Незважаючи на те, що авто ми купуємо не щодня та навіть й не щороку, і рішення є доволі серйозним, часто потенційний покупець і продавець досягають домовленостей не укладати договір купівлі-продажу, а обійтися всього-навсього довіреністю, передають Патріоти України.
Причина доволі банальна: у суспільстві побутує думка, що так простіше… Чому «генеральна» довіреність не дорівнює купівлі-продажу та які «сюрпризи» можуть чекати на необачних власників, пояснили у «Юридичному пораднику для ВПО». Нагадаємо, що в Україні змінилися правила перереєстрації авто.
«Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу за договором купівлі-продажу продавець передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність покупцеві, а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Тобто ключовим є перехід права власності від продавця до покупця, що буде підтверджено документально. У випадку з транспортним засобом, окрім письмового договору покупець також отримує «техпаспорт», виданий вже на його ім’я.
Довіреність — це документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Тобто так звана «генеральна» довіреність на авто лише дозволяє іншій особі вчиняти певні дії з транспортним засобом від імені та в інтересах його власника. Наприклад, син уповноважив батька довіреністю продати своє авто".
За словами юристів, «купівля» авто по довіреності не дуже добра ідея для продавця. Бо де-юре, він залишається власником авто, тому у випадку ДТП і правоохоронні органи, і страхова компанія звертатимуться передусім до нього.
«Так, звісно вже є практика Верховного Суду, що відповідальність несе уповноважений користувач, але… Якщо ви не маєте контактів з новим «власником», не будете знати подальшої долі свого майна. Що мається на увазі? Наприклад, покупець продав авто, як це йому дозволяє «генеральна» довіреність, а у продавця виникло податкове зобов'язання, про яке він не знав, і яке «виплило» у непідходящий момент, до прикладу — при перетині кордону. Ви ніколи не можете бути певні в чиїх руках опиниться ваше авто і в яких цілях може бути використано.
Для покупця такий варіант теж поганий. Довіреність може в будь-який час бути відкликана. Для цього «продавцю» варто лише відвідати нотаріуса. Відповідно, можете залишитися ні з чим.
Дія довіреності припиняється після закінчення терміну, на який вона була видана, а також в разі смерті або визнання недієздатним або померлим продавця. Тобто покупець може фактично втратити право користуватися автомобілем, навіть не знаючи про це.
Окрім того, у випадку смерті чи визнання продавця померлим авто стане частиною спадкової маси і може перейти у власність спадкоємців.
Якщо авто набуте продавцем у шлюбі, у випадку його розлучення воно може бути предметом судового спору при поділі майна подружжя. Власник-продавець в будь-який момент може сам продати транспортний засіб.
Купуючи авто по довіреності не можете перевірити чи не є цей транспортний засіб в кредиті, під заставою, під арештом, чи не був він викраденим, «двійником» тощо".
У Юридичному пораднику додають — довіреність, в тому числі на розпорядження транспортним засобом, — це більш ніж легальний інструмент, який має свої цілі: діяти в інтересах власника і представляти інтереси власника. Однак якщо йдеться саме про набуття у власність — необхідно укладати договір купівлі-продажу. Оформити його можливо як у нотаріуса, так і безпосередньо в Сервісних центрах МВС.
Правоохоронці викрили викладача одного з приватних університетів Полтави, який сприяв в уникненні військової служби через фіктивне зарахування до вишу та підробки медичних документів. Нині йому вручили підозру. Про це повідомили в пресслужбі Національн...
На Закарпатті до довічного ув’язнення засудили депутата Сергія Батрина, який підірвав гранати під час засідання сесії сільради. Про це повідомляє Офіс генерального прокурора, передають Патріоти України. «За публічного обвинувачення прокурорів Закарпатс...