Мрія про створення постійної бази на Місяці здавна надихає науковців всього світу. Але головна перешкода — висока вартість транспортування необхідних ресурсів із Землі. Саме тому дослідники активно шукають способи забезпечити майбутніх астронавтів усім необхідним — безпосередньо на Місяці. Китайські вчені заявили, що близькі до вирішення проблеми забезпечення місячної бази водою - одним з головних ресурсів, який потрібен у великих обсягах, передають Патріоти України з посиланням на журналі Joule.
Нещодавно команда хіміків і інженерів під керівництвом Лу Вана з Китайського університету Гонконгу запропонувала нову технологію, яка може стати справжнім проривом. Їм вдалося створити компактну установку, що працює на сонячній енергії та здатна добувати кисень, водень і монооксид вуглецю з реголіту (місячного "грунту") та вуглекислого газу — без потреби у складному обладнанні чи зовнішніх джерелах сировини.
Принцип роботи установки заснований на нагріванні реголіту сонячною енергією до температур, за яких вода в його складі переходить у пароподібний стан. Вода, що міститься в мінералах і адсорбована на частинках пилу, стає доступною для хімічних реакцій. До неї додають CO₂, який у реальних умовах може надходити від самих космопоселенців - його можно отримувати з повітря, що його видихають люди.
Головну роль у цьому процесі відіграє ільменіт (FeTiO₃) — мінерал, багатий на залізо й титан. Він здатен ефективно прискорювати реакції під дією сонячного світла, без додаткових реагентів.
У результаті утворюються три корисні речовини:
Установка вже була випробувана на реальних зразках лунного ґрунту, доставлених місією "Чан’е-5" у 2020 році. Також застосовувалися земні аналоги місячних порід, що за складом і структурою схожі на реголіт.
Хоча поточна версія установки — це лише демонстраційний зразок, який не може поки забезпечити потреби цілої колонії, науковці вважають це важливим кроком уперед. Адже технологія використовує доступну енергію, працює в умовах, наближених до реальних, і не потребує імпорту дорогих матеріалів із Землі.
31-річний Любомир був оператором ПТРК "Стугна". Із захисником попрощались 18 липня на його рідній Житомирщині. Про втрату повідомила військовослужбовиця Тетяна Чорновол, яка була напарницею бійця, передають Патріоти України. "У моєму взводі загинув вої...
За її словами, дівчинка прийшла на ярмарок не у свій час та придбала у неї смаколик. Це побачила директорка й зауважила, що школярка відвідала ярмарок поза чергою, тож вона має повернути тістечко. "Я продавала різні тістечка. На другій перерві до мене ...