4 грудня, за новим церковним календарем (17 грудня за старим) Церква вшановує пам'ять великомучениці Варвари Іліопольської. Ця свята вважається захисницею від раптової і насильницької смерті, а також заступницею всіх жінок, передають Патріоти України. Зазвичай цього дня віряни моляться і просять про зцілення хвороб, щасливе життя та здоров’я діточок. У народі свято відоме під назвами Варварин день, Варвара Морозниця, День Варвари. За юліанським календарем святкують Введення в храм Пресвятої Богородиці.
***
Свята Варвара жила в III-IV століттях в Іліополі Фінікійському (зараз Ліван), в часи правління імператора Максиміана. Дівчина була дуже гарною, походила вона зі знатної родини язичників. Батько Варвари, Діоскор, закрив її у вежі від сторонніх поглядів.
У неволі Варвара, вивчаючи світ з вікон, дішла висновку, що створити його міг Єдиний Творець. Коли батько вирішив видати доньку заміж і випустив з вежі, вона познайомилася з місцевими християнами і прийняла хрещення.
Дізнавшись про це, Діоскор повів доньку до правителя Іліополя Мартіана. Святу переконували здректися християнства, а коли вона відмовилася, піддали жорстоким тортурам: били воловими жилами, розтирали рани волосяницею (груба тканина з козячої вовни, – ред.), обпалювали вогнем. У результаті Мартіан дозволив батькові Варвари самому здійснити суд над нею.
Тоді Діоскор обезголовив свою дочку. Разом зі святою Варварою стратили ще одну мученицю – Іуліанію, яка була вражена стійкістю дівчини і також оголосила себе християнкою. Згідно з переказами, згодом на Діоскора і Мартіана обрушився гнів Божий – їх обох вбила блискавка.
У VI столітті мощі святої Варвари перенесли до Константинополя. 1108 року, коли дочка візантійського імператора Олексія Комніна, Варвара, збиралася на Київську Русь до свого чоловіка, князя Святополка Ізяславича, то попросила в дар святі мощі. Святополк побудував у Києві церкву - туди їх і перенесли. Зараз мощі святої Варвари перебувають у Володимирському соборі в Києві.
За прикметами дня судять про майбутній урожай і якою буде зима:
У народі 4 грудня - свято Варварин день. Зазвичай у цей час чекають тріскучих морозів, і за старих часів у зв'язку з цим остерігалися їхати в далеку дорогу - можна було замерзнути. З Варвари починається низка зимових свят: 5 грудня за новим стилем відзначають Савін день, 6 грудня - Миколая. У народі їх так і називають - "Варки, Савки і Миколая".
У церковне свято 4 грудня, як і в інший день, церква не схвалює лихослів'я, лайки і чвар, пліток, виступає проти жадібності, заздрощів, лінощів і відчаю. Не можна відмовляти в допомозі тому, хто просить.
Для тих, хто дотримується посту, раніше ми публікували календар харчування на Різдвяний піст 2024 року по днях.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: жінкам не слід лаятися зі свекрухами, а також займатися рукоділлям - можна поранитися.
Головна заборона Варвариного дня стосується чоловіків: їм не можна в жодному разі сварити дружин - інакше поперек "скрутить", або суглоби будуть нити, або ж розболиться живіт.
Варвару Іліопольську вважають жіночою заступницею. Цього дня звертаються до великомучениці з молитвами допомогти завагітніти, вберегти дітей від хвороб. Свята Варвара захищає від насильницької та раптової смерті, а також допомагає розв'язати сімейні негаразди, приносить у дім мир, спокій і фінансове благополуччя.
Заборони на роботу, крім рукоділля, цього дня немає. За старих часів у Варварин день ліпили вареники з маком або пекли пироги з маком - вважалося, що вони можуть захистити від хвороб сім'ю і домашніх тварин.
У середу, 4 грудня, в центрі Мангеттену в Нью-Йорку (США) застрелили генерального директора компанії UnitedHealthcare 50-річного Браяна Томпсона. Ця компанія є однією з найбільших американських компаній, що займаються медичним страхуванням. Про це пові...
У Грузії на тлі масових протестів проти рішення уряду, який заявив про відмову від переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року, розпочалася акція жінок біля поліцейських дільниць. Вони вимагають від правоохоронців припинити жорстоке побиття людей, які в...