4 грудня, за новим церковним календарем (17 грудня за старим) Церква вшановує пам'ять великомучениці Варвари Іліопольської. Ця свята вважається захисницею від раптової і насильницької смерті, а також заступницею всіх жінок, передають Патріоти України. Зазвичай цього дня віряни моляться і просять про зцілення хвороб, щасливе життя та здоров’я діточок. У народі свято відоме під назвами Варварин день, Варвара Морозниця, День Варвари. За юліанським календарем святкують Введення в храм Пресвятої Богородиці.
***
Свята Варвара жила в III-IV століттях в Іліополі Фінікійському (зараз Ліван), в часи правління імператора Максиміана. Дівчина була дуже гарною, походила вона зі знатної родини язичників. Батько Варвари, Діоскор, закрив її у вежі від сторонніх поглядів.
У неволі Варвара, вивчаючи світ з вікон, дішла висновку, що створити його міг Єдиний Творець. Коли батько вирішив видати доньку заміж і випустив з вежі, вона познайомилася з місцевими християнами і прийняла хрещення.
Дізнавшись про це, Діоскор повів доньку до правителя Іліополя Мартіана. Святу переконували здректися християнства, а коли вона відмовилася, піддали жорстоким тортурам: били воловими жилами, розтирали рани волосяницею (груба тканина з козячої вовни, – ред.), обпалювали вогнем. У результаті Мартіан дозволив батькові Варвари самому здійснити суд над нею.
Тоді Діоскор обезголовив свою дочку. Разом зі святою Варварою стратили ще одну мученицю – Іуліанію, яка була вражена стійкістю дівчини і також оголосила себе християнкою. Згідно з переказами, згодом на Діоскора і Мартіана обрушився гнів Божий – їх обох вбила блискавка.
У VI столітті мощі святої Варвари перенесли до Константинополя. 1108 року, коли дочка візантійського імператора Олексія Комніна, Варвара, збиралася на Київську Русь до свого чоловіка, князя Святополка Ізяславича, то попросила в дар святі мощі. Святополк побудував у Києві церкву - туди їх і перенесли. Зараз мощі святої Варвари перебувають у Володимирському соборі в Києві.
За прикметами дня судять про майбутній урожай і якою буде зима:
У народі 4 грудня - свято Варварин день. Зазвичай у цей час чекають тріскучих морозів, і за старих часів у зв'язку з цим остерігалися їхати в далеку дорогу - можна було замерзнути. З Варвари починається низка зимових свят: 5 грудня за новим стилем відзначають Савін день, 6 грудня - Миколая. У народі їх так і називають - "Варки, Савки і Миколая".
У церковне свято 4 грудня, як і в інший день, церква не схвалює лихослів'я, лайки і чвар, пліток, виступає проти жадібності, заздрощів, лінощів і відчаю. Не можна відмовляти в допомозі тому, хто просить.
Для тих, хто дотримується посту, раніше ми публікували календар харчування на Різдвяний піст 2024 року по днях.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: жінкам не слід лаятися зі свекрухами, а також займатися рукоділлям - можна поранитися.
Головна заборона Варвариного дня стосується чоловіків: їм не можна в жодному разі сварити дружин - інакше поперек "скрутить", або суглоби будуть нити, або ж розболиться живіт.
Варвару Іліопольську вважають жіночою заступницею. Цього дня звертаються до великомучениці з молитвами допомогти завагітніти, вберегти дітей від хвороб. Свята Варвара захищає від насильницької та раптової смерті, а також допомагає розв'язати сімейні негаразди, приносить у дім мир, спокій і фінансове благополуччя.
Заборони на роботу, крім рукоділля, цього дня немає. За старих часів у Варварин день ліпили вареники з маком або пекли пироги з маком - вважалося, що вони можуть захистити від хвороб сім'ю і домашніх тварин.
В Україні з січня 2025-го всі субсидії та комунальні пільги надаватимуться за єдиним правилам і тільки тим родинам, чим сукупний дохід не дозволяє самостійно сплачувати за комунальні послуги. Виключення зберегли тільки для учасників бойових дій та осіб...
У Дніпрі викрили посадовців та медиків військово-лікарської комісії одного з районних територіальних центрів комплектування, а також працівників інших медичних установ міста, які підробляли чоловікам мобілізаційного віку результати аналізів на ВІЛ. Про...