стикаємося з необхідністю розбирати сучасну бруківку і забудови» - пояснює Володимир Мойжес.

Він розповідає, що розкопки зосередилися у верхньому дворі замку, де, як відомо, збереглися найдавніші культурні шари.

«Якщо хочемо знайти перші кам’яні мури і визначити дату будівництва замку, саме тут - найперспективніше місце для досліджень» - ділиться археолог.

Археологічні шари у верхньому дворі переважно містять будівельне сміття та засипки XX століття, що ускладнює доступ до більш ранніх культурних шарів. Проте під час розкопок виявили фундаментальні залишки, які можуть бути значно старішими за відомі будівлі.

Дослідження підтверджують, що Мукачівський замок існує вже з початку XIV століття, але археологія допоможе уточнити, чи можливо, що його історія сягає раніших часів. Адже в документах, які позначаються XI століттям, замок уже згадується, однак у науковців є певні сумніви.

Окрім цього, тривають роботи з аналізу будівельних розчинів, що дозволить точніше датувати споруди.

Перші систематичні археологічні розкопки на замку почалися лише у 2019 році, хоча раніше тут проводилися лише окремі наглядові роботи. Володимир Мойжес та його команда продовжують дослідження, які допоможуть краще зрозуміти історію та розвиток цієї унікальної пам’ятки Закарпаття.

«Наші дослідження допомагають чіткіше розуміти історію замку і визначати, які частини споруди були побудовані раніше, а які - пізніше. Археологія - це наука, яка працює тільки з фактами» - каже фахівець.

Дошкульний удар по шлунку і гаманцю українців!: Названо продукт харчування, який подорожчав найсильніше

субота, 12 липень 2025, 17:54

В Україні за підсумками червня зафіксовано найнижчу інфляцію з березня 2025 року. У річному обчисленні зростання цін сповільнилося з 15,9% до 14,3% до червня-2024. Одним із ключових драйверів загальної інфляції залишилося подорожчання продуктів харчува...

У Харкові поблизу вокзалу чоловік напав на співробітника ТЦК

субота, 12 липень 2025, 16:25

Конфлікт стався 11 липня. У соцмережах опублікували відео щодо виникнення конфліктної ситуації громадянами та військовослужбовцями, повідомляють Патріоти України. "Встановлено, що працівники територіального центру комплектування та соціальної підтримки...